Rozwa偶ania na temat systemu palcowania 1-2-3-4 na kontrabasie

Debata na temat najlepszego systemu palcowania na kontrabasie trwa od dawna. Nowe spojrzenie na system 1-2-3-4 mo偶e zmieni膰 podej艣cie wielu basist贸w.

Odk膮d tylko istniej膮 kontrabasi艣ci, istnieje debata dotycz膮ca tego, jakiego systemu palcowania u偶ywa膰. Chocia偶 wi臋kszo艣膰 wykonawc贸w dzisiaj korzysta z techniki trzech palc贸w (1-2-4, czyli w艂oski 1-3-4), niekt贸rzy sugeruj膮 u偶ycie techniki czteropalczastej, zw艂aszcza w pozycjach 艣rodkowych (czyli mi臋dzy D a G na strunie G).

G艂贸wnym argumentem za u偶ywaniem systemu 1-2-3-4 w tej cz臋艣ci kontrabasu jest to, 偶e d艂ugo艣膰 struny, zaczynaj膮c od tego punktu na instrumencie (a co za tym idzie odleg艂o艣膰 mi臋dzy nutami), jest taka sama jak d艂ugo艣膰 struny wiolonczeli. Poniewa偶 wiolonczeli艣ci u偶ywaj膮 systemu palcowania 1-2-3-4 przy tej d艂ugo艣ci struny, basi艣ci r贸wnie偶 powinni by膰 w stanie to zrobi膰. Jednak istniej膮 pewne r贸偶nice mi臋dzy gr膮 na kontrabasie a gr膮 na wiolonczeli, kt贸re warto wzi膮膰 pod uwag臋 przed zaanga偶owaniem si臋 w ten system palcowania.

Oczywi艣cie, istniej膮 oczywiste fizyczne r贸偶nice pomi臋dzy instrumentami. Na przyk艂ad, struny kontrabasu s膮 grubsze ni偶 struny wiolonczeli, mog膮 by膰 wymagane wi臋ksze naciski, aby docisn膮膰 nasze struny do podstrunnicy, nasza podstrunnica jest szersza, a rozstaw strun wi臋kszy, itp. Jednak to nie te kwestie konstrukcji instrumentu lub jego ustawienia budz膮 we mnie najwi臋ksze obawy. Raczej r贸偶nica w sposobie, w jaki trzymamy r臋k臋/w d艂oni w stosunku do ich cia艂a w tych '艣rodkowych’ pozycjach, w por贸wnaniu z wiolonczelistami w ich najni偶szych pozycjach.

Jak wspomniano powy偶ej, odleg艂o艣膰 mi臋dzy tonami chromatycznymi w ni偶szych pozycjach wiolonczeli jest taka sama jak na kontrabasie, zaczynaj膮c oko艂o D na strunie G (4. pozycja). Jednak gdy wiolonczelista gra te nuty, jego r臋ka jest trzymana blisko ramienia/g艂owy. Kontrabasista, w przeciwie艅stwie do tego, zazwyczaj b臋dzie trzyma艂 swoj膮 r臋k臋 znacznie ni偶ej ni偶 to, gdy jest w 4. pozycji. W rezultacie r臋ka kontrabasisty b臋dzie adresowa艂a strun臋 i oddala艂a si臋 od cia艂a gracza pod nieco innym k膮tem ni偶 r臋ka wiolonczelisty. Ta r贸偶nica mo偶e wydawa膰 si臋 niewielka, ale jest znacz膮ca.

Pro艣ciej m贸wi膮c, 艂atwiej jest si臋 rozci膮gn膮膰 w niskich pozycjach wiolonczeli ni偶 rozci膮ga膰 si臋 w 4. pozycji na kontrabasie. Chcesz to przetestowa膰? Spr贸buj sam. Mo偶esz poczu膰 r贸偶nic臋.

Z tego powodu sugeruj臋 ostro偶no艣膰 przy u偶ywaniu chromowego palcowania 1-2-3-4. To nie znaczy, 偶e basista nigdy nie powinien u偶ywa膰 systemu palcowania 1-2-3-4. Z pewno艣ci膮 s膮 momenty, kiedy jest to najlepszy wyb贸r. Jednak偶e, aby unikn膮膰 kontuzji, a tak偶e poprawi膰 intonacj臋 z tym systemem, sugeruj臋 nast臋puj膮ce wytyczne podczas u偶ywania chromowego palcowania 1-2-3-4, nawet w 4. pozycji lub wy偶ej:

  1. Nie trzymaj rozci膮gni臋cia, szczeg贸lnie 1-3 lub 1-4.
  2. Zwalniaj palce, kt贸re aktualnie nie s膮 u偶ywane.
  3. Je艣li nie masz wyj膮tkowo du偶ych d艂oni lub bardzo ma艂ego kontrabasu, pivotuj r臋k臋 podczas korzystania z tego systemu.

Osobi艣cie niecz臋sto korzystam z systemu palcowania 1-2-3-4, ale kiedy ju偶 to robi臋, stosuj臋 si臋 do tych wytycznych. Je艣li zdecydujesz si臋 u偶ywa膰 palcowania 1-2-3-4 na 4. pozycji i wy偶ej, rozwa偶 zrobienie tego samego. Moje do艣wiadczenie pokazuje, 偶e robi膮c to, mo偶na zar贸wno poprawi膰 intonacj臋, jak i pom贸c unikn膮膰 potencjalnych kontuzji.

Dr Donovan Stokes jest wyk艂adowc膮 na Uniwersytecie Shenandoah-Conservatory. Odwied藕 go online na www.donovanstokes.com i sprawd藕 Bass Coalition na www.basscoalition.com.

Czym jest system palcowania 1-2-3-4 na kontrabasie?, Dlaczego warto rozwa偶y膰 u偶ycie systemu palcowania 1-2-3-4?, Jakie s膮 wytyczne do bezpiecznego stosowania systemu palcowania 1-2-3-4?, Jakie s膮 r贸偶nice mi臋dzy gr膮 na kontrabasie a wiolonczeli w kontek艣cie systemu palcowania?, Jaki wp艂yw ma pozycja r臋ki na potencjalne kontuzje przy grze na kontrabasie?

Podziel si臋 swoj膮 opini膮
Basoofka_NET
Basoofka_NET
Artyku艂y: 3402