Blog

Share your love:

Jak tu się skupić?

Ostatnio jestem w trakcie poszukiwania idealnego modelu gitary basowej, co okazuje się być bardziej skomplikowane niż myślałem. Na rynku jest ogromny wybór, który sprawia, że trudno zdecydować się na jeden model.

Urzytkownik czy Urzyszkodnik??

Tekst analizuje różnice w zachowaniu użytkowników internetu, porównując postawy konstruktywne z destrukcyjnymi. Podkreśla także, że mimo różnorodności opinii, autor bloga czerpie przyjemność z publikowania treści i odbierania feedbacku, nawet jeśli jest on negatywny.

Czasami rysuję

Autor dzieli się swoją pasją do rysowania, prezentując szereg dzieł, które udało mu się stworzyć. Niektóre prace są kalkami, inne wylaniały się prosto z jego wyobraźni.

peter hook odmłodniał + picsy vermones

Autor podzielił się swoimi doświadczeniami ze współpracy z nowym fotografem, który zmienił jego sposób pojmowania sesji zdjęciowych. Zdjęcia impresjonistyczne, bez basu, ale z dużą dawką profesjonalizmu i nowoczesnego spojrzenia na fotografię.

tubas – kontra decydenci…

Historia zakupu tub przez orkiestrę, który okazał się mało trafiony z powodu decyzji kapelmistrza, ignorującego sugestie muzyków. Zderzenie preferencji estetycznych z praktycznymi potrzebami użytkowników.

tubas – syndrom leminga…

Artykuł omawia zjawisko występujące na forach basowych, gdzie panuje "syndrom leminga" - ślepe podążanie za popularną opiniią bez zgłębiania faktów. Mówi o wpływie tego zjawiska na ocenę sprzętu basowego i podkreśla wartość indywidualnego osądu.

tubas – ściągawka… problemik!

Autor dzieli się swoimi doświadczeniami jako początkujący basista, wskazując na wyzwania w zrozumieniu teorii muzycznej i jej praktycznym stosowaniu. Udziela porad, jak wykorzystać teoretyczną wiedzę do realnego grania na basie.

tubas – BARDZO krótki poradnik…

W obszernym poradniku dla muzyków, tubas dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat przygotowań do pracy, ćwiczeń oraz zagrożeń zawodowych. Dowiecie się, jak organizować czas, jakie wprawki są niezbędne i na co uważać, aby uniknąć kontuzji i nieporozumień.

gitara basowa i jej nowe odmiany

Artykuł podejmuje temat gitary basowej, ukochanego instrumentu autora, oraz jego wątpliwości dotyczące skuteczności i celowości gry na instrumentach wielostrunowych. Autor dzieli się swoimi refleksjami na temat wartości muzyki i instrumentów, opierając się na własnych doświadczeniach i historycznych anegdotach.

Bassman TV – nowy staroć od Fendera.

Fender prezentuje serię wzmacniaczy Bassman TV, która łączy klasyczny wygląd z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. W ofercie znajdziemy comba o różnych mocach i wielkościach głośników, wszystkie w tradycyjnym tweedowym wykończeniu.

Sky Way – git czy kit?

Mimo powszechnej krytyki, basy firmy Sky Way mogą być doskonałym wyborem dla początkujących muzyków. Ich niska cena i akceptowalna jakość sprawiają, że są dobrym wyborem na start, zarówno do domowych ćwiczeń, jak i pierwszych prób na scenie.

Poczta polska. Jedna wielka mafia :]

Podzielam swoje doświadczenia związane z wysyłaniem paczki przez Pocztę Polską, opisuję koszta i obowiązkowe opłaty dodatkowe, które znacząco podniosły kwotę za usługę.

Porozmawiajmy o tym o czym się nie dyskutuje

W świecie muzyki i instrumentów opinie są tak różne jak gusta - coś, co dla jednej osoby jest idealne, dla innej może być zupełnie nieodpowiednie. Autor dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat różnorodności w instrumentach, elektronice i sprzęcie.

Jajko Na Miękko!

Dzisiaj dowiesz się, jak przygotować idealne Jajko Na Miękko. To prosty przepis, który sprawi, że Twoje śniadanie będzie wyjątkowo smaczne.

StratoBassTer – dawniej Adelita

Historia przekształcenia gitary basowej Adelita w unikatowy model StratoBassTer, łączący różnorodne brzmienia w jeden instrument. Opis procesu poszukiwania idealnego brzmienia i współpracy z lutnikiem.

Aguilar Tone Hammer 500

Aguilar Tone Hammer 500 to nowy tranzystorowy head basowy, który debiutował na Winter NAMM 2011. Oferując moc 500 watt na 4 omach, trzypasmową korekcję i kontrolę „Drive”, jest idealny dla często przemieszczających się muzyków, waży zaledwie 2 kg.

Ulepszenie nawijania – precelek

Autor opisuje, jak skutecznie udoskonalił proces nawijania przy pomocy magnetofonu, osiągając imponujące wyniki w produkcji splitów na neodymach i ferrytach. Efektywność i jakość nawijania zaskoczyła nawet jego samego.

Pomóż nam nagrać płytę!

Grupa muzyczna prosi o wsparcie w realizacji ich pierwszego albumu. Potrzebują funduszy do nagrania utworów w studiu.

Zbiór hitów na lato 2013

Użytkownik przedstawia swoją selekcję muzyczną na lato 2013, udostępniając link do swoich utworów na SoundCloud. Wyraża również chęć otrzymania konstruktywnej krytyki na temat swoich umiejętności muzycznych.

Muzzy Friends Band, czyli chwalimy się

Muzzy Friends Band Czyli Chwalimy Sie
Zebrałem przyjaciół z różnych zakątków i doświadczeń, by stworzyć coś wyjątkowego. Mimo przeszkód, udało nam się nagrać singiel w duchu archaicznych brzmień.

Przygoda z Rapem

Przygoda Z Rapem
Historia, jak zmieniłem zdanie o rapie po dostaniu propozycji nagrania utworów na polską płytę. Ciekawi ludzie w podziemiu polskiej sceny rapowej skłonili mnie do zmiany perspektywy.

Przerabianie starego Presto Langa – STAGE 2

W drugim etapie odświeżania starego Presto Langa, skupiłem się na szlifowaniu krawędzi i eliminacji zadziorów, co zajęło mi około 2 godziny. Efekty tego można zobaczyć na dołączonych zdjęciach - naturalny kolor coraz bardziej mi się podoba.

BiesCzadBlues 2012

Festiwal BiesCzadBlues 2012 przeszedł do historii jako 4 dniowa uczta dla miłośników bluesa i rocka, odbywająca się w otoczeniu Bieszczad. Wśród uczestników znaleźli się uznani muzycy, a atmosfera nieustającej muzyki czyniła to miejsce wyjątkowym.

Bass Days Poland 2012 – Rebelia Niskich Tonów

Od 3 do 5 sierpnia w Olsztynie odbędzie się Bass Days Poland 2012, wydarzenie łączące warsztaty dla basistów, pokazy sprzętu muzycznego oraz koncerty. Wydarzenie to przyciągnie wirtuozów gitary basowej, w tym Wojtka Pilichowskiego, Mieczysława Jureckiego, a także gościa specjalnego z USA - Maurizio Rolli.

Chałturka do oddania – Małopolska

W Budzowie, niedaleko Makowa Podhalańskiego odbędzie się 18 sierpnia festyn, na którym pojawiła się wolna chałturka dla muzyków z powodu innej okazji dla dotychczasowych wykonawców. Dodatkowo, poszukuje się basisty do długofalowej współpracy.

