Mostek

Share your love:

Fender na kanapie

Padł ofiarą aparatu siostry 🙂 Fender 98′ American Standard Jazz…

Hofner Galaxie

Hofner Galaxie to moja druga gitara basowa, po ibanez'ie gsr 180. Cenię ją za nisko brzmiące humbuckery, które świetnie sprawdzają się w funk. Konstrukcja jest solidna, choć miała niespodziewane pochodzenie.

Nexus JBN 70’s

Nexus JBN 70's to bas, który pożegnałem się z Cort Action A. Stworzony przez Jacka Kobylskiego, znakomitego polskiego lutnika, stanowi replikę jazz bass'a z lat 70-tych i oferuje nie tylko fenomenalne brzmienie, ale i wygodę gry.

G&L SB-1

G&L SB-1 to niezwykle rzadka gitara basowa, zachowana w dobrym stanie pomimo swoich 26 lat. Jestem jej drugim właścicielem, a po niedawnym szlifowaniu progów przez Jacka Kobylskiego, instrument wciąż zachowuje doskonałą jakość brzmienia, zbliżoną do nowoczesnych standardów.

Yamaha TRB 1004

Yamaha TRB 1004 to bas, który zaskakuje znakomitym połączeniem jakości dźwięku i przystępnej ceny. Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałem się po nim niczego specjalnego, ale jego brzmienie po prostu zwala z nóg.

Bednarek JB. Samick Korszarz

Odnawiam kultowy bas Bednarek JB. Samick Korszarz, wymieniając klucze, progi, elektrykę i wiele więcej, by przywrócić mu dawny blask. Gitarę budowałem ze szczególną starannością, kierując się pasją do vintage.

GMR Bassforce Custom 6 NTB

Recenzja GMR Bassforce Custom 6 NTB po wymianie mostka z schaller 3d na ETS i innych modyfikacjach. Brzmienia zostały nagrane z wykorzystaniem multiefektu rp50, pokazując dynamikę i charakterystykę bassu przy użyciu zużytych strun D'addario.

Squier jb vm + seymour duncan sjb-3 + badass II + zabiegi estetyczne

W artykule opisuję proces transformacji Squiera JB VM w instrument, który niewiele ustępuje Fenderom MIM pod względem jakości dźwięku, dzięki wymianie przystawek na SD SJB-3 i mostka na Badass II. Pokazuję również, jak nieznaczne zmiany w wyglądzie mogą wpłynąć na całokształt odczucia z gry na tym basie.

Ibanez AEB-10 [bas elektro-akustyczny]

Recenzja basu elektroakustycznego Ibanez AEB-10, którego wybór zainspirowała płyta 'The Silent Life' Jonasa Hellborga. Po gruntownej analizie i testach, bas ten wyróżnia się na tle innych instrumentów w swoim przedziale cenowym jako godny uwagi, z kilkoma jednak ograniczeniami.

Schecter Stiletto DeLuxe-5

Kupując Schecter Stiletto DeLuxe-5 w Poznaniu, nie spodziewałem się otrzymać tak uniwersalnego i dobrze wykonanego instrumentu. Mimo kilku drobnych mankamentów, gitara oferuje niesamowity zakres brzmień i doskonale się prezentuje.

Yamaha RBX 374

Yamaha RBX 374 to basówka, która zaskakuje jakością dźwięku i komfortem gry, będąc jednocześnie dostępną w atrakcyjnej cenie. Mimo pewnych zastrzeżeń co do aktywnej elektroniki i kształtu korpusu, instrument ten oferuje znakomity stosunek jakości do ceny oraz świetne brzmienie.

[gitara] Schecter Stiletto Extreme-4

Schecter Stiletto Extreme-4 to basowa gitara, która łączy w sobie nowoczesny wygląd z niezawodnym brzmieniem. Charakteryzuje się menzurą 34", korpus z lipy oraz gryf z klonu z palisandrową podstrunnicą.

wymiana przystawek

Starą gitarę basową MEG można odświeżyć, wymieniając przystawki i dodając regulację tonów, nawet bez przejścia na system aktywny. Autor dzieli się swoimi doświadczeniami z przystawkami, które okazały się zbyt mocne, oraz wyraża chęć dołączenia regulacji basu i środka.

