Problem z ustawieniem menzury

Problem-z-ustawieniem-menzury
Witajcie! Mam problem z ustawieniem menzury w Corcie GB34A. Gram w domu, sam dla siebie, więc korzystam ze stroika w telefonie (GuitarTuna). Nie ma problemu z nastrojeniem strun "na pusto", ale przy próbie ustawienia menzury okazuje się, że na dwunastym progu stroik uparcie pokazuje komunikat "too low", niezależnie od pozycji siodełka. Jedynie w przypadku struny G wszystko jest ok – daje się nastroić "na pusto" i ustawić siodełko tak, żeby na dwunastym progu też było ok. Czy jest to kwestia zgrania strun?

Mam problem z ustawieniem menzury w moim Corcie GB34A. Czy ktoś wie, jak poradzić sobie z komunikatem „too low” na dwunastym progu?
Czy ktoś miał podobny problem z nastrojeniem menzury w Corcie GB34A i wie, jak go rozwiązać?
Czy ktoś może mi pomóc ustawić menzurę w Corcie GB34A?
Czy jest jakaś konkretna metoda, która pomaga w ustawieniu menzury w Corcie GB34A?
Czy znacie jakieś wskazówki dotyczące ustawienia menzury w basie Corcie GB34A?
Jaki jest najlepszy sposób na ustawienie menzury w moim basie Corcie GB34A?
Czy jestem jedyną osobą, która ma problem z ustawieniem menzury w Corcie GB34A?
Słyszałem, że ustawienie menzury w Corcie GB34A może być trudne. Czy ktoś wie, jak sobie z tym poradzić?
Czy ktoś może doradzić mi coś w sprawie ustawienia menzury w Corcie GB34A, aby uniknąć problemu z komunikatem „too low”?
Mogę prosić o pomoc w ustawieniu menzury w moim basie Corcie GB34A?

Podziel się swoją opinią

5 komentarzy

  1. Cześć. Nie doszukiwałbym się problemu w gitarze bo mimo, że nie jest to wiosło z wysokiej półki (ale oczywiście są też tańsze), to Cort ma niezłą kontrolę jakości i "powtarzalność" jeśli chodzi o wykonanie. Zwłaszcza że przy strunie G masz sytuację OK – siodełka mostka w pozostałych strunach powinny być w podobnej pozycji lub nieco dalej patrząc od strony gryfu.
    Obstawiałbym problem z aplikacją (nie znam jej, ale może to typowo gitarowy soft i dlatego niższych strun nie ogarnia) lub ze strunami. Do domowego grania kup sobie jakiś tani stroik za kilkanaście złotych (np. JOYO mocowany na klipsie). To koszt paczki fajek lub taniego wina, a na dłużej Ci wystarczy:)
    Druga opcja to struny, ale to mniej prawdopodobne moim zdaniem.
    PS. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku dla wszystkich, którzy jeszcze czasem zaglądają na Basoofkę.

  2. Co do softu – ta apka służu do strojenia zarówno gitary jak i basu (w tym opcja dla sprzętów cztero i pięciostrunowych) i ma dość dobre opinie. Co do sprzętu – też wydaje mi się (chyba słusznie), że Cort to może nie jakaś górna półka, ale jakąś tam jakość trzyma. Póki co gram dalej, bo na "pusto" stroi, chociaż mam wrażenie, że słabo ten strój trzyma. Nie wiem już czy to kwestia kluczy, czy strun czy softu (w końcu to tylko telefon). Siodełka ustawiłem w "schodki", a że mam naturę "ulepszacza", to po prostu po zakończeniu wszystkich założonych upgrade'ów oddam ją do lutnika. I tyle. Dzięki za pomoc i najlepszego w Nowym Roku!
    P.S. Fajek nie palę, ale wyrzeczenie w postaci wina… Tutaj widzę pewien problem. 😉

  3. Skoro na strunie G jest wszystko OK w oktawie, to sprawdź jeszcze na niej resztę dźwięków czy się zgadzają (jeśli ta apka podaje wysokość każdego zagranego dźwięku – a raczej powinna).
    Niestety jak pisałem nie znam jej – czy w przypadku gdy dźwięk się "lekko nie zgadza", to pokazuje ile centów jest poniżej lub powyżej?
    Jeśli apka dokładnie pokazuje sytuację, a na oktawach pozostałych strun masz info "too low", to idąc od prymy w górę i sprawdzając dzwięki po kolei na każdej strunie innej niż G, problem powinien się "liniowo pogłębiać" (np. na zerowym progu srtuny E będzie ok, na trzecim bedziesz miał G nieco poniżej bazowej częstotliwości, na piątym powinien pokazać dźwięk A jeszcze parę centów niżej niż było na trzecim progu itd…).
    Jak znajdziesz chwilę czasu i będzie Ci się chciało, to sprawdź w ten sposób dźwięki po kolei na progach i daj znać.
    Klucze bez względu na wszystko przez jakiś czas po nastrojeniu basu (taki test potrwa parę minut) nie powinny puścić stroju.
    Jeśli na progach pomiędzy zerowym i dwunastym dźwięki będą trafione w punkt, a tylko na dwunastym byłyby "too low", to raczej z basem wszystko jest w porządku (bo jeśli dodatkowo na strunie G się zgadza, to dwunasty musiałby być nabity "ukośnie", żeby coś takiego się działo).

  4. Cześć,
    Zużyte struny to bardzo częsty powód problemów z ustawieniem odpowiedniej intonacji. Obawiam się też, że mikrofon smartfona nie jest wystarczająco wiarygodny do takiego zadania. Zdecydowanie polecam jakiś stroik podłączany kablem do instrumentu. Mój typ to Korg DT-10, ale może być jakikolwiek o dobrej opinii wśród basistów.
    Pozdrawiam,
    Przemek, propróba.pl

  5. Ustawienie menzury na XII progu: przełącz aplikację w tryb chromatyczny. Jeżeli nie ma takiej możliwości: ustaw na gitarę, nie bas (pamiętamy, że gitara – zupełnie przypadkowo 🙂 gra/stroi oktawę wyżej niż bas). A podczas regulacji dodatkowo porównuj dźwięk na XII progu z flażoletem w połowie struny.
    pozdrawiam

Możliwość komentowania została wyłączona.