Alnico V i nudzenie się

Odkryłem sklep, który oferuje magnesy Alnico V idealne do tworzenia pickupów. Wykorzystałem je do zbudowania pickupu do fretlessa, który daje niesamowite efekty dźwiękowe.

Konkurs u maczosa i dwa słowa od palika

Maczos zorganizował na Facebooku konkurs, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody. Również zmiany w reklamach na stronach zauważalnie poprawiły estetykę i potencjalne dochody.

tubas – …obudź się MPB!

Odkryłem grupę muzyków o pokrewnej duszy do MPB, która gra basową muzykę będącą w zgodzie z promowanymi przez nas ideami. Grupa ma swoją publiczność i jest głęboko zaangażowana w swoje twórczość.

Birdland – nowa marka, nowy projekt, nowy bas!

Przedstawiam pierwszy bas marki Birdland, zainspirowany serią Modern od Sadowskiego, ale z klasycznym wyglądem Jazz Bassa w nowoczesnej i drapieżnej odsłonie. Instrument jest pasywny, z jednoczęściowym gryfem, korpus z jesionu, gryf i podstrunnica z klonu, wyposażony w pickupy Seymour-Duncan SSB-5.

[Chwalę się] Pamiątka ze wspólnego grania ;]

W swoim ostatnim roku studiów dołączyłem do zespołu Fkrutce jako basista, zastępując poprzednika. Po rozwiązaniu zespołu, rok później, nagraliśmy amatorski klip do jednego z naszych utworów, stając się jedną z nielicznych kapel, która to zrobiła.

witam

Od 17 lat gram na gitarach, a od 6 lat odkrywam głębię basu. W mojej kolekcji znajdują się wyjątkowe instrumenty i sprzęt, których używam zarówno w studio, jak i na scenie.

Gitara basowa bez tajemnic – Promocja

Legendarna seria książek Bass Workshop w promocyjnej ofercie. Poznaj tajniki gry na gitarze basowej od samego początku z dwuczęściowym podręcznikiem Andrzeja Pluszcza, zawierającym ponad 110 stron A4 i 2 płyty CD.

Zapraszamy do nowego sklepu MayShop.pl

Nowo otwarty sklep MayShop.pl to rezultat wieloletnich doświadczeń w branży muzycznej, oferujący szeroką gamę akcesoriów gitarowych oraz basowych. Powstał z myślą o wygodzie klientów, zapewniając łatwe i przyjemne doświadczenie zakupowe.

Nowy numer Basisty oraz…

Ukazał się nowy numer magazynu Basisty, pełen wywiadów, recenzji i lekcji dla miłośników basu. Tom Zawadzki (Zawada) dostarcza wstępniak, a testowane sprzęty obejmują basy AXL APJ-820 i Musicman Bongo, oraz wzmacniacze Hand Box Fortec 700T i Hartke LH500/LH1000.

Blog z prostymi liniami czyli gurf! #3 – the cure, again!

Opisuję moje ostatnie doświadczenia z graniem i nagrywaniem w domu, skupiając się na mojej próbie odtworzenia linii basowej w kawałku 'Lovecats' od The Cure. Sięgając po techniki takie jak użycie gąbki pod mostem oraz EQ, starałem się zbliżyć do brzmienia kontrabasu.

Zakwasowy Blog Coverowy. Epizod 10.: Sio do sklepów! [cz. 1]

W najnowszym epizodzie Zakwasowego Bloga Coverowego zachęcam do zakupu płyt CD, w szczególności nowej płyty Lenny'ego Kravitza, 'Black and White America'. Odkrywam funkowy hit, który mimo iż nie cała płyta utrzymuje taki klimat, nawiązuje do lat '70.

Maszynka do robienia na drutach

Nowy prototyp maszynki do nawijania pickupów, nazwany 'korbka śmierci', łączy w sobie prostotę konstrukcji z zaawansowaną technologią. Posiada 32 GB RAM, 16-rdzeniowy procesor taktowany częstotliwością 5 GHz oraz kartę graficzną o mocy 300 000 Gflopsów, wszystko chłodzone powietrzem czerpanym z energii nawijającego.

Niebasowe popełnienie

Artykuł opisuje doświadczenia autora z klasycznym modelem gitar jej Telecaster, który został zakupiony tanio, ale mimo niskiej ceny oferuje zaskakującą jakość dźwięku. Wyróżnia się dobrym sustainem i przystawki dobierane były z myślą o oszczędnościach, co nie umniejsza jego brzmienia.

Paweł Wszołek project – Choice

Paweł Wszołek zaprasza na pierwsze koncerty swojego autorskiego projektu. Odbędą się one w województwie Lubuskim, w Klubie jazzowym 'U Ojca' w Zielonej Górze i Klubie 'Kaflowy' w Nowej Soli.

JazzAss odcinek 11 [pierwsze próbki]

W jedenastym odcinku serii JazzAss prezentowane są pierwsze próbki motywów gitarowych. Mimo pewnych niedociągnięć technicznych i trudności z nagraniem, autor podchodzi do projektu z entuzjazmem i koncentruje się na kreatywnym aspekcie tworzenia muzyki.

Zniechęcenie

Autor opisuje swoje zmagania z okresowym brakiem motywacji do gry na basie, który trwał prawie miesiąc. Zastanawia się nad możliwymi rozwiązaniami tego problemu i prosi o rady.

JazzAss day 4 [prętowanie]

Czwarty dzień JazzAss upłynął pod znakiem pracy nad montażem pręta napinającego gryf gitary basowej. Dzięki precyzji i improwizacji, zadanie okazało się mniej trudne niż przewidywano, co pozwoliło także na postępy w obróbce korpusu i główki instrumentu.

AC1 RhythmVox Bass

AC1 RhythmVox Bass jest kompaktowym wzmacniaczem do basu stworzonym z myślą o ćwiczeniach. Mimo swoich niewielkich rozmiarów oferuje mnóstwo funkcji, w tym 66 wzorów rytmicznych i możliwość podłączenia zewnętrznych urządzeń.

Warwick, Steve Bailey Signature Bass

Nowy sygnowany bas sześciostrunowy Steve'a Baileya od Warwicka przynosi odświeżenie w modelu Streamer z unikatowym asymetrycznym profilem gryfu i mosiężnym dwuczęściowym mostkiem. Korpus wykonany z jesionu bagiennego i podstrunnica ze snakewoodu zapewniają niezrównaną grywalność.

Włodawo, pomocy!;]

Autor dzieli się swoją radością z gry na Squier VMJB, ale dołuje go izolacja i brak możliwości wspólnego muzykowania. Wzywa muzyków z okolic Włodawy do kontaktu, mając nadzieję na znalezienie osób do wspólnego grania.

Cry Baby: The pedal that rocks the world

Dunlop wypuścił film dokumenty o legendarnej kostce efektu wah-wah Cry Baby, opowiadając historię tego urządzenia od jego wynalezienia w 1966 roku po dzień dzisiejszy. Film przedstawia wywiady z wieloma wybitnymi muzykami, inżynierami i historykami, którzy dyskutują o wpływie pedału na muzykę popularną.

tubas – prequel ściągi czyli zacznijmy od początku?…

Nowi adepci basowania często szukają podstawowych informacji, które dla doświadczonych basistów wydają się oczywiste. Planuję stworzyć przewodnik 'Co chcielibyście wiedzieć o basowaniu, ale zawsze wstydziliście się zapytać', aby pomóc w uzupełnieniu tych braków.

The Aardvark Trio – akustyczne granie..