3-punktowy mostek na standardowy

Jako świeży posiadacz Epipona Thunderbirda Classic Pro, napotkałem serię problemów związanych z oryginalnym 3-punktowym mostkiem basu. Problemy te obejmuły trudności z regulacją, problematyczny sustain oraz niekomfortowe ustawienie strun.

Problem z menzurą – Ibanez sr306

Autor opisuje problem ze strojeniem basu Ibanez sr306 po zmianie strun na nowe sety Daddario Pro Steels. Próby regulacji menzury kończyły się niepowodzeniem, ponieważ śrubki w mostku wypadały.

Help! Zabrakło miejsca na moście – menzura.

Help Zabraklo Miejsca Na Moscie 8211 Menzura
Autor ma problem z dostrojeniem swojego basu po zmianie strun na mniej znane, tańsze. Pomimo zastosowania tych samych rozmiarów co wcześniej, menzura nie pozwala dostroić struny E do końca.

Przystawki Nordstrand

Zastanawiam się nad zakupem przystawek Nordstrand NJ4SE do mojego japońskiego JazzBassa i szukam opinii osób, które miały okazję ich używać. To nie jest tani zakup, więc warto poznać wrażenia przed dokonaniem wyboru.

mały remoncik jazza i kilka pytań :]

Karol dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi modernizacji używanego Fendera Jazz Bass, kupionego za 400 zł. Zastanawia się nad wymianą mostka i ewentualną zmianą elektroniki, aby poprawić jakość dźwięku.

WASHBURN XB 75 – krótka menzura

Analizuję poszukiwania idealnej gitary basowej 'short scale', natknąłem się na model Washburn XB 75. Gitarę cechuje dostępność na polskim rynku i brak szczegółowych recenzji.

Niebasowe popełnienie

Artykuł opisuje doświadczenia autora z klasycznym modelem gitar jej Telecaster, który został zakupiony tanio, ale mimo niskiej ceny oferuje zaskakującą jakość dźwięku. Wyróżnia się dobrym sustainem i przystawki dobierane były z myślą o oszczędnościach, co nie umniejsza jego brzmienia.

Brzęczenie jednocześnie pustych strun i w pozycjach

Autor opisuje problem z brzęczeniem strun na basie Ibanez BTB200 w różnych miejscach na gryfie, mimo sprawdzenia typowych rozwiązań jak mostek, siodełko, czy gryf. Stwierdza, że struny E, A i D brzęczą w różnych miejscach, a struny G z innego kompletu brzęczą tylko w wysokich pozycjach.

3-punktowy mostek gibson/epiphone [i nie tylko…]

Autor opisuje problem z pękającym mostkiem w swojej gitarze Vantage VP-710B, który negatywnie wpływa na wysokości strun. Mimo poszukiwań, nie może znaleźć zamiennika w Polsce, tylko używany model na eBay.

ile za mostek i klucze??

Autor ogłoszenia chce sprzedać mostek i klucze ze swojego basu, kupił nowe. Nie jest pewien wartości tych części, stąd pyta o wycenę na forach zajmujących się tematyką basową.

Badass II vs. Fender Vintage porównanie mostków – pliki audio

W tym artykule zastanawiamy się nad różnicami w brzmieniu między mostkiem typu Badass II a standardowym mostkiem Fendera, na przykładzie Fender Jazz Bass CIJ 1985. Przy użyciu szczegółowych filmów audio, pokazujemy subtelne, ale zauważalne różnice.

Wstawienie MECa

Po pięciu miesiącach używania gitary Fortress, zidentyfikowałem jej wadę - precel przy mostku, który daje zbyt dużo basu. Planuję więc wymianę przetwornika na MEC M 60201S (aktywny) w lipcu.

