Tag: Lutnik

Share your love:

Wieloryb

Mój wieloryb świeżo po wizycie u lutnika – czeka go…

Mój arsenał

A tak chciałem się pochwalić całym sprzętem. Od lewej: –…

BAS BUKOWSKIEGO

Instrument wyprodukowany przez znanego w latach 80 polskiego lutnika –Bukowskiego…

Sam zrobiłem.

Moj fretless ,na sprzedaz.Mojej konstrukcji,mój pomysł,moje wykonanie.Zachecamwszystkich do prób ze…

Zakwasa basy

Fretless lutnika nieznanego i Cort B4. Póki co, sprzęt wystarcza…

Hathor ’94

Bas Hathor '94 to wyjątkowe połączenie tradycji i nowoczesności, zaprojektowane przez entuzjastę basu, inspirowane kształtem korpusu Ibaneza i główką od Arii Pro. Stworzony przez krakowską manufakturę lutniczą, instrument wyróżnia się niezwykłą jakością wykonania i wyborem materiałów.

Trzy japonki.

Podczas swojego pierwszego zakupu sprzętu muzycznego w Japonii, udało mi się zdobyć trzy wyjątkowe gitary basowe: Tokai Jazz bass, Tokai Hard Puncher oraz Fender JB62 (CIJ) z lat 80. i 90. Po przeglądzie lutniczym i wymianie kilku potencjometrów, niektóre z nich zdecydowałem się zatrzymać, a jedną - sprzedać.

Unique Bass

Przyjrzyjmy się niezwykłemu projektowi basu, który przeszedł kompletną transformację zarówno wizualną, jak i techniczną. Wspólnymi siłami nadano mu nowy wygląd oraz zastosowano wysokiej klasy komponenty, takie jak przystawki DiMarzio Will Power czy mostek Shaller 3D.

Black&White

Autor opisuje swoje doświadczenie ze sprzedaży gitary Fender w zamian za customowego Squiera od lokalnego lutnika. Wspomina także o wykorzystywaniu sprzętu w studiu, gdzie ćwiczą, bez konieczności przynoszenia własnego.

Moje graty

Jako, że przeglądam to forum już dość długo, postanowiłem pochwalić…

Langowski 4 Left Hand

Zapowiedź recenzji leworęcznej gitary Langowski 4, która zwraca uwagę swoją jakością wykonania i zastosowaniem unikatowych materiałów. Nie najlepsza jakość zdjęć ze względu na aparat.

Cort Lootnick

Podjąłem decyzję o niestandardowej modyfikacji mojego pierwszego basu, modelu Cort A5 OPN. Celem było poprawienie jego wyglądu i brzmienia, co z pewnością się udało, pomimo pewnych wpadek.

Nowy członek w rodzinie

Niedawno stałem się posiadaczem basu Schecter Omen Extreme 5, który okazał się świetnym wyborem zarówno pod kątem brzmienia, jak i wykonania. Po drobnych modyfikacjach, bas sprostał wszystkim moim oczekiwaniom, idealnie wpisując się w potrzeby cięższej muzyki.

BASS BROTHER Sklep

Sklep BASS BROTHER w Bielsko-Białej specjalizuje się w basach, gitarach, nagłośnieniu oraz sprzęcie vintage. Posiada unikatową kabinę odsłuchową, profesjonalne zaplecze techniczne i współpracuje z czołowymi muzykami.

Nowy nabytek: Charvette by Charvel

Niedawno nabyłem bas Charvette by Charvel, wymieniając go za gitarę elektryczną Mensfeld. Gitara ma pasywne przystawki Charvel, mostek Jackson i klucze Gotoh. Została wyprodukowana w Japonii między 1989 a 1991 rokiem z użyciem drewna klonowego i palisandrowego, a korpus prawdopodobnie wykonany jest ze sklejki lutniczej.

Hardkorowy sprzęt Droopera

Basista Drooper aktualizuje swój sprzęt muzyczny, dodając unikalne modyfikacje do swojego Ibaneza oraz rozważa sprzedaż Spector Legend Custom. To nie wszystko, jego kolekcja obejmuje również pianino cyfrowe, automat perkusyjny, potężny wzmacniacz basowy i brutalne brzmienie Fender Blender.

Nexus JBN 70’s

Nexus JBN 70's to bas, który pożegnałem się z Cort Action A. Stworzony przez Jacka Kobylskiego, znakomitego polskiego lutnika, stanowi replikę jazz bass'a z lat 70-tych i oferuje nie tylko fenomenalne brzmienie, ale i wygodę gry.

Langowski Kurfir Signature Mudbassnapierdalator ;-]

Prezentuję moje wrażenia na temat customowego basu od Langowskiego, który spełnił wszystkie moje oczekiwania. Bas waży tylko 3,9 kg, ma matowy lakier, konowy gryf, pasywną elektronikę oraz unikatowe brzmienie.

Lutniczy bass made by Krzysztof Kania

Bas lutniczy stworzony przez Krzysztofa Kanię jest zbudowany z drewna wenge i klonu, wyposażony w elektronikę EMG z preampem oraz mostkiem tremolo Kahler. Instrument zachwyca nie tylko jakością wykonania, ale również unikalnym brzmieniem.

Bazyliszek

Opisuję moje doświadczenia z unikalną gitarą basową "Bazyliszek", wykonaną przez Szczecińskiego lutnika Radka Ligmana. Gram na niej ponad rok, doceniając jej niezwykłe brzmienie i wygodę użytkowania.

Trella custom bass

Opowiadanie o historii specjalnie wykonanego basu przez tarnowskiego lutnika Zbyszka Trellę, który miała być odpowiedzią na problemy autora z taszczeniem ciężkiego sprzętu. Instrument został zaprojektowany z myślą o niskiej wadze i braku tradycyjnej główki, dodatkowo wyposażony w specjalnie nawijane przystawki.

Langowski 6 Custom Healf

Po roku użytkowania Langowski 6 Custom Healf zdradza wszystkie swoje tajemnice. Od personalizacji po brzmienie, którym podbija moje serce.

Kania Bass

Autor podzielił się swoimi wrażeniami na temat basu, który kupił na aukcji i zamierza przefarbować na transparent white. W artykule znajdują się linki do nagrań próbek brzmień basu przy użyciu różnych technik gry oraz zdjęcia instrumentu.

Bednarek JB. Samick Korszarz

Odnawiam kultowy bas Bednarek JB. Samick Korszarz, wymieniając klucze, progi, elektrykę i wiele więcej, by przywrócić mu dawny blask. Gitarę budowałem ze szczególną starannością, kierując się pasją do vintage.