Jestem częścią 'The Aardvark Trio', połączenia gitary, kontrabasu i perkusji, które sprawia, że ponownie zakochałem się w muzyce akustycznej. Nasze utwory, które możecie znaleźć online, dają na nowo odkryć znane brzmienia.

wierszyki tekściki cz.3 – ból

Autor opisuje głęboką osobistą tragedię utraty nienarodzonego dziecka, wyrażając swoje emocje poprzez poetycki obraz anioła.

gdybym kasę miał

Artykuł omawia właściwości i zastosowania drewna bukowego i morwowego w budowie gitar. Uwydatnia problemy związane z gryfami bukowymi i potencjalne zastosowania drewna morwowego.

Szybki raport

W ramach drugiej zmiany, poświęciłem czas na ulepszenie naszej strony - Basoofki. Zaktualizowałem kilka modułów do Drupala, zmieniłem skórkę Zeropoint oraz usunąłem rozwijane menu i ciężki moduł rotujący bannery.

Potrzaskana pomysły – czyli jak z mam mało czasu zrobić nie mam czasu

Z kolegą Kamilem postanowiliśmy zrealizować wspólny muzyczny projekt, tworząc utwory w klimacie funeral death/doom/sludge, wykorzystując wyłącznie sprzęt 'made in blok wschodni'. Na razie zdołaliśmy zgromadzić Jolanę Iris bass i Kodę Thrash Metal, planując dalsze poszerzenie naszego arsenalu.

tubas – przerwa?

Zauważyłem zmniejszone zainteresowanie wpisami, co przypuszczam, że może wynikać z wakacji lub zmęczenia nadmiarem treści. Proponuję więc wakacyjną przerwę.

Zajechałem kolumnę… NOT

Podczas próby zespołu zauważyłem, że przy mocniejszym przywaleniu w strunę, moja kolumna Marshall MBC410 daje niepokojące dźwięki. Przekonałem się, że do koncertu 8 stycznia nie zdążę jej naprawić, więc będę musiał pożyczyć sprzęt od innej grupy.

Zycie je okrutne

Opowieść o niespodziewanym telefonie, który może kompletnie zmienić życie. Damian otrzymuje ofertę bycia basistą w znanej warszawskiej grupie Hetman, ale nie wie, czy powinien przyjąć tę szansę.

pomalutku, pocichutku

Zajmowałem się dzisiaj aktualizacją naszych galerii, usuwając wpisy z brakującymi plikami i dodając możliwość dla użytkowników do ponownego wgrywania utraconych obrazów. Na koniec dnia odkryłem coś specjalnego dla fanów R.E.M.

moje widea

Autor bloga zapowiada, że zamiast pisać posty, będzie wrzucał filmiki ze swojej kapeli. Znajdują się w nich próbki, w tym cover Nirvany i oryginalny kawałek, która ma poprawiać jakość brzmienia basu.

Coraz bliżej święta. :P

Autor opisuje, jak zmiana strun i czyszczenie podstrunnicy na jego gitarze basowej Dimavery spowodowało, że nie może się od niej oderwać. Rozważa zakup nowego mostka, aby jeszcze bardziej obniżyć wysokość strun.

Deszcz, wiatr, plaża i Epifani.

W niecodziennych warunkach pogodowych miałam swój sceniczy debiut z zespołem, gdzie nasz występ wspierał Epifani potężny o mocy 1000W. Mimo deszczu i wiatru, udało nam się zagrać sześć kawałków, które widownia przyjęła bardzo pozytywnie.

Palmystery – nowa płyta Victora Wootena!

Pierwszego kwietnia 2008 roku światło dzienne ujrzała nowa płyta w brytyjskim basiście - Victora Wootena, zatytułowana 'Palmystery'. Album zawiera 12 utworów pełnych basowego groove`u, improwizacji oraz szerokiego spektrum stylistycznego.

Koniec szkoły :]

Opowieść o bolesnym poranku po skończeniu liceum, pełnym refleksji oraz humorystycznym spojrzeniu na przyszłość. Przemyślenia dotyczące życia po liceum, oblanej matury i przyszłości.

String Project

Projekt String to realizacja marzeń o graniu na pianie z prawdziwą sekcją muzyczną. Po pół roku organizacji, skład młodych talentów z szkoły muzycznej jest gotowy na premierowy koncert, który zawiera kompozycje inspirowane muzyką ludową oraz bossa nova.

Takie sobie…cd.

Autor opisuje swoje ostatnie doświadczenia związane z samotnością swojego zwierzaka, problemami związany z przygotowaniem do premiery płyty oraz nadchodzącym wyjazdem do Warszawy na koncerty. Dodatkowo przemyślenia na temat utworu 'No Quarter' zespołu Led Zeppelin prowadzą do refleksji na temat muzyki.

Wyszło jak zawsze

Wyszlo Jak Zawsze
Autor opisuje, jak pomimo osobistych trudności nadal planuje rozwijać projekt związany z basem, nazywany 'basoofką'. Zwraca się z prośbą o sugestie rozwojowe do czytelników.

Fancy DVD!

Fancy Dvd
Nowe DVD Lesa Claypoola, nagrane przez fanów, ukaże się 29 maja 2007 roku. Zawiera zapis koncertów Fancy Band z unikalnej perspektywy widza.

Koncerty Basistów

Koncerty Basistow
Wiosna i lato przynoszą szereg emocjonujących koncertów dla miłośników basu. Stanley Clarke ze swoim zespołem oraz Richard Bona już niedługo wystąpią w Polsce, a także Dream Theater dla fanów cięższych brzmień.

Kurcze egzaminy – Bassu brakuje.

Egzaminy pochłonęły cały mój czas, przez co zabrakło mi chwil na grę na basie. Po dwóch tygodniach przerwy zauważyłem, że mój Trelle Rapter brzmi inaczej - ostrzej, co było zaskakujące, lecz szybko się przyzwyczaiłem.

V Festiwal Muzyki Rockowej – Knurów 2007

W Domu Kultury w Knurowie 17 lutego 2007 roku odbędzie się V Festiwal Rockowy im. Roberta 'Kuli' Sosnowskiego z nagrodą główną - 30-godzinną sesją nagraniową i występem Acid Drinkers.

Nagranie i czekam na nowe basidło. ^_^

Pierwsze nagranie z przyjaciółmi, realizacja pasji muzycznej i wyczekiwanie na nowy bas - Trella. Opowieść o muzyce, nadziejach i niespodziewanym spotkaniu.

HATHOR Substance – humbuckery do basówek

HATHOR Substance to linia seryjnie produkowanych humbuckerów do basówek, zawierająca dwie serie: Substance Linear i Substance Quasar, oferujące unikalne możliwości konfiguracji brzmienia.

HATHOR Pickups

HATHOR Pickups to europejski lider w produkcji pickapów gitarowych i basowych, oferujący produkty wysokiej jakości z różnorodnością brzmień. Firma, bazująca w Krakowie, dostarcza swoje produkty na cały świat, oferując personalizację dźwięku dzięki technologiom takim jak cięcie CNC czy grawerowanie laserem.

Varitone vs/& TBX Tone Control

Postanowiłem zmodyfikować regulację TONE w moim Epi Thunderbird IV, inspirując się pewnym filmikiem na YouTube. Tym razem skupiłem się na prostym, ale skutecznym użyciu przełącznika obrotowego i eksperymentowaniu z kondensatorami, mając na uwadze różnicę w charakterystyce dźwięku między różnymi pickupami.