STROJENIE – i inne kolejne pytanie od początkującego

Strojenie 8211 I Inne Kolejne Pytanie Od Poczatkujacego
Początkujący basista zadał pytanie na forum dotyczące właściwego strojenia 5-strunowego basu Corta oraz ewentualnych zagrożeń jak struny naciągnięte zbyt mocno. Podzielił się również znalezionymi informacjami na temat strojenia i zapytał o możliwe skutki zbyt mocnego naciągnięcia strun na gryf i mostek instrumentu.

AP Tuner

Ap Tuner
Użytkownik wyraża frustrację związaną z użyciem AP Guitar Tuner, narzekając na niezgodności między wizualnym potwierdzeniem nastrojenia gitary a rzeczywistym brzmieniem. Pomimo prób dopasowania ustawień skali, problem pozostaje nierozwiązany.

Zabiegi na basie [pozbawienie lakieru] [wymiany czesci]

Zabiegi Na Basie Pozbawienie Lakieru Wymiany Czesci
Rozważamy różne metody odświeżenia basu Climax Witkowski /Biliński, w tym usunięcie lakieru i wymianę części. Zastanawiamy się nad drewnem, z którego wykonany jest instrument, oraz nad jego potencjalną zmianą brzmienia.

struny do 1/8 oraz mostek

Jan, basista amator, podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi ze zmianą strun na nowe D'Addario Prelude na kontrabasie 1/8 oraz rozważa zmianę mostka. Wymiana strun wydawała się wpłynąć na trudność gry i brzmienie instrumentu, co skłoniło Jana do zastanowienia się nad innymi opcjami strun oraz możliwością wymiany mostka.

Podrasowanie basu- wydłużenie sustainu.

Podrasowanie Basu Wydluzenie Sustainu
W artykule opisuję, jak zwiększyć sustain w swoim basie, dzięki wymianie kilku kluczowych komponentów. Zastanawiam się także, czy inwestycja w nowy mostek znacząco wpłynie na poprawę.

Budowa gitary na bazie starej Jolany

Budowa Gitary Na Bazie Starej Jolany
Przedstawiam proces odbudowy basu na bazie czechosłowackiej Jolany Iris Bass, wymieniając większość części na nowe. Dyskusja obejmuje kluczowe kwestie takie jak produkcja nowego gryfu i instalacja mostka.

Struny, struny…

Struny Struny8230
Autor dzieli się swoją frustracją dotyczącą używania zestawu strun 50-140 (lub 50-150) na basie 5-strunowym i problemy ze strojeniem do Drop A. Rozważa przejście na cieńsze struny 45-130, aby zyskać lepszy dźwięk i komfort gry.

Brzęczenie strun

Opisuję problem niespodziewanego brzęczenia strun w mojej gitarze Yamaha RBX 170, które pojawiło się po tym, jak moja mała kuzynka bawiła się instrumentem. Zastanawiam się, czy problem leży w krzywiźnie gryfu czy wysokości mostka.

Mostek manufaktura

Zdecydowałem się na wykonanie własnego mostka do mojego Washburna T14, ponieważ oryginalny mostek nie pozwalał na wystarczająco niskie obniżenie strun. Nowy mostek, o wadze 192 gramy, poprawił komfort gry oraz sposób, w jaki struny układają się na mojej gitarze.

Budowa gitary basowej

Artykuł zapewnia kompleksowe wprowadzenie do budowy i charakterystyki różnych elementów gitary basowej, od korpusu przez struny po elektronikę.

Cort b4 – irytujące trzaskanie

Posiadam bas Cort b4, który podczas gry wydaje zbyt intensywne trzaskanie, mimo zamiany na wyższą akcję strun. Próby modyfikacji dźwięku poprzez EQ i dodatkowe urządzenia jak sansamp vt bass nie przynoszą zadowalających efektów.