GMR Soundboard Custom

Z ogromną przyjemnością dzielę się z wami swoją opinia na temat customowej gitary GMR Soundboard, którą jestem dumny posiadać. Mimo że jest to model niskobudżetowy, zaskoczył mnie swoją jakością wykonania, wygodą gry oraz unikalnymi rozwiązaniami osprzętowymi.

Lutnicza kopia Fender Precision pana Marcina spod Krakowa :]

Odwiedzając pana Marcina ze Szczyglic koło Krakowa, miałem niebywałą przyjemność przetestować jego lutniczą kopię Fender Precision. Bas zachwyca zarówno wyglądem, jakością wykonania, jak i niewiarygodnym brzmieniem, mimo braku wzmacniacza do pełnej prezentacji.

kalamazoo KB rocznik [ chyba ] 67 . mój kolejny [ po peaveyu ] ukochany bas

Artykuł opisuje moje doświadczenia z basem Kalamazoo KB, który jest budżetową wersją Gibsona EB 0, z dodatkami, które czynią go nieco podobnym do modelu EB 3. Modyfikacje obejmują minihumb od Gibsona, nowe pokrętła, pickguard, i gniazdo, a instrument charakteryzuje się krótką menzurą i potężnym sygnałem przesterowującym współczesne wzmacniacze.

Marathone Bg – 04

W tym artykule przedstawiam szczegółową recenzję elektrycznej gitary basowej Marathone BG-04, po roku użytkowania. Mimo że firma Marathone już nie istnieje, instrument ten, teraz dostępny pod marką Maruszczyk Instruments albo Mensinger, zapewnia wysoką jakość dźwięku i komfort grania.

Witek!

5-strunowy precision bass w kolorze transparentnym czerwonym, charakteryzujący się ciepłym i 'szlachetnym' brzmieniem, zbudowany z wysokiej jakości komponentów. Jest to bas typu składak, zebrany z różnych części kupionych głównie na Allegro i w sklepach wysyłkowych.

TF-V REK Guitars

Przedstawiam szczegółową analizę gitary basowej model TF-V od REK Guitars, instrumentu zaprojektowanego specjalnie dla Tomasza Fulary. Model ten wyróżnia się wyjątkowymi parametrami i materiałami.

Oakland ZXB-200

Oakland ZXB-200 to bas gitara pochodzący z pracowni japońskiego lutnika z lat 70-tych. Charakteryzuje się pełnym i mięsnym brzmieniem z wyraźną 'górką', oferuje szerokie możliwości modelowania dźwięku.

[gitara] Langowski Bas 6str

W artykule opisuję moje wrażenia i doświadczenia z użytkowania sześciostrunowej gitary basowej marki Langowski. Gitara charakteryzuje się solidnym wykonaniem oraz bardzo dobrym brzmieniem, mimo kilku mankamentów natury estetycznej i technicznej.

StratoBassTer – dawniej Adelita

Historia przekształcenia gitary basowej Adelita w unikatowy model StratoBassTer, łączący różnorodne brzmienia w jeden instrument. Opis procesu poszukiwania idealnego brzmienia i współpracy z lutnikiem.

Kania 5 str

Wpadł dziś do mnie kumpel to poogrywaliśmy trochę swoje basy,porównaliśmy…

Elrick Bass Guitars prezentuje basową Ikona – Icon Bass

Elrick Bass Guitars wprowadza na rynek unikatowy model Icon Bass, który łączy klasyczny design z nowoczesnymi ulepszeniami. Ten ręcznie robiony instrument oferuje nie tylko wyjątkową jakość wykonania, ale także niezrównane możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb muzyka.

Pare pytan nt 1 basidla handmade

Przygoda z tworzeniem własnego basu od zera to nie lada wyzwanie. Wybór drewna, rozmieszczenie pickupów oraz decyzja o elektronice to tylko niektóre z dylematów.

Cort curbow czy Yamaha RBX 374 RM

Borykając się z problemem swojego Curbow marki Cort, autor rozważa naprawę lub sprzedaż instrumentu i porównuje specyfikację tego modelu z Yamahą RBX 374 RM. Specyfikacja obu gitar basowych rzuca światło na to, co może być lepszą inwestycją dla muzyka.

Kania guitars – opinie

Rozpoczynamy podróż na poszukiwanie idealnego basu marki Kania z budżetem 2000zł. Czy spełni oczekiwania jazzowego, rockowego i bluesowego basisty, inspirując się modelami Warwick Infinity i Dolphin?

Orzechowe basidło!

Orzechowe Basidlo
Basista dzieli się swoimi rozważaniami na temat wyboru drewna do wykonania korpusu, podstrunnicy i szyjki basu. Wybór padł na czarny orzech, heban i mieszankę klonu z mahoniem, ale pojawiają się wątpliwości co do kombinacji.

Piłować czy zmieniać?

Posiadam basówkę NT, która serwuje wyśmienity sustejn i świetnie odpowiada moim wymaganiom. Zastanawiam się, czy wymienić jeden próg, spiłować wszystkie, czy może wymienić je wszystkie, zwłaszcza że przerzucam się na cieńsze struny i zacząłem grać djent.

Regulowany podstawek

Zastanawiasz się nad instalacją regulowanego podstawka w swoim kontrabasie? Jest to rozwiązanie ciekawe dla muzyków, którzy pragną większej kontroli nad instrumentem, szczególnie w kontekście klasyki i rozrywki.

Help! Zabrakło miejsca na moście – menzura.

Help Zabraklo Miejsca Na Moscie 8211 Menzura
Autor ma problem z dostrojeniem swojego basu po zmianie strun na mniej znane, tańsze. Pomimo zastosowania tych samych rozmiarów co wcześniej, menzura nie pozwala dostroić struny E do końca.

W jakim stanie zostawić bas na parę miesięcy ??

Autor zastanawia się, w jaki stan przygotować swój bas przed dłuższą nieobecnością, aby uniknąć konieczności przeprowadzania drogich i czasochłonnych napraw po powrocie. Zwraca uwagę na potrzebę szczególnej troski o instrument, mając na uwadze jego dotychczasową konserwację oraz używane struny DR Marcusa Millera.

warsztat gitarowy SILENT SCREAM – lutnik Warszawa

Warsztat gitarowy SILENT SCREAM w Warszawie oferuje kompleksowe usługi lutnicze, które przywrócą blask nawet najbardziej zaniedbanym instrumentom. Od wymiany progów po regulację krzywizny gryfu – profesjonaliści z SILENT SCREAM zajmą się Twoją gitarą.