Modyfikacja kaczki

W artykule opisałem proces transformacji mojego pedału efektów - z niepozornego urządzenia stworzyłem unikatowy efekt na wzór CryBaby GCB-95 z dodatkowym kondensatorem, zwiększającym zakres brzmienia. Prezentuję krok po kroku, jak dokonałem modyfikacji, oraz efekty, które udało mi się osiągnąć.

Kolejna przeróbka Epi Thunderbirda

Ponownie zdecydowałem się na przeróbkę mojego basu Epi Thunderbird, tym razem instalując pickup Merlin BassBlaster, co znacznie poprawiło jakość jego brzmienia. Przeróbka pozwala na łatwy powrót do oryginalnego wyposażenia bez pozostawienia śladów.

tubas – Cały ten yass…

Tubas 8211 Caly Ten Yass8230
Recenzja monografii 'Chłepcąc ciekły hel - historia yassu' autorstwa Sebastiana Reraka umożliwia głębokie zrozumienie zjawiska yassu. Książka rzuca światło na początki i ewolucję tej niezwykłej formy muzycznej od buntu punkowego do profesjonalizmu muzycznego.

Światowy Festiwal Kontrabasowy – WROCŁAW 2014

Światowy Festiwal Kontrabasowy jest wyjątkową okazją do zapoznania się z wirtuozowskimi wykonaniami na kontrabasie oraz uczestnictwa w warsztatach dla początkujących i zaawansowanych. Organizowany we Wrocławiu, festiwal gromadzi wybitnych muzyków i oferuje bogaty program koncertowy, od jazzu po solowe koncerty z orkiestrą.

tubas – takie bzdurki…

Tubas 8211 Takie Bzdurki8230
W artykule opowiadam o swoim doświadczeniu z basistami i pewnych umiejętnościach, które są niedoceniane ale niezbędne. Szczególnie przytoczyłem przykład Sebastiana SEB Kucharskiego, który wykazał się niezwykłą umiejętnością gry tremolo palcami, oraz Marcin Pendowski, który podczas warsztatów podkreślił znaczenie teoretycznej wiedzy muzycznej dla basistów.

Powrót do basu i szukanie sprzętu na drugi początek

Autor, po dwuletniej przerwie, wraca do gry na gitarze basowej i rozgląda się za sprzętem, który pozwoli mu na nowo cieszyć się pasją. Zastanawia się nad wyborem gitary Squier VM '70 JB, efektem Sansamp BDDI Programmable i wzmacniaczem Ampeg Micro CL Stack, rozważając równocześnie inne opcje i prosząc o rady.

Immo Custom Shop – REAKTYWACJA!

Po długiej przerwie wracam do projektów w Immo Custom Shop, rozpoczynając od rewitalizacji basu Encore Precision z lat 90. Ten zaniedbany instrument wymaga wielu poprawek, aby osiągnąć swój pełen potencjał.

tubas – …XII KROKUS JAZZ FESTIWAL, cz. II_appendix

Wczoraj miałem przyjemność uczestniczyć w koncercie Buster Williams Quartet na XII Krokus Jazz Festival dzięki Dyrekcji JCK. Koncert był porywającym doświadczeniem z udziałem legend jazzu i utalentowanych muzyków, co sprawiło, że wieczór był naprawdę wyjątkowy.

tubas – …XII KROKUS JAZZ FESTIWAL, cz. II

Drugi dzień Krokus Jazz Festival przyniósł mnóstwo jazzowych wrażeń. Od polskich talentów, przez niemieckie zespoły, aż po niezapomniany występ MDM Trio, festiwal oferował różnorodność i wysoki poziom wykonawczy.

tubas – współczujący…

Autor opowiada o swoim doświadczonym i urozmaiconym muzycznie życiu, które obejmuje grę na gitarze basowej i tubie w różnorodnych zespołach i okolicznościach. Wspomina o swoich występach, od małych kameralnych składów po dixieland i zespoły dęte, podkreślając swoją uniwersalność i ciągłą pasję do muzyki.

tubas – akord spoza tonacji…

W artykule omówiono, dlaczego w utworach muzycznych pojawiają się akordy zbudowane z dźwięków nienależących do danej tonacji, podając konkretny przykład progresji akordów w tonacji F-dur. Wyjaśniono, że tonacja nie ogranicza stosowania innych dźwięków i jest rodzajem kręgosłupa harmonicznego, oferującym twórcom szerokie możliwości eksperymentalne.

Wrześniowe koncerty!

Chciałbym was zaprosić na wrześniowe koncerty z moim udziałem. To wyjątkowa okazja do spotkania i wspólnego doświadczenia muzyki na żywo.

tubas – …poradnictwo!

Poruszam temat działalności na największych forach basowych, przedstawiając rodzaj wsparcia jakiego mogą spodziewać się ich użytkownicy. Zwracam uwagę na to, że oba fora, mimo różnic, łączy chęć pomocy nawet w najbardziej zaskakujących kwestiach.

tubas – o czym Zaq i Pendo na GRAJ[MI]DOLE mówili…

Spotkania forumowe w Zgierzu to nie tylko okazja do nawiązania nowych znajomości, ale też źródło cennej wiedzy merytorycznej. Zaq, Pendo i inni eksperci dzielili się wskazówkami dotyczącymi technik gry na basie, ważności rytmu czy też idealnego ustawienia instrumentu.

tubas – GRAJ[MI]DÓŁ 2013, nieuchronna cz. 2…

Drugiego dnia festiwalu GRAJ[MI]DÓŁ 2013, mimo nieudanego startu z marnym śniadaniem w McDonaldsie, udało mi się znacznie wzbogacić swoje doświadczenia muzyczne. Od warsztatów realizacji nagrań basu po nocne rozmowy pełne filozoficznych rozważań i anegdot z życia estradowego - był to dzień pełen muzycznych i ludzkich odkryć.

Jak nagrywać swoje koncerty? [audio + video]

Autor opisuje swoje doświadczenie z nagrywania audio i wideo swojego dyplomowego koncertu licencjackiego, używając sprzętu takiego jak rejestrator Zoom H4 i mikrofon Rode NT1000, oraz dwie lustrzanki, w tym Canon 5D. Podkreśla trudności, które napotkał podczas łączenia dźwięku z obrazem, a także efekt finalny, z którym jest zadowolony, pomimo braku profesjonalnego sprzętu.

tubas – …prequel relacji z zakwasowa!

Ta krótka notatka ma na celu zachęcenie do przeczytania pełnej relacji z imprezy GRAJ(MI)DOŁU - wydarzenia, które zgromadziło pasjonatów muzyki basowej. W relacji tej podzielę się wrażeniami z tego niezwykłego zjazdu, pełnym nowych doświadczeń, spotkań z utalentowanymi basistami i wprowadzeniem nowych przyjaźni.

tubas – mendzenie…

Opowiadam historię o koleginie Arture, multiinstrumentaliście z Poznania, który z succeem używa mojego suzafonu w swoim dixielandowym zespole. Poruszam także kwestię umiejętności czytania nut i jej znaczenia dla muzyków.

tubas – zagrać solówkę…

Dyskusja na temat technik i podejść do improwizacji na tubie. Jest to zbiór rad dla muzyków na każdym poziomie zaawansowania, z akcentem na praktyczne porady dotyczące przejścia od teorii do praktyki.

Lifting Basoofki – do Waszej oceny

Basoofka przechodzi lifting! Nowa odsłona serwisu obiecuje przede wszystkim lepszą czytelność, szybkość działania oraz większą integrację z mediami społecznościowymi. Przedstawiono również szereg nowych funkcjonalności, takich jak ulepszona tablica ogłoszeń, prywatny tracker czy integracja z serwisami takimi jak Facebook, Google+ czy Twitter.