Wybór menzury

Nowa w świecie basów, przedstawiam swoje doświadczenia i dylemat związany z wyborem menzury gitary basowej. Zastanawiam się, czy warto inwestować w krótską skalę dla lepszej wygody gry.

Defil 2- brak płytki mostka

To moja pierwsza przygoda z kompleksową odbudową gitary. Kupiłem DEFIL romeo 2 w bardzo złym stanie i postanowiłem go na nowo ożywić - od zmiany koloru, przez elektrykę, aż po eksperymentalne modyfikacje.

Bass Semi Hollow Body 32 cale…

Przedstawiam moją nową, nietypową basówkę z menzurą 32 cale, która okazuje się być idealnym rozwiązaniem dla osób szukających wygody bez poświęcania jakości brzmienia. Bas został zbudowany z wysokiej jakości materiałów, w tym cedru, orzecha, mahoniu, klonu oraz wenge.

Wymiana gryfu, menzura

Autor tekstu podzielił się swoim doświadczeniem dotyczącym planowanej modyfikacji gitary basowej Jolana Iris Bass, z naciskiem na wymianę gryfu oraz adaptację menzury. Przejawia zainteresowanie kupnem nowego gryfu o innej długości menzury, oraz zastanawia się nad możliwościami adaptacji mostka do nowych wymogów.

Remont basa pt.1

Autor planuje odnowić swoją gitarę basową przed wakacjami, zastanawia się nad metodami usunięcia i nałożenia lakieru, uszczelnieniem kieszeni gryfu, uzupełnieniem ubytków w lakierze oraz wymianą niektórych części gitary. Dodatkowo, rozważa zakup nowego lakieru, siodełka, maskownicy i potencjalnie pickupów oraz mostka.

Mostek, przetworniki – pytania i spostrzeżenia.

Autor dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z pierwszą gitarą bass typu jazzbass, rozważa zmianę przetworników na Dimarzio Model J lub Delano JMVC4 FE/M2 oraz eksperymentuje z mostkami i siodełkami na swoim instrumencie. Dyskutuje również nad wpływem blachy na pickupie na ergonomię i brzmienie.

Alternatywne techniki instalacji mostków

Autor zastanawia się nad alternatywnym sposobem montażu mostków w gitarach za pomocą gwintowanych tulei, zamiast tradycyjnych wkrętów, aby poprawić sustain. Znajduje się w sytuacji, gdzie otwory pod mostek w jego basie są źle wiertowane, co wpływa na grę na wysokich progach.

Gurfbacker

Pasja do gitary basowej doprowadziła mnie do marzeń o stworzeniu własnego, unikatowego instrumentu. Zastanawiam się nad wyborem pickupów, które najlepiej oddadzą charakter mojej wizji.

Stanisław Jakś

Stanisław Jakś, mimo braku umiejętności gry na instrumencie, z powodzeniem tworzy muzykę od 1988 roku. Jego unikalny zestaw sprzętu, który obejmuje zarówno klasyczne gitary, jak i niestandardowe urządzenia DIY, świadczy o kreatywnej pasji i wytrwałości.

Grzesiek

Fascynat muzyki, Grzesiek, dzieli się swoją muzyczną drogą od pierwszego oldsqulowego basu Rockwood do światowej klasy basu Status Energy Artist 4 str. W swojej kolekcji posiada także solidne modele jak Peavey Grind Bass 5str i kultową piątkę Roter, a także dedykowane sprzęty do ćwiczeń jak combo Hartke 1415 oraz SWR 750X.

Potrzebuję dokładnych parametrów gitary basowej.

Projektując gitarę basową z odpadów, natknąłem się na wyzwanie zebrania niezbędnych parametrów gryfu. Ze względu na brak doświadczenia, apeluję o pomoc w określeniu kluczowych detali takiej konstrukcji.

skąd wziąć klucz do regulacji Badass’a?

Szukałem na różnych platformach internetowych klucza do regulacji wysokości strun na moim moście Badass zamontowanym w basie Jazz Bass. Po wielu próbach, zwróciłem się do profesjonalistów, którzy idealnie ustawili mój instrument, ale problem wygodnej regulacji nadal pozostawał.