Witam :]

Ponad rok po założeniu konta i rozpoczęciu przygody z gitarą basową, użytkownik opisuje swoje doświadczenia oraz zaskoczenie związane z zakupionym instrumentem.

Fender Precision MIM – klucz do regulacji gryfu?

Użytkownik zastanawia się, czy do regulacji gryfu jego Fender Precision Bass Made in Mexico potrzebny jest specjalny klucz, po tym jak lutnik poprosił o klucz calowy. Po przeszukaniu zestawu narzędzi nie znaleziono takiego klucza, a jedynie zwykłe imbusy.

Trella Precision bas [lutniczy , koniec lat 80-tych]

Recenzja basu Trella Precision, instrumentu lutniczego z końca lat 80-tych, wyposażonego w przetwornik P od Squier P+J special standard 2005. Instrument oferuje klonowy gryf, podstrunnica z palisandru oraz struny D'Addario Pro Steels, co zapewnia niepowtarzalny i bogaty dźwięk.

Przerabianie starego Presto Langa – STAGE 2

W drugim etapie odświeżania starego Presto Langa, skupiłem się na szlifowaniu krawędzi i eliminacji zadziorów, co zajęło mi około 2 godziny. Efekty tego można zobaczyć na dołączonych zdjęciach - naturalny kolor coraz bardziej mi się podoba.

Spora przebudowa B.C Rich czy nowy bas?

Dwa lata temu zakupiłem używaną gitarę B.C Rich NT Beast amerykańskiej produkcji, która mimo świetnej jakości ma sporo wad, w tym fabrycznie złą elektronikę. Rozważam customową przebudowę, ale kosztuje ona połowę rocznej pensji.

Bas 4-strunowy a strój BEAD

Autor rozważa przestawienie swojego 4-strunowego basu na nietypowe strojenie BEAD, zamiast kupowania nowego instrumentu. Podkreśla, że dokonał już zakupu basu z konstrukcją neck through the body i zastanawia się, czy przestój będzie możliwy bez negatywnego wpływu na jakość dźwięku.

Wymiana gryfu

Opisuję moje doświadczenia związane z wymianą gryfu w gitarze Squier P+J. Zmagałem się z problemem uszkodzonego gryfu, co skłoniło mnie do zakupu nowego - przedstawiam moje rozterki i jak z nich wybrnąłem.

Gitara Jolana w wersji IKEA :]

Napotkałem na mystyczną i zarazem smutną historię pewnej gitary marki 'Jolana' która składała się z kilku oddzielnych części. Postanowiłem przywrócić jej dawny blask, mimo wyzwań jakie niesie ze sobą jej stan i sposób, w jaki usunięto z niej lakier.

Preamp w kostce, tani a dobry.

Autor zakupił bas gitarowy i zastanawia się, jak najlepiej go nagłośnić w domowych warunkach. Rozwiązaniem wydaje się być preamp, idealnie pasujący do lampowego comba z głośnikiem Celestion V30.

Ibanez SR505 – przerobienie na fretlessa

Autor rozważa zmianę swojej gitary Ibanez SR505 na wersję fretless, zastanawiając się nad szczegółami, takimi jak wybór strun i potencjalny stroik. Prosi również o opinie na temat brzmienia gitar fretless.

Problem – Brzęczenie, pomocy

Gitarzysta zmaga się z uporczywym brzęczeniem swojej gitary, które pojawia się głównie podczas gry na pustych strunach w pozycji wiszącej. Mimo prób rozwiązania problemu, w tym wymiany strun, brzęczenie nadal występuje i autor rozważa wizytę u lutnika.

WM

Od 1990 roku zbudowałem imponującą kolekcję gitar basowych i wzmacniaczy, która obejmuje modele od klasyków po niestandardowe zamówienia.

Fleabass z krzywym gryfem : [

Autor opisuje swoje doświadczenie z pierwszym basem - Fleabass, który okazał się mieć krzywy gryf. Mimo próby własnej naprawy, problem pozostał nie rozwiązany.

Rozwarstwienie[?] korpusu

Podczas czyszczenia basu natknąłem się na nieoczekiwane rozwarstwienie korpusu wzdłuż linii, gdzie wydawałoby się, że korpus jest sklejony z dwóch części. Zastanawiam się, czy to problem strukturalny, czy tylko kwestia estetyki?

Gitara basowa lutnicza Kania prośba o opinię :]

Rozważam zakup gitary basowej lutniczej marki Kania, która imponuje świetnym wykonaniem, komfortem gry i renomowanym osprzętem w postaci przystawek Bartolini i elektroniki Aguilar. Zastanawiam się, czy cena 2000zł za używaną gitare to dobra oferta.

Słabszy sygnał

Zmagam się z problemem słabego sygnału w moim Cort PJ Bass z 1996 roku. Po niedawnej naprawie gniazda jack przez lutnika, problem szybko powrócił.

KUSTOM KBA 100 i problem ze zmulonym brzmieniem

Artykuł opisuje doświadczenie autora z wzmacniaczem Kustom KBA 100, który pomimo pozytywnych opinii, generuje płaskie i ściszane brzmienie. Autor porównuje swoje doświadczenia do brzmienia, które osiągał na Fenderze Rumble 100, poszukując porad na ulepszenie jakości dźwięku.

Ile kosztuje gryf na zamówienie?

Autor szuka informacji na temat ceny gryfu robionego na zamówienie przez lutnika, z uwagi na problemy z obecnym gryfem swojej gitary. Rozważa kontakt z konkretnym lutnikiem, a przedmiotem zainteresowania jest prosty gryf z klonu.

Rampa [Klocek drewna między przystawkami] – pytania.

Czy rampa montowana na gitarze basowej ma realny wpływ na brzmienie instrumentu, czy jej główna rola to poprawa właściwości manualnych i estetycznych? Sprawdzamy, jak bezinwazyjnie zamocować rampę i z jakiego drewna ją wykonć, aby wzmocnić środkowe pasmo.

Mensinger Pike

Opowiadam o moich doświadczeniach z basem Mensinger Pike, pięciostrunowym basem z pasywną elektroniką. Porównanie z moim obecnym Ibanezem GSR190 oraz rozważania nad zakupem za cenę ofertową 1600zł.

Lutniczy:P mini akustyczny bs

Podczas wakacyjnej pracy w stolarni postanowiłem wykorzystać przerwę obiadową na nietypowy projekt - zbudowałem swoją pierwszą gitarę. Chociaż wynik mojej pracy jest daleki od doskonałości, ma swoje unikatowe brzmienie i charakter.