Ostatnie zmiany

Strona przeszła serię optymalizacji i zmian mających na celu poprawę jej działania. Migracja bazy danych na nowy serwer oraz optymalizacja dla urządzeń mobilnych to tylko niektóre z wprowadzonych zmian.

DUST BOWL – pierwsze opublikowane nagranie z demówki

DUST BOWL po dwóch latach wspólnego grania, litrach potu i hektolitrach piwa, wkońcu opublikował swój pierwszy kawałek funkowy zatytułowany 'Adam'. Nadchodzi również drugi numer, zapowiadając szeroką gamę stylów muzycznych.

Pas Taktyczny – coś dla lubiących military style

Przybliżam proces tworzenia własnego paska do basu zainspirowanego militarnym stylem, wykorzystując tkaninę w kamuflażu i elementy taktyczne. Prezentuję swoje pomysły na personalizację i ulepszenie funkcjonalności paska, wskazując na wykorzystanie takich rozwiązań jak strap Locki typu Shaller oraz łącznik typu DiMarzio ClipLock.

Jolana Disco Custom Concept:]

Entuzjastyczne dążenie do odnowy i tuningowania legendarnego basu Jolana Disco. Autor dzieli się swoją przygodą z modyfikacjami, od zakupu instrumentu po planowane zmiany.

Zmiany na Basoofce

Basoofka planuje szereg zmian, w tym lekki lifting wyglądu, ulepszenie szybkości strony oraz wprowadzenie nowych funkcji takich jak licznik postów, ocenianie postów, czy wyróżnianie specjalnych kont. Inne planowane aktualizacje obejmują poprawę działania na urządzeniach mobilnych, rozbudowę Tablicy ogłoszeń oraz wprowadzenie nowych funkcji interaktywnych, takich jak grywalizacja.

Witam

Osoba niegrająca na basie dołącza do społeczności basoofkowiczów z zamiarem rozwijania strony i wspierania społeczności. Planuje szereg ulepszeń, by uczynić platformę bardziej przyjazną dla użytkowników.

Noworoczna niespodziewanka

Po ponad 10 latach prowadzenia serwisu dla miłośników muzyki basowej, zdecydowałem się przekazać stery osoby, która ma świeże pomysły i zasoby, aby odmienić serwis. Wierzę, że nowe kierownictwo przekształci basoofkę w serwis nowoczesny, szybki i przyjazny dla użytkowników.

TC & Sandberg workshops tour

Seria warsztatów z udziałem światowej klasy muzyków odbędzie się w dniach 7-9 stycznia w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Thomas Risell, Holger Stonjek oraz Han Van Den Essenburg podzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami w grze na gitarze basowej.

tubas – …jubileuszowy

Wczoraj miała miejsce wyjątkowa impreza z okazji 10-lecia istnienia OGS. Odkryj, jak spontaniczne podejście do muzyki i niepowtarzalna atmosfera przyczyniły się do niezapomnianego wieczoru.

tubas – …muzyczna turystyka

Ostatni tydzień był pełen wrażeń muzycznych, w tym szczególnie zapadającym w pamięć koncertem utworów Pendereckiego. Dzielimy się przemyśleniami o ważności eksploracji różnorodności muzycznej poza własnymi granicami stylistycznymi.

tubas – …zaproszenie do standardów!

Z okazji 10-lecia działalności ekipy swingowej, w której gram od ponad 3 lat, w Jeleniogórskim Centrum Kultury odbędzie się wieczór jubileuszowy z jam session jako afterparty. Wykorzystując standardowe kadencje harmoniczne, przygotowaliśmy repertuar znanych utworów, które wyjątkowo zagrałyśmy w różnych składach.

J&D Custom By Me – Violet Pearl Funky Bass :]

W artykule opisuję proces przemalowania mojego starego basu J&D JD-100 na fioletową perłę. Proces ten był możliwy dzięki pomocy przyjaciela lakiernika, a końcowy efekt nie wpłynął znacząco na dźwięk, lecz zdecydowanie poprawił wygląd instrumentu.

Diamant i inspiracja instrumentem.

Opowiadam o swoim doświadczeniu z przywracaniem do życia starego instrumentu, który przez długi czas leżał zapomniany. Po serii zabiegów odmłodzenia i wymianie strun, instrument znowu zaczął dostarczać niezwykłych doznań muzycznych.

tubas – …sfrustrowany, czyli Krokus Jazz Festiwal 2012.

Festiwal Jazzowy Krokus 2012 był dla mnie niesamowitą ucztą muzyczną, która wymagała czasu, by się z nią uporać. Wybitne talenty, jak Adam Bałdych z The Polish Gang, czy zaskakujące interpretacje hitów Michaela Jacksona przez Piotra Filipowicza, to tylko niektóre z wielkich wrażeń, które wyniosłem z tej imprezy.

tubas – …jubileuszowy!

Otwarta Grupa Swingująca świętuje swoje 10-lecie istnienia. Ekipa wyntydżowych dżazmenów przeszła przez różnorodne fazy muzyczne, wzbogacając się o nowych muzyków i stylów.

tubas – …w tym sęk!

Koncert grupy 'W tym sęk...' z okazji 35-lecia Domu Kultury MUFLON w Sobieszowie to wydarzenie pełne poezji i swingowego feelingu, którego nie zapomnę. Uwagę skradł kontrabasista Tomek Pierzchniak, a na scenie ujawniła się także nowa gwiazda poetyckiej piosenki - Ania Kosa.

tubas – muzyka z Kosmosu?…

Opowieść o muzyce arabskiej z perspektywy polskiego pracownika firmy z tunezyjskim współwłaścicielem. W tekście podjęto również filozoficzną kwestię różnic kulturowych w odbiorze muzyki oraz zastanowienie się nad potencjalną muzyką innych cywilizacji.

tubas – …iluminacja!

Autor dzieli się swoją osobistą 'iluminacją' odnośnie gry na tubie, krytykując przy tym skomplikowany język podręczników i teorii muzycznej, który często odstrasza początkujących. Podkreśla znaczenie praktycznego zrozumienia muzyki i harmonii.

Birdland – starcie czwarte.

Z manufaktury 'Birdland' wyjechał kolejny bas, oparty na pickupie MM z rozstawem strun na mostku 19mm. Dzięki temu jest to unikalny MM5, na którym gra się niezwykle wygodnie, z użyciem pickupa marki 'Tesla', który zapewnia mocny i diabelski sygnał.

tubas – …czas umierać?

Zauważyłem, że podczas improwizacji bazuję na trikach zamiast prawdziwego polotu. Brakuje młodych, pełnych pasji muzyków, którzy podjęliby się wyzwania odświeżenia sceny muzycznej.

tubas – …prosty sposób na sukces!

Jarek Łukomski, wybitny perkusista mieszkający w Chicago, dzieli się swoją tajemnicą sukcesu artystycznego - nieustannymi ćwiczeniami. Przekonuje, że kluczem do sukcesu jest granie do upadłego, często po kilka godzin dziennie.

tubas – …dęty basista!

Artykuł odkrywa fascynujący świat współistnienia basu i instrumentów dętych. Autor dzieli się doświadczeniami dotyczącymi strojenia, brzmienia oraz zasad transponowania tonacji.

tubas – …życie towarzyskie oldbojów.

W ramach podziękowań za użyczenie sali, grupa muzyczna do której należę, zagrała koncert w kawiarni. Spotkanie stało się okazją do wspomnień oraz niespodziewanych, międzynarodowych rekonwersji dawnych towarzyszy.