Mostek w Ibanez K5

Autor artykułu podzielił się swoimi przemyśleniami na temat gitary basowej Ibanez K5 oraz wyraził chęć zmiany mostka w instrumencie z powodu drobnych uszkodzeń. Zwrócił się z prośbą o radę dotyczącą możliwości montażu alternatywnego mostka i poprosił o informacje na ten temat.

Reklamacja, czyli jak stracić nerwy.

Opis mojej batalii z procesem reklamacji zakupionego basu, która rozpoczęła się przed 2009 rokiem. Historia pełna błędnych diagnoz, zapewnień i ciągłych opóźnień, która do dnia dzisiejszego nie znalazła zakończenia.

No nie wierzę… problem ogólny z basem

Autor opisuje problemy z regulacją swojego basu, który po miesiącu użytkowania zaczął mieć problemy z akcją. Lutnik zasugerował problemy z osadzeniem gryfu lub mostka, co może wpłynąć na jakość dźwięku i komfort gry.

Regulacje prętem, a prosty/wygięty do tyłu gryf

Autor dzieli się swoimi obserwacjami nt. problemów z niepożądanym dźwiękiem strun na gitarze i proponuje nietypowe rozwiązanie polegające na regulacji pozycji gryfu i strun. Pomysł ten wykracza poza tradycyjne podejścia, sugerując podniesienie strun na mostku i odgięcie gryfu do tyłu.

Jolana Iris Bass:]

Autor dzieli się pierwszymi wrażeniami po zakupie basu Jolana Iris Bass, opisując jego stan oraz przemyślenia dotyczące potencjalnych modyfikacji. Z początku rozważał zniszczenie instrumentu po koncercie, ale po krótkim czasie użytkowania postanowił zainwestować w jego remont.

Basy ze zróżnicowaną menzurą

Artykuł porusza temat gitar basowych z różnicowaną menzurą produkowanych przez firmy NOVAX i DINGWALL. Zjawisko to polega na tym, że grubość strun wpływa na długość menzury, co przekłada się na różnorodność tonalną instrumentu.

Chropowaty mostek

Chropowaty Mostek
Pęknięcie strun na gitarze to problem, z którym wielu gitarzystów się mierzy. W tekście opisywany jest wątek, że chropowaty mostek gitary może być jednym z powodów szybkiego zużycia strun.

Moja Mandolina…

Moja Mandolina8230
Mam starą mandolinę, która wygląda na mającą ponad 30 lat i jest w złym stanie. Zastanawiam się, czy warto ją remontować i czy można nauczyć się na niej grać.

Recenzja / Opis Sky Way TB610 Sb

Recenzja Opis Sky Way Tb610 Sb
W pełnej szczegółów recenzji gitary basowej SkyWay TB610 Sb oceniamy cechy wizualne, brzmienie i ergonomię instrumentu. Wśród zalet wyróżnia się atrakcyjna cena, podczas gdy jakość przetworników oraz mostka pozostawia wiele do życzenia.

Nexus Gom Jabbar 6s

Oto mój fretless. Pickupy Bartolini, mostek Piezo ABM. Bas główniemahoniowy.…

mój el degas

jest to precision bass (poprzedni właściciel dodał przy mostku przystawkęsingle…

LP Triumph Bass

Jak widać w liście przysłanym do mnie od Gibsona gitara…

Dupa Bass cz.2

zaawansowane technologicznie gniazdo połączone w kreatywny sposób ztrumetalowym mostkiem 😀