Uszkodzenie prętu

Podczas próby regulacji gryfu gitary basowej, Flyer, napotkano na poważną usterkę. Wewnętrzne mechanizmy zostały uszkodzone, uniemożliwiając korektę krzywizny gryfu.

Wstawienie MECa

Po pięciu miesiącach używania gitary Fortress, zidentyfikowałem jej wadę - precel przy mostku, który daje zbyt dużo basu. Planuję więc wymianę przetwornika na MEC M 60201S (aktywny) w lipcu.

Tuning Squiera – wymiana korpusu

Tuning Squiera 8211 Wymiana Korpusu
Rozważałem wymianę korpusu mojego Squiera Jazz Bass z 1994 roku zamiast kupowania nowej gitary. Czy warto inwestować w nowy korpus sprowadzony z USA, czy lepiej skorzystać z usług lutnika?

Langowski Pectra

Langowski Pectra
Gitara Basowa Langowski Custom Guitars, model Pectra, jest unikatowym instrumentem lutniczym o korpusie z mahoniu, klonowym gryfie i palisandrowej podstrunnicy. Wyposażona jest w klucze olejowe i pickupy typu P-bass oraz J-bass, wyróżniając się nie tylko jakością wykonania, ale i wyjątkowym brzmieniem.

problemy z elektroniką

Problemy Z Elektronika
Mam pewien problem z elektroniką w moim Precission Bass, który dotyczy podłączenia przetworników i niesprawnego potencjometru. Próbowano samodzielnie naprawić problem, lecz bez znajomości schematu elektrycznego do Fendera Precission Bass jest to trudne zadanie.

Luz na gryfie

Autor opisuje nietypowy problem związany z gryfem jego gitary basowej, który, mimo iż prawidłowo nastrojony i bez widocznej luźności, wydaje dźwięki chrupiące przy pewnych ruchach. Zastanawia się, jak rozwiązać ten problem bez pieniędzy na wizytę u lutnika.

Problem z gryfem :/

Problem Z Gryfem 2
Autor opisuje swoje doświadczenia z nowo zakupionym basem Washburn XB120, zwracając uwagę na problem ze skrzywionym gryfem. Prosi również o pomoc w znalezieniu lutnika lub sklepu muzycznego w Tomaszowie Mazowieckim.

Zabiegi na basie [pozbawienie lakieru] [wymiany czesci]

Zabiegi Na Basie Pozbawienie Lakieru Wymiany Czesci
Rozważamy różne metody odświeżenia basu Climax Witkowski /Biliński, w tym usunięcie lakieru i wymianę części. Zastanawiamy się nad drewnem, z którego wykonany jest instrument, oraz nad jego potencjalną zmianą brzmienia.

Zmiana Przystawki… I koloru… – Koszty

Zmiana Przystawki8230 I Koloru8230 8211 Koszty
Autor zastanawia się nad zmianą przystawek w swojej gitarze na humbuckery oraz nad zmianą koloru na ciemny naturalny. Pyta o opinię dotyczącą przystawki odnalezionej na allegro oraz orientacyjne koszty zmiany wyglądu i komponentów w gitarze EverPlay przez lutnika.

Jak ustawić menzurę?

Ustawianie menzury gitary to kluczowy aspekt zapewniający jej prawidłowe brzmienie. W artykule opisano, kiedy i jak należy to robić, by uniknąć fałszowania dźwięków oraz jak poradzić sobie z typowymi problemami, które mogą się pojawić.

HATHOR Pickups

HATHOR Pickups to europejski lider w produkcji pickapów gitarowych i basowych, oferujący produkty wysokiej jakości z różnorodnością brzmień. Firma, bazująca w Krakowie, dostarcza swoje produkty na cały świat, oferując personalizację dźwięku dzięki technologiom takim jak cięcie CNC czy grawerowanie laserem.

Wybór pickup’ów Jazz Bass

Zmagając się z problemem cichych pickupów w mojej gitarze Cimar '84 Japan, zdecydowałem się na poszukiwanie nowych. Moje preferencje oscylują wokół modeli oferujących ciepłe, ale nie zamulone brzmienie, z budżetem wynoszącym 300-500zł.

Budowa gitary na bazie starej Jolany

Budowa Gitary Na Bazie Starej Jolany
Przedstawiam proces odbudowy basu na bazie czechosłowackiej Jolany Iris Bass, wymieniając większość części na nowe. Dyskusja obejmuje kluczowe kwestie takie jak produkcja nowego gryfu i instalacja mostka.

Bas Vision przerobiony na fretlessa

Postanowiłem przerobić mój bas Vision na fretless. Proces obejmował zaokrąglenie boków korpusu, wypełnienie dziur po progach szpachlą oraz zastosowanie ciekawego triku na kieszeń gryfu, by zmniejszyć akcję strun.

Regulacja gitary, brzęcznie progów/pierwsza regulacja

Regulacja Gitary Brzecznie Progowpierwsza Regulacja
W swoim artykule opisuję problem z regulacją gitary basowej YamahaTRBX-304, z którą zmagam się od 3 miesięcy. Spotkałem się z problemem brzęczących strun, szczególnie na E, i próbowałem to naprawić, podnosząc struny, co jednak sprawiło, że gra stała się niesatysfakcjonująca.

Kupno tego Santandera, wątpliwości czy warto.

Kupno Tego Santandera Watpliwosci Czy Warto
Rozważając zakup niestandardowego instrumentu - basu 6-strunowego bezprogowego, natrafiłem na model Santandera 7-strunowego, aktywnego. Jest to tania opcja, która wywołała u mnie paraliż decyzyjny.

Fender Jazz Bass 75′ [oryginał]

Gitarę Fender Jazz Bass z rocznika '75 sprowadziłem z USA. Po roku użytkowania, oddałem ją na serwis do lutnika, który zajął się progami, przetwornikami i ustawieniami. Dzieliłem się wrażeniami i problemami związanych z użytkowaniem tak niezwykłego instrumentu.

Problem z „ożywieniem” starej gitary basowej

Autor prosi o pomoc w ustaleniu, dlaczego jego stara gitara basowa marki DEFIL nie działa, mimo własnych prób naprawy. Zainteresowany jest wskrzeszeniem instrumentu bez konieczności dużej inwestycji czy oddawania go do lutnika.

Stare skrzypce

Jako właściciel przedwojennych skrzypiec znalezionych na strychu, rozważam ich renowację. Skrzypce, wykonane przez Friedricha Hermanna Meinela, mają rozmiar 4/4, co sprawia, że są unikalne.