Wsi spokojna, wsi wesoła! [dla zboczeńców próbki basu]

Podczas niezapomnianej sesji nagraniowej z przyjaciółmi, zrodziła się nie tylko wspaniała sala prób, ale również 20 godzin nagrania prób basu i perkusji. Zdumiewające, jak muzyka łączy ludzi i pozwala im na wyrażenie siebie w najbardziej nieoczekiwany sposób.

Klękajcie jesiony czyli PSIbass odc. 3

Po rocznej przerwie wróciłem do tworzenia instrumentów. Tym razem podjąłem się wyzwania stworzenia basu z wyjątkowej deski, która zaskoczyła mnie swoim pięknem po zheblowaniu.

Charvette PJ ’81 + kostka + Slither

Po 12 latach przerwy wróciłem do grania na basie, tym razem na basie Charvette z przystawką P i nieco podbarwionym dźwiękiem przesterem własnej produkcji. Wideo z mojej gry umieściłem na YouTube, prosząc jednocześnie o wyrozumiałość ze względu na moje ponowne uczenie się.

tubas – …młodość a doświadczenie!

Tekst stanowi życiowe refleksje autora dotyczące przeżyć, doświadczeń i teorii muzyki, niewiążąc się stricte z tematem basów. Porusza zagadnienia różnic pokoleniowych, podejścia do życia oraz muzyki, a także wprowadza w świat teorii muzycznych, które, jak twierdzi autor, nie są wynalezionymi zasadami, a uporządkowaną wiedzą na temat tego, co w muzyce naturalnie już istnieje.

tubas – …poimprowizujemy? [part 3]

Kontynuacja serii poświęconej sztuce improwizacji na instrumentach basowych, eksplorująca różne techniki i podejścia do tworzenia solówek. Autor podkreśla znaczenie wrodzonego talentu, ale też pracy i ćwiczeń w osiąganiu poziomu pozwalającego na wykonanie przyzwoitych solówek.

tubas – …poimprowizujemy? [part 2]

Wyjaśniam znaczenie i zastosowanie skal molowych harmoniczną i melodyczną oraz jak mogą one wpływać na zmianę tonacji w muzyce. Zawarte są również przykłady praktycznego zastosowania tych skal podczas gry solo i akompaniamentu w różnych tonacjach.

tubas – …poimprowizujemy?

Artykuł skupia się na wyjaśnieniu, jak wybrać odpowiednią skalę podczas improwizacji na basie. Znajomość kilku podstawowych skal i zrozumienie zasad ich budowy są kluczowe dla efektywnej improwizacji.

tubas – …dla kogo efekty?

Dyskusje na forach o efektach do basu zwykle zdominowane są przez miłośników ciężkich brzmień, jednak ostateczny efekt często pozostawia wiele do życzenia. Nasze dążenie do brzmieniowego ideału jest zrozumiałe, ale początkujący basiści nie muszą od razu inwestować fortuny w rozbudowane zestawy efektów.

offtop: pda i smarfony – mają być wygodne, czy duże i błyszczące? ;]

Autor dzieli się swoją podróżą przez świat elektronicznych pomagierów, zaczynając od prostego organizera Casio, przez PDA Psion Siena, aż po współczesne smartfony takie jak Blackberry 9700. Wspomina o swoich doświadczeniach z różnymi urządzeniami, ich zaletach i wadach, oraz o jego osobistych preferencjach dotyczących wygodnej obsługi.

tubas – dostałem suwenir…

Otrzymałem płytkę DVD od firmy Warwick dokumentującą ich trasę promocyjną po Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, która zgromadziła najwybitniejszych basistów. W autobusie-jeżdżącym studiu nagraniowym, basiści z różnych muzycznych stylów wymieniali doświadczenia, grając i rozmawiając jak jedna wielka rodzina.

Zbyt Biedny by zarobić.

Autor podzielił się swoją historią o próbie zarobienia na sprzęt muzyczny, pracując w supermarkecie. Niespodziewanie, podwyższenie renty matki sprawiło, że stracił możliwość zarobku bez ryzyka utraty stypendium brata.

No to zaczynamy! Latin fascination!

Po obejrzeniu relacji z eventu Graj(mi)dół zafascynowany zostałem warsztatami pana Ścierańskiego i opowieściami pana Tubasa. Odkryłem świat Latin Drums na YouTube, co dało mi nową perspektywę i inspirację do pracy nad własnymi umiejętnościami muzycznymi.

tubas – …wróciłem z GRAJ[MI]DOŁU do codzienności!…

Autor opisuje swoje przeżycia po powrocie z wydarzenia muzycznego GRAJ(MI)DOŁ, podkreślając wyjątkową atmosferę i zgrany kolektyw basistów. Wspomina również o interesujących spotkaniach i wspólnych znajomych z Mistrzem Ścierańskim.

tubas – …kultura w opłotkach!

W moim mieście mimo pozornej codziennej monotonii, zawsze znajdzie się coś, czego warto posłuchać. Ostatnio miałem okazję uczestniczyć w koncercie reaktywowanego po 20 latach chóru Collegium Musicum w Jeleniej Górze, który zaskoczył mnie swoją jakością.

tubas – …Djatri!

Agnieszka Kural, znana jako Djatri, obroniła swój dyplom muzyczny w Katowicach, prezentując własne opracowania utworów Coltrane'a i Beatlesów. Wywiad z nią rzuca światło na wartość ćwiczeń, ulubione utwory i znaczenie jazzu dla muzyków.

tubas – …poznajcie Tomka Pierzchniaka!

Tomek Pierzchniak, talent z Jeleniej Góry, to wszechstronny basista, którego przyszłość w muzyce rysuje się w jasnych barwach. Mieszkaniec Jeleniej Góry i absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz we Wrocławiu, na co dzień gra na kontrabasie w Filharmonii Dolnośląskiej, a po godzinach udziela się w różnych jazzowych i rozrywkowych projektach.

tubas – …koledzy z wojska!

Artykuł opowiada o zanikaniu instytucji 'kolegi z wojska' jako ważnego elementu męskiej więzi i towarzyskiego życia. Przywołuje wspomnienia i opisuje, jak ten rodzaj przyjaźni przynosił wsparcie i niepowtarzalne doświadczenia, różniące się od innych form bliskości.

tubas – …Dire Straits symfonicznie!.

W sobotę miałem okazję uczestniczyć w wyjątkowym koncercie symfonicznym poświęconym twórczości Dire Straits, które odbyło się w Cieplicach. Orkiestra symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina, z solistami Markiem Napiórkowskim na gitarze i Kubą Badachem w roli wokalisty, zaprezentowała aranżacje utworów Dire Straits, zachwycając publiczność zarówno wykonaniem, jak i brzmieniem.

Efekt nudzenia się

Ten artykuł opowiada o artystycznym procesie, kiedy muzyk borykając się z nudą, decyduje się eksperymentować z muzyką, dostosowując dźwięki do swojego gustu. Autor eksploruje możliwości swoich instrumentów, tworząc nietypowe mieszanki muzyczne oraz modyfikując swoje gitary, by osiągnąć unikalne brzmienia.

Remont basa pt.1

Autor planuje odnowić swoją gitarę basową przed wakacjami, zastanawia się nad metodami usunięcia i nałożenia lakieru, uszczelnieniem kieszeni gryfu, uzupełnieniem ubytków w lakierze oraz wymianą niektórych części gitary. Dodatkowo, rozważa zakup nowego lakieru, siodełka, maskownicy i potencjalnie pickupów oraz mostka.