Mostek do wiosła

Witam Czy mogę wywalić ten prowizoryczny mostek i wstawić zwykły?…

Krystian Teliżyn

www.facebook.com/NuClepageGram od 2006-01-01 Mój sprzęt? Fender American Standard Jazz Bass…

lipiec

Gram od 1958-07-01 Mój sprzęt? kustom

Yamaha RBX 774

Moja Yamaszka… Uwielbiam tą gitarę za jej dźwięk i design……

reiter6

Gram kilka lat na basie aktualnie w kapeli weselnejGram od…

Wiosło

Z oryginału pozostał podziurawiony korpus. Nowe stroiki częściowo nowy mostek,…

Yamaha BB 615

Wgrane prosto w linie do komputera. Nie szukałem jakiegoś złotego…

Mostki

jak radzicie ?? proszę o pomoc, gdyż mam mały dylemat…

Solar Guitars prezentuje bas AB2

Solar Guitars wprowadza na rynek swój pierwszy model basu z serii Type AB2, zaprojektowany z myślą o nowoczesnych basistach metalowych, którzy oczekują wysokiej jakości w przystępnej cenie.

Menzura

Menzura

Hej, wiem że to może głupie pytanie :p ale nie…

3cina

Gram od 2003-01-01 Mój sprzęt? » Fender Jazz Bass 1983/84…

Gruv Gear przedstawia Fump – tłumik mostka dla basistów

Firma Gruv Gear poszerza swoją ofertę produktów do tłumienia strun, wprowadzając na rynek Fump - urządzenie tłumiące, które montuje się na strunach przy moście basu. Urządzenie pasuje do basów cztero- i pięciostrunowych i można je łatwo zaaplikować lub usunąć w kilka sekund.

Imbus do mostka

Witam, Odkopałem starą basówkę, którą nabyłem 10 lat temu i…

Długość strun

Witam jakie macie grubośći strun? właśnie kupilem Warwicki czerwone naallegro…

Drakoo

Nazywam się Krzychu ,93 rocznik i jestem prostakiem z Mysłowic…

Ibanez btb07ltd

Witam. zamierzam wymiec przetwornik z tego basu przy mostku poszukuje…

Czyszczenie

Witam. Chciałbym wyczyścić bas za rdzy która znajduje się przede…

Dziwny mostek.

W jaki sposób wykonać taki mostek, jak on działa i…

Problem z mostkiem.

Witam! Jestem początkującym basistą, zakupiłem używany bas „Orlik” firmy „Defil”.…

Bas piccolo.

No i właśnie po dluuugim czasie, jest! Menzura 30.75. wzorowana…

Ivo

Gram od 2006-02-10 Mój sprzęt? Gallien-Krueger 1001rb II Gallien-Krueger Neo…

Wygiety gryf

Witam. Mam maly problem gryf w moim Basie jest jak…

Czyszczenie gitarki,,,

Witam jakich preparatów użyć do chromowanego mostka? (Ibanez b100) www.i811.photobucket.com

Sruby w mostku

Nie jestem pewien czy z działem trafiłem… Otóż posiadam Ibaneza…

Yamaha 765a / 775

Chciałbym się dowiedzieć czy są jakieś różnice w tych basówkach…

Mostek piezo

Witam. Chciałbym zamontować mostek piezo(lub same siodełka) do basu. Czy…

niekompletny mostek

odnawiam gitarę i mam niekompletny mostek, poszukuje części… www.img218.imageshack.us jest…

Długość strun

Witam ostatnio kupiłem sobie struny do sprzętu który właśnie jest…

Ponownie regulacja menzury i akcji

www.img217.imageshack.us www.img217.imageshack.us www.img216.imageshack.us www.img216.imageshack.us www.img222.imageshack.us To jest mój mostek. Mógłby…

Uziemienie

Witam mam do was pytanie czy drucik idący z mostka…

Krzywy mostek

Mam problem, chodzi o krzywy mostek. Odległość od hambacker do…

Trzeszczenie

Mam taki mały problemik… A mianowicie jeżeli nie dotylkamstruny/klucza/mostka to…

34, 35, 36 cali!!!