Szybko zanikający, krótkotrwały dźwięk

Szybko Zanikajacy Krotkotrwaly Dzwiek
Zakupiłem gitarę basową Yamaha TRB 1005, ale po przywiezieniu do domu zauważyłem problem z dźwiękiem na 7 progu. Po oddaniu do reklamacji i powrocie z serwisu, wada nadal się utrzymuje.

Wykonalność i wycena napraw w gitarze basowej

Stoję przed pierwszą wizytą u lutnika z moją gitarą basową, która wymaga kilku napraw i modyfikacji. Zastanawiam się, które z moich oczekiwań są realne do wykonania i jaki może być ich koszt.

Mayones czy Kania?

Wracam do basidła i rozważam zakup – Mayones vs Kania. Która marka basu przejmie moje serce oraz umiejętności?,

Ricken-jazz-backer – lutnicza kopia Rickenbackera

Niedawno stałem się właścicielem niezwykłego basu, wykonanego przez Krzysztofa Kanię. To instrument, który łączy w sobie styl jazz bass i Rickenbackera, mający za sobą fascynującą historię współpracy z muzykami i udział w teledysku.

Stukanie strun o progi

Autor dzieli się swoją fascynacją dźwiękiem strun uderzających o progi, który jest rezultatem obniżenia akcji strun na jego gitarze. Wyraża jednak obawy, czy z czasem ten sposób gry nie spowoduje uszkodzenia progów.

Lutnik a’la LTD strój B-E-A-D

Prezentujemy wyjątkowy bas lutniczy przestrojony na B-E-A-D, wyposażony w lipowy korpus, klonowy gryf z różaną podstrunnicą. Instrument wyróżnia się nie tylko nietypowym strojeniem, ale i unikalnymi cechami takimi jak jumbo progi czy pasywne humbuckery.

Jazz + odwrócony Precision, czy JJ?/precel preclowi nierówny – różnice brzmień.

Autor artykułu przedstawia problem związany z wyborem odpowiedniej przystawki do swojego basu Jazz Bass, dążąc do osiągnięcia brzmienia podobnego do basów Warwick P+J oraz Fodery Victora Wootena. Zastanawia się nad dodaniem odwróconej przystawki precision, podkreślając swoje unikalne preferencje brzmieniowe i niechęć do tradycyjnych przystawek.

Dylemat żółtodzioba : Remont u lutnika czy kupno nowego basu?

Stojąc przed wyborem między zakupem nowego basu, a remontem swojego Mensfelda, nasz początkujący basista dostrzega wartość w niekonwencjonalnym podejściu. Rozważa on wyjęcie elektroniki z Mensfelda i zamontowanie jej w nowym korpusie z pomocą lutnika.

Problem z gryfem

Czytelnik zgłasza problem z regulacją krzywizny gryfu basowego, który może wskazywać na poważne uszkodzenie. Pomimo próby korekty, niestandardowe zachowanie strun oraz potencjalne problemy z nakrętką zasługują na dalszą diagnostykę.

Ibanez Blazer – głucha struna E

Występuje nietypowy problem z głuchą struną E w basie Ibanez Blazer, pozostałe struny brzmią dobrze. Wymiana strun na inne nie rozwiązuje problemu.

Gitarra

Recenzja prezentuje rozczarowanie modelem gitary, który mimo dobrych opinii nie spełnił oczekiwań pod względem jakości dźwięku. Porównanie do wcześniejszych doświadczeń z gitarą Fender pokazuje znaczące różnice.

Elektronika w basie.

Autor opisuje swoje doświadczenia związane z wymianą elektroniki w instrumencie basowym marki Cort GB99B na model z aktywnej elektroniki, odkrywając tym samym potencjał ukryty w swoim instrumencie. Dokonuje przemyśleń na temat tego, co lepiej wymienić na początku, aby uzyskać znaczącą różnicę w brzmieniu, oraz rozważa możliwość poszerzenia miejsca na elektronikę.

Brumienie ostateczne

Autor dzieli się swoją frustrującą walką z niechcianym brumieniem w swojej basowej gitary marki Warwick Corvette Std, mimo wielokrotnych prób naprawy i modyfikacji. Od wymiany przystawek po kompleksowe ekranowanie i zmiany w elektronice - nic nie pomogło.

Kolejny dziadek melduje się na pokładzie

Autor dzieli się swoimi doświadczeniami jako basista i opowiada o powrocie do grania po latach przerwy. Opisuje również swój bas, wykonany na zamówienie przez krakowską manufakturę lutniczą Hathor.

Niedzialajacy przetwornik

W artykule opisano problem z niedziałającym przetwornikiem split w gitara Cort Action Bass 4 strunowa w pasywie. Autor zauważył, że tylko single coil działa poprawnie, podczas gdy split coil nie generuje dźwięku, pomimo iż jest ledwo słyszalny przy maksymalnym rozkręceniu potencjometru.

Kolejny atak lutnictwa, czyli zrobiłem sobie coś jakby Stingraya

Dokonałem przekształcenia zwykłego instrumentu basowego w instrument inspirowany modelem Stingray, wprowadzając szereg modyfikacji, takich jak zmiana radiusu podstrunnicy, kształtu korpusu i montaż aktywnego przetwornika Seymour Duncan SSMB4 Alnico. Celem było stworzenie basu bardziej komfortowego w grze, z pasywnym systemem elektrycznym.

Żmuda

Od 2006 roku pasjonuję się grą na basie, tworząc swoją unikalną kolekcję sprzętu, która ewoluowała przez lata. Od podstawowego zestawu Mensinger i Ashdown, po rezerwowy Washburn i HiWatt, aż po poszukiwany MXR Carbon Copy - to podróż przez świat basowych dźwięków.

Problem z dźwiękiem na różnych progach.

Użytkownik opisuje problem z nieprawidłowymi dźwiękami występującymi na niektórych progach swojej gitary basowej Yamaha RBX 374. Mimo prób regulacji i zmiany strun, problem nadal występuje.

Dzień Futrzaka

Autor tekstu opowiada o swojej przygodzie z przerabianiem gitary basowej Adelita na wersję fretless, nazywając efekt końcowy 'Stratofretką'. Zajmuje się też kupnem kolejnej Adelity jako zabezpieczenie, zderza się z różnymi problemami podczas procesu, a w końcu cieszy się z wyjątkowego brzmienia swojego nowego instrumentu.

Urwany klucz – śrubka w drewnie bez główki

Podczas ćwiczeń na basie doszło do niefortunnego wypadku - złamał się klucz, zostawiając kawałek śruby w drewnie instrumentu. Autor zastanawia się nad możliwymi sposobami wydobycia pozostałości śruby i czy konieczna będzie wizyta u lutnika.