Obkupiłem się

Autor opisuje, jak wykorzystał kredyt zaufania od rodziny na zakup sprzętu muzycznego za 1500zł, zgromadzone przez 10 lat. Opisuje proces wyboru sprzętu, problemy z przestrzeganiem budżetu, a także frustracje związane z zakupem uszkodzonego sprzętu.

Dzień futrzaka 2A czyli Eureka

Przypadkowo odnaleziony tekst o przygodach futrzaka z nagłośnieniem dostarcza rozmaitych anegdot związanych z poszukiwaniami idealnego dźwięku. Autor dzieli się swoją pasją, eksperymentami i perypetiami związanymi z muzyką i sprzętem.

Jarocin 2012 – Rytmy Młodych Red Bull Tour Bus

Zespół Vermones z Krakowa oraz trzy inne zespoły mają zapewnione miejsce na dachu Red Bull Tour Bus podczas festiwalu w Jarocinie. Dodatkowo, minitrasa tourbusa z Vavamuffin jako headlinerem przechodzi przez Poznań, Wrocław i Katowice.

tubas – …maturalny!

W tym wpisie dzielę się osobistymi, czasem zabawnymi, a czasem wręcz nieprawdopodobnymi wspomnieniami z mojej matury oraz nietypowych sytuacji ze świata teatru. Od egzaminacyjnych wpadek po nieoczekiwane zdarzenia podczas spektakli kabaretowych - to opowieści, które mogą rozłożyć na łopatki lub dać do myślenia.

94′

Odkryłem zremasterowane klipy Nine Inch Nails z Woodstocku '94, które ukazują totalną rozwałkę sprzętu na scenie i spontaniczność artystów. Wśród interesujących momentów, Reznor wyrzuca gitarę, co skłania do przemyśleń na temat przyczyn takiego zachowania.

tubas – …fejsbuk c.d.

Ostatnio odkryłem siłę Facebooka, który pozwolił mi odnaleźć utracony kontakt z ludźmi, a także nawiązać nowe znajomości z basistkami i basistami z całego świata. Dzięki temu zyskałem nie tylko nowych znajomych, ale i inspirację muzyczną.

50′

Artykuł opowiada o Stanisławie Lemie, najczęściej tłumaczonym polskim pisarzu SF, którego dzieła osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. Lem, znany z głębokich refleksji filozoficznych, kreował w swoich dziełach wizje świata, gdzie ludzkie instynkty i emocje wychodzą na pierwszy plan, nawet w obliczu zaawansowanej technologii.

Jam Session w OKO w Warszawie

Jam Sessions organizowane w KLUBOKAWIARNI MAM OCHOTĘ w Warszawie są unikalną okazją dla początkujących muzyków i wokalistów do nauki sztuki improwizacji i odtwarzania standardów muzyki rozrywkowej. Zajęcia prowadzone przez doświadczonych muzyków odbywają się w każdą środę.

95′

Artykuł opowiada o unikalnej formie wyrazu Tima Minchina, filozofa, komika i wybitnego pianisty, który wykorzystuje swój talent do przedstawiania głębokich refleksji na temat społeczeństwa. Porusza także wpływ Billa Hicksa na muzykę i filozofię, szczególnie w odniesieniu do płyty 'The Bends' zespołu Radiohead.

tubas – fejsbukowy!

Po dłuższej nieobecności w świecie mediów społecznościowych zdecydowałem się założyć profil na Facebooku. Otworzyło mi to drzwi do ponownego nawiązania kontaktów ze znajomymi ze szkoły, muzycznymi współpracownikami oraz innymi ciekawymi osobami.

70′

Tekst odkrywa tajemnicę fascynacji brzmieniem lat 70'. Analizuje wpływ muzyki Opeth, filmu '2001: Odyseja Kosmiczna', oraz twórczości Kubricka i innych zjawisk artystycznych tego okresu na współczesną kulturę i indywidualne doświadczanie sztuki.

tubas – …głos duszy, czyli Natalia Niemen!

Recenzja koncertu Natalii Niemen, na którym artystka zaprezentowała własne kompozycje na bazie biblijnych psalmów oraz głęboko religijne teksty. Koncert odbył się z udziałem znakomitych instrumentalistów, wskazując na niezwykły talent wokalny Niemen oraz jej duchową wrażliwość.

Dzień futrzaka 2 czyli nagranie na kolanie

Tekst opowiada o próbie nagłośnienia gitary basowej Adelita w sposób, który okazał się bynajmniej niezwykły. Futrzak, autor artykułu, dzieli się swoimi doświadczeniami ze sprzętem, problemy z nagraniami i nostalgiczne wspomnienia zespołu.

Gitarra

Przedstawiam gitarę, która według poprzedniego właściciela pochodzi z lat 70. i ma za sobą historię pływania na statkach wycieczkowych oraz spotkań z arabami. Jest to kopia Gretscha White Falcon, która wymaga trochę pracy, ale gra wspaniale.

tubas – …nie tylko muzyka!

W Michałowicach pod Jelenią Górą mieści się TEATR CINEMA, grupa artystów z unikatową wizją teatru, którzy swoją sztuką zaskakują i poruszają. Ich twórczość, często uzupełniana o wyjątkową muzykę, osiąga światowy rozgłos.

tubas – …jacy jesteśmy, czyli portret basisty!

Analiza społeczności basistów ukazuje fascynujący obraz. Basistami są przede wszystkim osoby o wysokich umiejętnościach muzycznych, pełne pasji i poświęcenia dla muzyki, które łączy poczucie przynależności do 'rodziny' basowej, duża koleżeńskość i szacunek dla wyższych wartości.

tubas – …obrońcy własności intelektualnej!

Artykuł analizuje kontrowersyjne opinie Zbigniewa Hołdysa na temat ACTA i jego zaangażowanie w ochronę praw autorskich. W świetle nowych informacji o działaniach ZAiKS, idee, których bronił Hołdys, tracą na wiarygodności.

tubas – …8 marca – Dzień Pantoflarza!

Celebrowanie Dnia Kobiet, znane również jako Międzynarodowe Święto Kobiet, podkreśla ważność uznania i szacunku, jaki należy się kobietom. Zawiera osobiste refleksje na temat znaczenia święta, a także spojrzenie na nowe unijne normy dotyczące zatrudnienia kobiet na odpowiedzialnych stanowiskach.

tubas – …kobieta! …puch marny?

Autor dzieli się refleksjami na temat równowagi między życiem rodzinnym a pasją do grania na basie. Opowiada o swoich doświadczeniach, wyzwaniach oraz o tym, jak ważne jest, aby nie rezygnować z własnych pasji dla innych, nawet jeśli są to bliscy.

Tradycyjnie już, jak co roku, mieliśmy awarię…

Autor opisuje swoje coroczne wyzwania związane z awarią systemu, jak i proces wdrażania nowej platformy, która mimo obiecujących cech, jest pełen błędów. Użytkownicy są zaproszeni do zgłaszania napotkanych problemów, pomimo braku przeprosin za wszelkie utrudnienia.

tubas – …pamiątki komuny!

Podczas poszukiwań dokumentów dla dzieci, autor przypadkowo odnalazł pamiątki z czasów komuny, w tym szczególne dokumenty muzyka wojskowego. Dokumenty te świadczą o nietypowej służbie wojskowej autora, który przez dwa lata zajmował się grą na basie, zamiast tradycyjnego treningu wojskowego.

tubas – …klezmerzy?

Rozważam temat bycia klezmerem i współczesnego braku umiejętności dostępu do informacji w Internecie wśród młodszych pokoleń basistów. Podzielam także osobiste doświadczenia oraz zasoby nutowe dostępne na koncie 'tubas54' na WRZUCIE.PL dla aspirujących do profesjonalizmu klezmerów.

tubas – …niemnożko bibopa!