34 35 36 Cali

Witam! Jak wszyscy wiemy większość basów posiada długość czynną strun…

Po zmianie strun

Po Zmianie Strun 2

Czy po każdej zmianiue strun nalęzy ustawiac menzure ??? Szczególnie…

Wypadek8230jak To Sie Stalo Do Cholery
Mostek

Mostek jest kluczowym elementem instrumentów strunowych, odpowiedzialnym za przenoszenie drgań ze strun na pudło rezonansowe, co ma decydujące znaczenie dla brzmienia instrumentu. Istnieją różne rodzaje mostków, zarówno stałe, jak i ruchome, oferujące różnorodne opcje regulacji. Mostek jest odpowiedzialny za przenoszenie oscylacji (drgań) ze strun na pudło rezonansowe w akustycznych instrumentach strunowych np. w gitarze klasycznej, wiolonczeli czy skrzypcach. To bardzo ważna część instrumentu. Zazwyczaj można nim wyregulować menzurę. Daje także możliwość ustawienia wysokości strun. W instrumentach smyczkowych nazwę tę częściej zastępuje się terminem „podstawek”. Tutaj mostek jest płaską i cienką deseczką np. z jaworu, o zaokrąglonym grzbiecie i wycięciami. W gitarach klasycznych i akustycznych jest to krótka belka leżąca na pudle rezonansowym. Natomiast w gitarach elektrycznych mostek to metalowa część, która łączy struny z korpusem instrumentu.

Mostki dzielimy na dwie grupy – mosty stałe i ruchome.

Mosty stałe
Tune-o-matic ze stopbarem – w tym moście stałym struny opierają się o wózki mostka, następnie przechodząc dalej zostają zahaczone o stopbar. Rozwiązanie to, jest najczęściej stosowane w gitarach typu Les Paul. Regulacja wysokości strun odbywa się tylko w dwóch punktach, lecz z kolei regulację menzury możemy wykonać dla każdej struny.

Tune-o-matic ze strunami przez korpus – sam most jest identyczny, jak tune-o-matic ze stopbarem, jedynie różni się to metodą mocowania strun, które nie są zahaczone o stopbar ani o most. Są przewleczone przez korpus i zahaczone o tuleje.

Wraparound to zdecydowanie najprostsze z możliwych rozwiązań. Struny zaczepione są o mostek i biegną dookoła niego, a następnie nad podstrunnicą, prosto do kluczy. W jednych z pierwszych tego typu menzura ustawiona była na stałe. W dzisiejszych mostach tego typu możliwa jest regulacja za pomocą śrubek odsuwających most od trzpieni, ewentualnie regulacja każdej struny, podobnie jak w mostku tune-o-matic. Regulacja wysokości strun ma miejsce w dwóch punktach, więc niestety nie ma możliwości regulacji wysokości osobno każdej struny.

Mosty ruchome
Most dwustronnie blokowany – nowoczesna jednak skomplikowana konstrukcja, która pozwala na wajchowanie w dwie strony, nie tracąc przy tym stroju. Charakterystycznym elementem jest blokada strun jednocześnie na mostku jak i na szyjce. Wysokość mostu, podobnie jak w tune-o-matic, jest regulowana wyłącznie w dwóch miejscach. Regulację menzury można przeprowadzić wtedy dla każdej struny osobno.

Mosty typu Bigsby – bardzo ciekawe rozwiązanie o oryginalnym wyglądzie. Można go zastosować w gitarach z mostami tune-o-matic ze stopbarem. Struny przechodzą przez klasyczny tune-o-matic, następnie zaczepione są na wałku, który pozwala na obniżenie bądź podwyższenie dźwięku. Niestety system jest dość niestabilny i mocne wajchowanie rozstraja instrument. Plusem tych mostków jest zwiększenie wybrzmiewania instrumentu.

Vintage tremolo – pierwszy most ruchomy, pozwalający na zmniejszenie naciągu strun, które produkuje dość specyficzne brzmienie czy drganie struny. Mostek o prostej konstrukcji z trzema sprężynami, utrzymującymi go w pozycji zero. Struny zaczepione są o metalowy blok mostu. Regulacja menzury i wysokości odbywa się w tym przypadku dla każdej struny osobno.