Basy Mensinger

Recenzja basów Mensinger włącznie z nowym leworęcznym modelem dla wymagających muzyków. Oferta sklepu internetowego przedstawia leworęczny bas z aktywną elektroniką EMG i konfiguracją H-H w cenie około 2800 zł.

Moja głowa nie daje spokoju moim kończynom – lutnicze ADHD

Trooper manufacture rozważa wznowienie produkcji basów, z nowym projektem pięciostrunowego basu jazzowego o nazwie Trooper JazzAss Smasher V. Wykonany z jesionu, projekt wciąż jest w fazie rozwoju z wieloma zagadnieniami do rozwiązania, w tym wybór gryfu i miejsca produkcji.

Wizyta u lutnika

Odwiedziłem lutnika, który obsługiwał takie sławy jak Marcus Miller, oczekując snobistycznego zachowania, ale zamiast tego spotkałem niesamowicie miłego i utalentowanego człowieka. Ta wizyta uświadomiła mi, ile pracy trzeba włożyć, aby osiągnąć sukces, pozostając przy tym prawdziwym sobą.

Langowski JazzBass 5str PapaBear Blondyna2

W tej recenzji przedstawiam historię mojego niestandardowego zamówienia basu u pana Zdzisława Langowskiego - od pomysłu po realizację i ostateczne wykończenie modelu Blondyna 2. Bas wyróżnia się nie tylko niestandardową specyfikacją, ale również fenomenalnym wykonaniem i brzmieniem, które udało się osiągnąć dzięki precyzji i pasji twórcy.

Pectra Bass

W domu testuję bas polskiej marki Pectra, który trudno jest znaleźć w sieci. Chociaż to dopiero początki moich testów, bas już pokazuje swój potencjał.

Jako leworęczny basista z bogatym muzycznym doświadczeniem dzielę się swoją historią i szczegółami dotyczącymi mojego sprzętu. Od gitary CLIMAX, przez GMR, po Fender Jazz Bass i wzmak Fender Rumble - towarzyszą mi one w nieorganizowanych sesjach z przyjaciółmi.

Trippy project

Projekt basu ma na celu stworzenie unikalnego instrumentu z naciskiem na głębokie, mruczące brzmienie z delikatną górą. Całość realizowana z pomocą doświadczonego lutnika, z zastosowaniem wyselekcjonowanych materiałów i komponentów.

Gdybym kasę miał… – projekt BASU [?]

Zastanawiam się nad stworzeniem własnego, unikatowego basu z pewnymi modyfikacjami wzorowanymi na modelu Ibaneza BTB. Projekt obejmuje dobor ciekawych materiałów oraz elementów, w tym podstrunnica z klonu 'ptasie oko', korpus z klonu lub jesionu oraz pickupy Bassblaster'y od Merlina.

Piotr Miziołek

Historia Piotra Miziołka pokazuje, jak poświęcenie i pasja mogą zaprowadzić od pierwszego basu Basston, przez zakochanie się w motocyklach, do ponownego odkrycia muzyki i założenia własnej grupy. Miziołek dzieli się również szczegółami swojego imponującego zestawu sprzętowego.

Immo Custom Shop – Rozdział II.

Projekt własnoręcznie zbudowanego basu przeżywa nieoczekiwany zwrot akcji po awarii elektroniki, która niszczy część jego możliwości. Niemniej jednak, autorowi udaje się z powodzeniem zakończyć budowę instrumentu, nadając mu unikalne brzmienie.

Odprogowanie dobrego basu.

Opisuję moją podróż w poszukiwaniu idealnego basu z ograniczonym budżetem, koncentrując się na marce GMR Bassforce. Podzielam również rozważania na temat przejścia na fretless, różnic w budowie i potencjalnych kosztach takiej modyfikacji.

Proszę o porade :]

Znalazłem stary bas i postanowiłem go wyrestaurować. Nie będzie to szybki proces, ale mam zamiar zrobić to porządnie.

Bass by PXGuitars

Opisuję proces tworzenia mojego wymarzonego basu przez polskiego lutnika z PXGuitars, zaczynając od inspiracji i wymagań, po wybór niezwykłych materiałów. Szczegółowa specyfikacja korpusu, gryfu, podstrunnicy i dodatkowego wyposażenia pokazuje unikalność i customową naturę tego instrumentu.

Immo

Immo, wielbiciel fantastyki i gier, z zamiłowaniem do tworzenia historii, jest także pasjonatem basu i vintage instrumentów. Posiada unikalną kolekcję basów i efektów, które używa do kreowania niepowtarzalnych dźwięków.

Sylwester Kowalik

Sylwester Kowalik opowiada o swojej drodze do odzyskania sprawności ręki po poważnym wypadku, za pomocą gry na basie. Z czasem zdobył znaczące umiejętności i doświadczenie, używając do gry specjalistycznego sprzętu.

tubas – lubię Langa…, cz.2

W drugiej części artykułu odsłaniam kolejne tajniki brzmienia tuby na przykładzie utworów granych przez „Langa”. Zostają przedstawione techniki wokalne umożliwiające śpiewanie w różnych stylach bez utraty klasycznego brzmienia.

tubas – lubię Langa…

Dzień spędzony na festynie z orkiestrą strażacką w upale, wracając do domu natknąłem się na problem z laptopem nieprzystosowanym do basu. Odkryłem użyteczny rejestrator basu FREEHi-Q Recorder, a także podzieliłem się swoimi doświadczeniami ze starą, ale czarującą basówką LANG.

Potencjometr głośności – 20k Omów [?]

Ostatnio natknąłem się na problem z moim basem Fender Precision Bass Lyte '94, gdzie potencjometr głośności o oporności 20k Omów zaczął generować problemy. Lutnik stwierdził, że taka sytuacja jest niezwykle rzadka i może być trudno znaleźć zamiennik.

Bas szóstka – kilka pytań

Autor dzieli się swoimi doświadczeniami i rozterkami związanymi z zamiarem zakupu basu sześciostrunowego. Opisuje swoje doświadczenia w sklepie muzycznym, preferencje dotyczące gry na basie oraz możliwości modyfikacji instrumentów.

Wspomaganie lutnicze

Autor rozważa stworzenie własnego, spersonalizowanego basu z pomocą lutnika. Rozważa różne opcje konstrukcji, od liczby strun, przez elektronikę, aż po szczegóły wykończenia.

