Zamiana przystawek / dziwny kabelek

Autor omawia nietypow膮 praktyk臋 zamiany miejsc przystawek w gitarze basowej oraz zadaje pytania na temat konkretnych kwestii technicznych zwi膮zanych z pickupami, okablowaniem i ekranowaniem. Dyskutuje r贸wnie偶 s艂yszane plotki o faktycznym producencie pickup贸w Bartolini MK1 oraz dzieli si臋 z innymi pytaniem o dziwny kabelek znaleziony w gitarze.

Zamiana-przystawek-dziwny-kabelek
To jest m贸j pierwszy post, wi臋c witam wszystkich 馃檪

Przegl膮dajac informacje dotycz膮ce pickup贸w Bartolini MK1, du偶o os贸b sugeruje, 偶eby wywali膰 preamp, a przystawki zamieni膰 miejscami, tj. ten kt贸ry jest pod gryfem da膰 pod most i odwrotnie, ten kt贸ry by艂 pod mostem da膰 pod gryf.

pytanie nr 1
czy to ma sens ? o ile si臋 nie myle, zazwyczaj przystawka z wi臋krzym sygna艂em, powinna i艣膰 pod most, bo tam struny mniej drgaj膮 i potrzebuj膮 wi臋cej mocy…czy warto spr贸bowa膰 i je zamieni膰, a preamp wywali膰?

pytanie nr 2
Pickupy podobno wcale nie s膮 robione przez Bartolini, tylko s膮 robione w Indonezji zdaje si臋 przez firme Cort, kt贸ra op艂aca firm臋 Bartolini, 偶eby umieszcza膰 ich logo na przystawkach – czy to prawda?

pytanie nr 3
Po odkr臋ceniu przystawek, centralnie pod nimi, moim oczom ukaza艂 si臋 dziwny kabelek:

z drugiej strony, jest przylutowany do masy na potku.

co to za kabelek ? pierwszy raz si臋 spotka艂em z czym艣 takim…czy to ma by膰 uziemienie przystawki ? z przystawki wychodzi jeden przew贸d, z kt贸rego wystaj膮 dwa kabelki (sygna艂 i ekran), a ten kabelek przykr臋cony w gniezdzie na pickup, w 偶aden spos贸b si臋 z nimi nie 艂膮czy, a co wi臋cej, od samego pickupu jest oddzielony g膮bk膮 (?), czy czym艣 takim…czy moge go po prostu odkr臋ci膰 i zignorowa膰 ?

pytanie nr 4
Pod mostkiem, standardowo, te偶 jest kabelek, kt贸ry idzie do masy.
S艂ysza艂em 偶e, warto po艂膮czy膰 mostek z mas膮 przez uk艂ad r贸wnolegle po艂膮czonego rezystora o warto艣ci ok. 220 kOhm (0,25-1W) i kondensatora ok. 22 nF na napi臋cie min. 600V, ot tak na wszelki wypadek. Warto?

pytanie nr 5
komora potencjometr贸w nie jest ekranowana, a 偶aden z kabli nie ma os艂onki ekranuj膮cej. Czy wyklei膰 komore potk贸w foli膮 miedzian膮 i zrezygnowa膰, z lutowania masy do obudowy potk贸w i lutowa膰 wszystko do ekranu, czy zostawi膰 tak jak by艂o ? Czy zamieni膰 kt贸rykolwiek z kabli, na taki w os艂once ekranuj膮cej ?

Bass to SDGR by Ibanez, model SR500

uff, to by by艂o na tyle, jak na razie 馃檪 z g贸ry dzi臋ki za pomoc 馃檪

EDIT:
jakby co, to tutaj jest schamat lutowania:

z tym 偶e, je艣li mia艂bym wywala膰 preamp, to zostawie tylko VOLUME i BALANCE

Czy powinienem zamieni膰 przystawki w moim basie i wywali膰 preamp?
Czy przystawki w moim basie rzeczywi艣cie s膮 robione przez Bartolini, czy przez firm臋 Cort?
Co to za dziwny kabelek pod moimi przystawkami? Czy powinienem go odkr臋ci膰 i zignorowa膰?
Czy warto po艂膮czy膰 mostek z mas膮 przez uk艂ad rezystora i kondensatora?
Czy powinienem zrezygnowa膰 z lutowania masy do obudowy potencjometr贸w i wyklei膰 komor臋 potencjometr贸w foli膮 miedzian膮?
Czy zamiana przystawek w moim basie da艂aby pozytywne rezultaty?
Czy warto pozby膰 si臋 preampu w moim basie i zostawi膰 tylko VOLUME i BALANCE?
Czy takie uziemienie przystawek, jakie mam w moim basie jest wystarczaj膮ce?
Czy warto zamieni膰 kabelki na taki z os艂onk膮 ekranuj膮c膮?
Czy zamiana przystawek w moim basie wp艂yn臋艂aby na jako艣膰 d藕wi臋ku?

Podziel si臋 swoj膮 opini膮

3 komentarze

  1. To jest Panie uziemienie. Wyfrezowania pod przystawki s膮 pomalowane farb膮 przewodz膮c膮, kt贸ra w ten spos贸b tworzy ekran. Proponowa艂bym to zostawi膰. Temat zamiany pickap贸w Bartolini wzi膮艂 si臋 st膮d, 偶e w niekt贸rych modelach Ibaneza montowano te pickupy w艂asnie na odwr贸t w celu uzyskania odpowiedniego brzmienia, gryfowy z mostowym zamienione. Bartolini stosuje oznaczenie T-treble jako mostkowy, B-bass jako gryfowy, wi臋c 艂atwo to sprawdzi膰.

  2. Proponuj臋 po艂o偶y膰 normalny ekran z miedzi. Ta farba nie ma startu do takiego ekranowania. Co do MK1 – to te pickupy s膮 s艂abe. Zam贸w sobie co艣 od Merlina chocia偶by… Co do kontroli, to ja bym jednak wstawi艂 master tone.

  3. Bass to SDGR by Ibanez, model SR500 tak troche wtrac臋 , mam taki sam bas i preamp EMG i naprawde fajnie to gra (mam porownanie bo mam kilka innych basow).

    I z tego co kiedys czyta艂em na innych formach te przystawki nie s膮 najgorsze to elektronika ibaneza w serii jest ciulowa (mowa o tym modelu i pokrewnych).W pierwszej lini proponowano tam wlasnie zamiaast zmiany przystawek wymieni膰 preamp. Tak czy siak daj zna膰 jakie efekty s膮 bez preampu bo jestem ciekawy 馃檪

Mo偶liwo艣膰 komentowania zosta艂a wy艂膮czona.