Wszystko, co musisz wiedzieć o ustawieniu mostka w kontrabasie
Prawidłowo ustawiony mostek w kontrabasie jest kluczowym elementem, wpływającym na grę, dźwięk oraz długoterminową kondycję instrumentu. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy ustawieniu mostka.
Wszystko, co musisz wiedzieć o ustawieniu mostka w kontrabasie
Prawidłowe ustawienie mostka w kontrabasie jest niezwykle istotne dla grywalności instrumentu, jakości dźwięku oraz jego długoterminowej kondycji. Optymalne umiejscowienie mostka jest kluczowe, a oto kilka wskazówek, które każdy kontrabasista powinien znać:
- Wewnętrzne, a nie zewnętrzne wycięcia, które widzisz na otworach F, określają odpowiednią odległość mostka od podstrunnicy. Powinny one odpowiadać środkowi każdej nogi mostka. Ponadto, nogi powinny być ustawione w prostej linii od strony E do strony G. Mostki bez regulacji wysokości zazwyczaj nie będą mieć problemów w tym zakresie, ale nogi mostków z regulacją mogą się znacznie przekrzywić.
- Odległość od otworów F powinna być równa dla każdej nogi. Oznacza to, że strona E mostka i strona G mostka powinny być w tej samej odległości od odpowiadających im otworów F. Ustawienie belki rezonującej instrumentu (od wewnątrz… więcej na ten temat później) oraz umiejscowienie kratki rezonującej opierają się o prawidłowe pozycjonowanie mostka. Jedno jest zależne od drugiego, więc istotne jest, aby mostek był na właściwym miejscu. Prawidłowe umiejscowienie mostka zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej, wpływa na dźwięk i długość strun.
- Podstrona mostka (strona bliższa kołków) powinna być prostopadła do góry kontrabasu, nie przechylona do przodu ani do tyłu. Jeśli mostek jest prawidłowo wycięty, górna strona mostka (strona bliżej podstrunnicy) może wydawać się pochylona do tyłu. Jest to normalne, kiedy podstrona jest prostopadła. Gdy podstrona jest prostopadła, wszystko jest wyrównane, mostek jest najmocniejszy, a dźwięk jest najlepszy. Jeśli posiadasz regulator wysokości, często można nacisnąć na mostek, aby uzyskać podstronę prostopadłą. Jednak należy uważać, aby nie przesadzić. Jeśli mostek jest prawidłowo dopasowany, nogi powinny być w tym momencie równo osadzone. Jeśli coś z tego nie jest prawidłowe, należy zabrać swój kontrabas do renomowanego lutnika kontrabasowego w celu dokonania potrzebnych regulacji.
- Nawet jeśli mostek początkowo jest ustawiony pod kątem 90 stopni względem góry instrumentu, może z czasem lekko przechylać się w kierunku podstrunnicy. Chociaż czasami może to wskazywać na wykrzywiony mostek, zazwyczaj jest to po prostu jego przepozycjonowanie się z czasem, gdy naciągasz instrument i ciągniesz za mostek za pomocą strun. Ruch jest zazwyczaj niewielki i można go naprawić, delikatnie pchając górę mostka w kierunku kołków, aż odzyskasz kąt 90 stopni między podstroną mostka a górą kontrabasu.
- Nogi mostka powinny być równo osadzone na górze instrumentu. Wymaga to kunsztu dobrego lutnika. Jeśli wszystkie kwestie dotyczące umiejscowienia są poprawne i widzisz przestrzeń między nogami a górą instrumentu lub możesz wsunąć wizytówkę pod krawędzie nóg, wtedy Twoje nogi muszą być przekształcone przez profesjonalistę. Równe osadzenie nóg zapewnia dobry kontakt między mostkiem a górą, co przyczynia się zarówno do stabilności mostka, jak i jakości dźwięku produkowanego przez kontrabas.
- Nacisk w dół od strun jest jedyną rzeczą, która utrzymuje mostek na miejscu. Ten nacisk trzyma także kratkę rezonującą (wewnątrz twojego kontrabasu) na miejscu. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, kiedy musisz przesunąć mostek, możesz nieco poluzować struny, ale nie powinny one być całkowicie luźne. Chcesz zachować stały nacisk na mostek, aby uniknąć upadku kratki rezonującej.
- Dlatego też nie chcesz zdjąć wszystkich strun, gdy je zmieniasz; raczej zmieniaj je pojedynczo. Utrzymywanie nacisku na mostek za pomocą strun utrzymuje wszystko na miejscu. Jeśli kratka rezonująca spadnie, możesz ją ponownie ustawić w nagłym wypadku, ale kontrabas naprawdę musi zostać zabrany do lutnika w tym momencie. Nie jest to duża operacja, ale wymaga umiejętności, narzędzi i wiedzy, aby zrobić to poprawnie i bez uszkodzenia instrumentu. Nieprawidłowe umiejscowienie kratki rezonującej spowoduje problemy z dźwiękiem i może, jeśli jest znacznie przesunięta, uszkodzić górę lub tył instrumentu. Nigdy nie stroj instrumentu bez kratki rezonującej na miejscu. Spowoduje to poważne problemy.
- Na koniec, jeśli masz regulator wysokości mostka, nie reguluj jednej strony wyżej niż druga. Reguluj je w równym tempie. Regulator wysokości należy podnosić lub obniżać w równych ilościach. Może być kuszące, aby podnieść jedną stronę lub drugą, aby uczynić jedną strunę wyższą lub niższą. Unikaj tej pokusy. Oprócz niekorzystnego wpływu na dźwięk, powoduje to nierówny nacisk na górę i może osłabić stabilność mostka. Ponadto, struny nie będą się poruszać bezpośrednio do góry, gdy podniesiesz jedną stronę, ale będą ślizgać się w lewo i prawo po podstrunnicy w łuku. Biorąc pod uwagę krzywiznę podstrunnicy, oznacza to, że możesz faktycznie obniżyć akcję struny, podnosząc tylko jedną stronę mostka. Jeśli uważasz, że musisz dostosować akcję indywidualnej struny, a nie wszystkich, powinieneś dopracować swoje ustawienie przez renomowanego lutnika kontrabasowego.
Znajomość szczegółów dotyczących właściwego umiejscowienia, wyrównania mostka, itp. może przynieść wiele korzyści dla szczęścia kontrabasu i zadowolenia grającego!
Jak ustawić mostek w kontrabasie?, Dlaczego ważne jest prawidłowe ustawienie mostka?, Jak wpływa prawidłowe ustawienie mostka na jakość dźwięku?, Czym zajmuje się lutnik kontrabasowy?, Jak dbać o mostek, aby zachować długoterminową kondycję kontrabasu?