Przerabianie starego Presto Langa – STAGE 1

Autor podjął się odnowienia swojego starego gitary Presto Langa, poczynając od usunięcia starego, pękającego lakieru. Wykorzystał do tego celu specyfik kupiony w Castoramie, a ostatecznie zdecydował się na użycie szlifierki i papieru ściernego do osiągnięcia gładkiej powierzchni.

Basy NoName-bez nazwy

Autor dzieli się osobistą historią swojego basu bez nazwy. Opowiada, jak przekazał go znajomemu, który odkrył, że to dzieło sławnego lutnika i sprzedał za 5000 zł.

Sześć ;]

Otrzymałem niespodziewany prezent od mojej żony - bas, podczas gdy mój ukochany klasyczny Hoefnereczek znajdował się u lutnika. Tymczasowy instrument zaczął mi jednak sprawiać przyjemność, skłaniając do poszukiwania małego wzmacniacza.

Kłopoty z dobraniem gitary do pieca.

Autor szuka basu w cenie 1000-1300zł, zastanawia się nad wyborem między basem pasywnym a aktywnym. Ma obawy co do kompatybilności basu aktywnego z jego wzmacniaczem Warwick sweet 15.2 i skłania się ku pasywnemu.

Propozycja nowego działu- Mistrzowie lutnictwa i pochodne

Autor proponuje utworzenie nowego działu na forum poświęconego mistrzom lutnictwa, aby przedstawić osoby odpowiedzialne za stworzenie znanych marek gitar i elektroniki. Zasugerowano galerię z opisami i zdjęciami, aby podkreślić ludzki element za firmami i wyrobami.

Dean Edge 1 – warto naprawić?

Opisuję swoje doświadczenia z basem Dean Edge 1, który kupiłem jako początkujący basista. Napotkałem na problemy z nastrojeniem i brzęczeniem strun, które próbowałem rozwiązać domowymi sposobami.

Aktywna elektronika, a brzęczenie.

Reklamuję gitarę Toepiphone embassy standard plus z aktywną elektroniką od około 2 miesięcy i napotkałem na problemy z silnym brzęczeniem. Sklep próbował rozwiązać problem, ale bez powodzenia.

Regulacja pręta napinającego i związane z tym trudności

W artykule opisano problemy związane z regulacją pręta napinającego w basie marki DEFIL, w tym trudności wynikające z przestarzałej konstrukcji i zużycia komponentów. Autor opisuje swoje doświadczenia i szuka rozwiązań dla dwóch głównych problemów - wyrobnionej nakrętki i niewydolnego pręta.

Ocena kontrabasu

W swoim pierwszym wpisie na forum, autor opisuje kontrabas, który od kilkunastu lat stoi w kącie jego domu. Instrument należał kiedyś do jego ojca, muzyka, który teraz gra już tylko na instrumentach klawiszowych.

No nie wierzę… problem ogólny z basem

Autor opisuje problemy z regulacją swojego basu, który po miesiącu użytkowania zaczął mieć problemy z akcją. Lutnik zasugerował problemy z osadzeniem gryfu lub mostka, co może wpłynąć na jakość dźwięku i komfort gry.

Zmiana kształtu główki i nabijanie progów

Autor rozważa zmianę kształtu główki swojego bassu Slammer Merlin na wzór telecastera, zastanawiając się, czy to nie osłabi konstrukcji. Dodatkowo, rozmyśla nad samodzielną wymianą progów, zamiast korzystać z usług lutnika.

Problem z pickupem

Właściciel nowo zakupionego, używanego basu Ibanez SR500 napotyka na problem z pickupem przy gryfie. Pomimo wymiany baterii i sprawdzenia połączeń, pickup zachowuje się nieprawidłowo.

Początki zabaw

Po roku gry na basie postanowiłem zakupić drugi instrument. Zdziwiłem się, kiedy zakupiona na aukcji gitara basowa, mimo swoich wad, zaskoczyła mnie pozytywnie swoimi możliwościami brzmieniowymi.

Precel – od ogółu do szczegółu.

Rozważam zamówienie niestandardowego basu o nazwie 'precel' u lokalnego lutnika. Będzie to instrument o pasywnej elektronice, z pickupem dostosowanym do mojego gustu, mający brzmieć nisko i mrucząco.

remont- pytań kilka

Niedawno postanowiłem przeprowadzić gruntowny remont mojego używanego basu GMR bassforce 4. Po wyczyszczeniu i obdrapaniu korpusu oraz szyjki, zastanawiam się nad dalszymi krokami konserwacyjnymi i technicznymi.

KGB w styczniu [26.01.2008]

Warsztaty gitarowe z udziałem Marka Raduli oraz prezentacja gitar NEXUS i GITARY ROBOT firmy Gibson, odbędą się 26 stycznia w Bemowskim Centrum Kultury.

Klinika Gitary Basowej także dla gitarzystów-29.03.2008, Warszawa

29 marca 2008 roku w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie z lutnikiem Jackiem Kobylskim i warsztaty gitary basowej z Markiem Raduli. Uczestnicy mieli okazję nie tylko nauczyć się od najlepszych, ale również przynieść swoje instrumenty i popracować nad swoimi umiejętnościami.

Mój kontrabas

Chciałbym przedstawić mój francuski kontrabas, który obecnie przechodzi remont. Oprócz tego, opowiem trochę o moim DIY projekcie przetwornika piezoelektrycznego i planach na nowe wyposażenie nagłośnieniowe.

Poszukuje posiadaczy kilku wybitnych modeli gitar!!

Autor ogłoszenia poszukuje osób posiadających rzadkie modele gitar, głównie w celu ich dokładnego obejrzenia i odrysowania kształtu. To pierwszy krok w realizacji marzenia o otworzeniu własnego warsztatu lutniczego.

Gitara od lutnika – seria pytań

Autor rozważa opcje stworzenia gitary na zamówienie w kontekście ceny i jakości w porównaniu z kupieniem gitary w sklepie. Zastanawia się również, którego lutnika wybrać, szukając rekomendacji i opinii.

[gitara] Langowski Bass 6 strun klon

Recenzuję niezwykłą gitarę basową lutniczą wykonaną przez Zdzisława Langowskiego, 6-strunowy model z klonu. Gitara oferuje wyjątkową jakość wykonania, komfort gry dzięki cienkiemu i niezbyt szerokiemu gryfowi, a także znakomite brzmienie za sprawą elektroniki Bartolini.