Omawiam znaczenie standardu AU PRIVAVE Charliego Parkera dla basistów chcących pogłębić swoje umiejętności jazzowe. Standard ten jest wprowadzeniem do gry be-bopowej i bluesowej z możliwością nauki na podstawie oryginalnych nagrań i transkrypcji nutowych.

tubas – …byłem na Quaardvarktet!

Ostatnio miałem przyjemność uczestniczyć w koncercie eklektycznego zespołu Quaardvarktet, w skład którego wchodzi znakomity basista Paweł Wszołek. Ich unikalne brzmienie, bazujące głównie na własnej twórczości, zapewnia niezapomniane wrażenia i potwierdza, że idą w dobrym kierunku.

Graj[mi]dół 2012 – zgierski festiwal gitary basowej!

Graj[mi]dół 2012 to pierwszy zgierski festiwal gitary basowej, który odbędzie się w dniach 30 VI - 1 VII 2012 roku. Program imprezy obejmuje warsztaty prowadzone przez Krzysztofa Ścierańskiego, koncert, jam session, wystawę sprzętu basowego oraz inne atrakcje.

tubas – …czasy dawne i dzisiejsze!

Mirosław Szeffer, muzyk starszego pokolenia, dzieli się swoimi wspomnieniami o życiu w Polsce Ludowej. Porównuje różne aspekty życia społecznego, kulturowego i gospodarczego z obecnymi czasami.

Dla lamusów

Tekst omawia wykonanie utworu 'Oye como va' w wyjątkowym składzie zespołu, z naciskiem na solo basowe Roberto Rodrigueza. Wyraża również preferencję autorskiego stylu nad słynnym brzmieniem gitary Carlosa Santany oraz podkreśla wartość prostoty i ekspresji w muzyce.

Nie narzekam, temat rzeka.

Wspominam swoje doświadczenia związane z graniem w zespole, wsparciem od firmy horteks i przedstawiam kilka spostrzeżeń na temat organizacji koncertów w Krakowie. Podkreślam również problemy z nagłośnieniem przy użyciu efektu zvex i poszukuję porady dotyczącej nagrywania z ampeg svx.

tubas – …dżemowanie!

Autor opisuje swoje doświadczenia z improwizacją podczas prób i sesji jamowych, podkreślając trudności i satysfakcję płynącą z jazzowej improwizacji. Zaznacza, jak ważna jest znajomość harmonii i umiejętność szybkiego dostosowania się do dynamicznych zmian w muzyce.

Kontrabas – wynajem dla chętnych

Oferuję wynajem kontrabasu dla osób rozpoczynających naukę oraz dla muzyków potrzebujących instrumentu na koncert w Krakowie. Zapewniam transport na koncert, a cena jest do uzgodnienia.

tubas – …głos z celi!

W tekście opowiedziałem o swoich doświadczeniach i refleksjach jako basista, którego ograniczenia techniczne nie przeszkadzają w realizacji jego muzycznych pasji. Jednak podkreśliłem, że każdy zawodowy basista powinien opanować różnorodne techniki, aby nie zamykać przed sobą drzwi do muzycznych możliwości.

Kontrabas – odsłona 1

Podjęłam decyzję o naukę gry na kontrabasie, co wiązało się z zakupem instrumentu. Cały proces poszukiwań trwał ponad cztery miesiące i był pełen emocji - od wielkiego zachwytu po szok, kiedy odkryłam pęknięcie na nowym kontrabasie.

Nowe Bassmany

Przekrojowa analiza nowych wzmacniaczy Fender, Super Bassman i Bassman 100T, inspirowanych klasycznymi blackface'ami z lat 60/70. Podkreślenie ich wszechstronności oraz unikalnych funkcji, w tym opcji automatycznego biasu i silent record.

tubas – …zabytkowy?

Niedawna rozmowa z kolegą skłoniła mnie do refleksji na temat zmian w roli gitary basowej i technik gry. Wspominam także o swoim doświadczeniu z różnymi technikami i jak szybko to, co niegdyś było nietypowe, stało się normą.

tubas – …zmarnowany talent!

Autor podziela wspomnienia swoich młodzieńczych lat spędzonych w szkole, gdzie zainteresowanie muzyką i kreatywnością miało różne formy wyrazu. Od literackich prób po charakterystyczne anegdoty z życia muzycznych zespołów.

tubas – …upiory basoofki

Rozprawiam się z nieśmiertelnymi mitami otaczającymi świat basu, takimi jak strojenie basóweczki, wyższość pewnych strun, tabulatur nad zapisem nutowym i przydatność wiedzy muzycznej. Warto dodać, że te tematy wracają na forum dyskusyjnym jak upiory, pomimo braku uzasadnienia ich ciągłego poruszania.

tubas – …wołanie na puszczy!

Artykuł klasyfikuje użytkowników forum dla basistów na różne grupy, od osób zastanawiających się nad grą na basie, przez początkujących, zaawansowanych, półprofesjonalistów, profesjonalistów, aż po weteranów sceny. Autor z humorem opisuje poszczególne typy basistów i ich potrzeby, dodając osobistą refleksję na temat społeczności.

tubas – …szkolenie dygresyjne

W tekście poruszam temat braku zapotrzebowania na żywą muzykę w pełnym składzie instrumentalnym na różnego rodzaju imprezach oraz mojego ograniczenia do grania w zespołach estradowych i akompaniamentów. Opowiadam o zmianach na rynku muzycznym, nostalgii za dniami kiedy na każdej imprezie grały żywe zespoły oraz znaczeniu erudycji i ciekawości w muzyce.

tubas – …ludzie z żelaza!

Rozpoczynając nowy rok pracownicy firmy wykazali się nietuzinkową odpornością, prosząc o wolne dzień po sylwestrze, grożąc nawet odcięciem od wędzarni! Jednak najbardziej niezapomnianą historią jest opowieść perkusisty imieniem Rysio, który po sylwestrowej nocy został znaleziony śpiący w zaspie nieopodal zajezdni PKS.

tubas – …o roku ów…2012!

Autor dzieli się życzeniami na Nowy Rok 2012, wspominając o różnych aspektach życia, w tym o finansach, relacjach i zwierzaku domowym. W tekście znajdują się również humorystyczne spostrzeżenia na temat polityki, ekonomii i społeczeństwa.

tubas – …klezmer nostalgiczny

Tekst przywołuje wspomnienia z czasów, kiedy w knajpach można było jeszcze usłyszeć kontrabasistów grających na żywo, szczególnie w lokalu "Arkadia". Opisuje też doświadczenie autora związane z graniem w stylu klezmer oraz jazzie, kończąc na Sylwestrze z muzyką lat 60.

tubas – …panta rei!

Autor postanowił dokonać zmiany profilu, czując dyskomfort związany z poprzednim wizerunkiem, który do niego nie pasował. Planuje nie tylko zmiany wirtualne, ale i realne, związane z jego pasją muzyczną oraz aktywnością jako tubista jazzowy.

tubas – …subkultura nicków?

Analizując pseudonimy użytkowników instrumentów basowych, zauważyłem niezwykłe zjawisko. Społeczność basistów wykazuje się wyjątkowym poczuciem humoru, co może być wyznacznikiem ich inteligencji.

tubas – …geriatryczny

Jako najstarszy użytkownik na konkurencyjnym forum dotyczącym basu, zaskoczyłem wielu swoją znajomością komputerów oraz doświadczeniem muzycznym. Zwróciłem uwagę na powszechną nieumiejętność korzystania z komputerów wśród młodszych użytkowników.