Lutnicze wyroby Antoniotsai

Lutnicze Wyroby Antoniotsai
Przeglądając internet natknąłem się na wiosełka i korpusy gitar elektrycznych wykonane przez lutnika Antoniotsai, znanego również jako SOLIDWOOD. Produkty wydają się być wysokiej jakości, z ciekawymi wzorami i wykonane z dobrego drewna, jednak ich ceny są podejrzanie niskie.

Moja Mandolina…

Moja Mandolina8230
Mam starą mandolinę, która wygląda na mającą ponad 30 lat i jest w złym stanie. Zastanawiam się, czy warto ją remontować i czy można nauczyć się na niej grać.

Materiały Lutnicze [odc. 1]

Materialy Lutnicze Odc 1
Pierwszy odcinek serii artykułów poświęconych budowie i fizyce gitary basowej. Skupia się na materiałach używanych w nowoczesnym lutnictwie, eksplorując różnorodność i wpływ drewna oraz nowych tworzyw sztucznych na jakość i brzmienie instrumentów.

Pomoc i porada – Bas Climax Witkowski

Pomoc I Porada 8211 Bas Climax Witkowski
Autor tekstu, Michał, szuka porady w związku z problemami z basem Climax Witkowski, używanym przez basistę jego zespołu. Rozważają wymianę przystawek na zestaw Merlina Humbucker i Singla po problemach z dźwiękiem na koncertach.

Mały lutnik, czyli jak zrobić własną gitarkę…

Maly Lutnik Czyli Jak Zrobic Wlasna Gitarke8230
Zainspirowany lutnictwem postanowiłem założyć temat dla wszystkich zainteresowanych, jak zbudować własną gitarę elektryczną. Proces może wydawać się prosty, ale jest czasochłonny i wymaga dużo uwagi, ponieważ mały błąd może oznaczać konieczność rozpoczęcia pracy od nowa.

pochwalcie sie modyfikacjami swoich basow :D

Pochwalcie Sie Modyfikacjami Swoich Basow D
Autor opisuje swoje doświadczenie z modyfikacją basu SkyWay tb610, gdzie dokonał szeregu zmian, w tym zmiany układu pickupów, dodaniu aktywnego układu oraz wbudowanego overdrive na projekcie DOD 250, a także innych ulepszeń, takich jak dodatkowe potencjometry i specjalna wtyczka stereo japońskiej firmy.

Langowski

Gitara wykonana przez znanego i lubianego Pana Langowskiego. Korpus –…

Langowski LH

Body: Mahoń Gryf: Klon + Mahoń Podstrunica: Wenge Reszta fot:…

Moje stadko…

Prezentuję swoją aktualna kolekcję: 1. Lutnicza kopia Fender Precision Bass,…

Polscy Lutnicy

Właśnie, jak ktoś zna jakiegoś polskiego lutnika z którym miał…

Luthman Mystic

Lutniczy wynalazek prosto z Francji. Przez przypadek trafiłem w necie…

Tag: Lutnik

Lutnik to specjalista od budowania, renowacji oraz regulacji instrumentów strunowych. Zawód ten łączy w sobie sztukę i rzemiosło, a jego korzenie sięgają czasów renesansu. Lutnik jest specjalistą, zajmującym się zawodowo renowacją, rekonstrukcją, okresowym regulowaniem i budowaniem szyjkowych instrumentów strunowych. Są to wszystkie instrumenty, posiadające pudło rezonansowe i składające się z gryfu, czyli właśnie szyjki.

Lutnik zbuduje lub naprawi: skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas, cytrę, lutnię i wiele innych instrumentów strunowych. W obecnych czasach, w których rządzą instrumenty elektryczne takie jak gitary czy basy, istnieją również lutnicy, specjalizujący się w ich budowie. Słowo lutnik pochodzi od włoskiego „liutajo”, czym pierwotnie określano zajmującego się budowaniem lutni. Lutnicy poza wyżej wymienionymi czynnościami, wykonują także osprzęt do swoich instrumentów taki jak siodełka, smyczki, kołki czy podstawki.
Krótka historia
Wielu lutników specjalizuje się w określonym typie tworzonych instrumentów, więc możemy spotkać takich, którzy budują instrumenty dawne, gitary klasyczne i akustyczne czy instrumenty smyczkowe. To zawód łączący ze sobą najwyższą jakość sztuki i rzemiosła.

Największy rozkwit lutnictwa nastąpił pod koniec renesansu i na początku baroku. W tej dziedzinie zdecydowanie przodowały tereny przyszłych Autstro-Węgier i Włochy. To tam powstały pierwsze skrzypce, a ich autorem był Andrea Amati. Niewątpliwie najsłynniejszym lutnikiem w historii jest Antonio Stradivari, który był uczniem jednego z potomków Amatiego. Stradivarius zajmował się konstruowaniem instrumentów aż do śmierci.  Wraz ze swoimi uczniami i synami, przez całą swoją karierę zbudował ich ponad 1000 sztuk. Te, które przetrwały osiągają zawrotne ceny.

Mimo że zawód lutnika nie jest już tak popularny jak przed końcem XIX wieku, nadal odnajduje swą niewielką niszę na rynku. Obecnie większość instrumentów to produkcja taśmowa. Wszystkie instrumenty są identyczne, każdy egzemplarz jest taki sam i opuszczając fabrykę, nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Lutnicy zajmują się wytwarzaniem niepowtarzalnych, unikatowych instrumentów kreowanych indywidualnie i dostosowanych do potrzeb klienta zgodnie z jego wskazówkami, dzięki czemu powstaje prawdziwe arcydzieło – instrument z duszą.

Oczywiste jest, że instrumenty lutnicze osiągają o wiele większe ceny niż te produkowane masowo w fabrykach, ale są one tylko używane przez zawodowych muzyków, którzy zdecydowanie potrafią docenić ich oryginalne i wyjątkowe brzmienie.
Jak zostać lutnikiem?
By zostać profesjonalnym lutnikiem, trzeba ukończyć wyższe studia muzyczne na kierunku lutnictwo. Wymaga to wielu lat nauki i praktyki. Osoby wykonujące ten zawód są w większości również instrumentalistami. Ze względu na pogranicze sztuki i rzemiosła, na jakim znajduje się ten zawód, od osób chcących się w nim realizować wymaga się ponadprzeciętnych umiejętności manualnych i poczucia estetyki. Zamiłowanie do muzyki i rewelacyjny słuch to nieodłączne cechy, które powinny charakteryzować dobrego lutnika.

Mimo tych wszystkich wymagań i trudności bycie lutnikiem to bardzo satysfakcjonujący zawód, a sam proces tworzenia instrumentu może być równie emocjonujący jak i efekt końcowy.