Przester

Share your love:

Mój szajs ;]

No więc: chińska Adelita, pierwszy mój bas Piec Hartke B200…

Mój Sprzęt

Zestaw:Peavey tour 450(w racku warwicka) kupiony od Adama Ofierskiego,kolumnaod bppb,Squier…

Nowy efekt z mojej stajni

Prezentuję efekt typu lekki overdrive, przypominający brzmienia lat 60-70-tych, nagrany przy wykorzystaniu basu Fender model Squier. Propozycje nazwy mile widziane, a za najciekawszą przewidziana jest nagroda.

Przestery basowe

Analizuję kilka przesterów basowych, prezentując próbki dźwiękowe zbliżone do ustawień ekstremalnych. Od EHX Bass BigMuff, przez DigiTech Bass Driver i Metal Master, po MXR bass d.i.+ i Polishlove.

Polish Envy – rzut okiem i uchem

Recenzja nowego efektu gitarowego od Pana Bogdana, Polish Envy, który ma za zadanie przesterować brzmienie w zupełnie inny sposób niż tradycyjne przestery. Pomimo pewnych niedoskonałości, efekt ten oferuje unikalne brzmienie, odpowiednie do nieco bardziej agresywnych stylów muzycznych.

MXR El Grande BASS FUZZ

MXR El Grande BASS FUZZ to perfekcyjny efekt dla basistów poszukujących ciężkich i brudnych brzmień. Dzięki solidnej budowie i unikalnym możliwościom kształtowania dźwięku, efekt ten oferuje prawdziwie diabelską moc.

Line 6 LowDown HD 750

Line 6 LowDown HD 750 to wzmacniacz basowy oferujący imponujące 750 Watt mocy, wbudowane efekty i modele ampflikacji. Ze względu na swoją wszechstronność, wzmacniacz jest doskonałym wyborem zarówno do użytku domowego, jak i koncertowego.

Exar Heavy Metal HM-03

Opisuję swoje doświadczenia z przesterem Exar Heavy Metal HM-03, który otrzymałem od przyjaciela. Mimo że rzadko go używam, podzielę się kilkoma spostrzeżeniami na temat jego działania i dźwięku.

Mayo kopia Spectora próbki

Przedstawiam próbki brzmienia mojego starych basu Mayo, inspirowanego Spector, wyposażonego w osprzęt Schaller, preamp MEC i pickupy PJ. Nagrania pokazują różnorodność ustawień brzmienia, od czystego po przesterowany.

Polish Love / Helter Skelter / Lil Jovi by Bogdan

Efekt Polish Love, znany także jako Helter Skelter czy Lil Jovi, to dzieło pana Bogdana, które zyskało ogromną popularność dzięki wspólnocie Talkbass. Ceniony za swoją minimalistyczną, ale solidną konstrukcję oraz unikalne brzmienie w kategorii overdrive.

[efekt] Boss PW-10 Wah-Wah

Boss PW-10 Wah-Wah, nabyty w poszukiwaniu pierwszego efektu do basu, okazał się znacznie bardziej wszechstronnym urządzeniem niż początkowo zakładałem. Solidna konstrukcja i różnorodność brzmień zrobiły na mnie duże wrażenie.

Behringer BOD100 Bass Overdrive

Niemiecka firma Behringer z modelem BOD100 prezentuje interesującą alternatywę dla klasycznych bass overdrive'ów. Mimo kilku wad, jak plastikowa obudowa czy utrudniony dostęp do baterii, efekt ten oferuje doskonałe brzmienie i wszechstronność za rozsądną cenę.

[efekt] Electro-Harmonix Nano Muff Overdrive

Electro-Harmonix Nano Muff Overdrive to reedycja klasycznego efektu Muff Fuzz z 1969 roku. Oferuje ostre brzmienie dostosowane do dynamiki gry, minimalistyczny design i jest przyjazny zarówno dla gitarzystów jak i basistów.

[efekt] Ibanez PD-7

Ibanez PD-7 to przester do basu z dużą różnorodnością brzmień, od lekkiego driva po mocny przester, wyposażony w true-bypass, solidną metalową obudowę i pokrętła chowające się po naciśnięciu (Tone-Lok). Cena wynosi około 250zł, choć mogą wystąpić problemy z dostępnością na polskim rynku.

Moj zestaw :]

Moj zestawik- niedawno kupiona esp ltd b-155dx, handbox crush 200,…

Przegląd wzmacniaczy basowych serii LX od Hartke

Hartke wprowadza do swojej oferty nową serię wzmacniaczy basowych LX, obejmującą modele LX5500 i LX8500. Są to wzmacniacze o mocy 500 i 800 W, łączące sekcję mocy klasy D z przedwzmacniaczem lampowym oraz unikalną korekcją tonów Hartke.

MXR Wprowadza na rynek pedał M85 Bass Distortion

MXR M85 Bass Distortion to najnowsze osiągnięcie firmy Dunlop, zaprojektowane we współpracy z założycielem Fuzzrocious Pedals Bryanem Ratajskim. Pedał ten jest reinterpretacją klasycznego i „niebezpiecznie brzmiącego” obwodu przesterowania, dostosowanego do współczesnego muzyka.

Bassics prezentuje nowe wzmacniacze basowe i efekty

Firma Bassics, znana z wysokiej jakości sprzętu dla basistów, zaprezentowała na Winter NAMM Show swój najnowszy asortyment produktów zaprojektowanych przez uznawanego inżyniera dźwięku Malcolma Tofta. W ofercie znalazły się nowe wzmacniacze basowe i efekty, w tym A900 oraz AH900 i cztery nowe pedały.

Earthquaker Devices prezentuje Bellows

Twórcy ekscentrycznych efektów w EarthQuaker Devices wprowadzają na rynek Bellows Fuzzdriver, który określają jako podstawowe urządzenie brudzące oparte na tranzystorach. Cechuje go prostota obsługi dzięki ograniczeniu się do kontroli Poziomu i Napędu, co nadaje mu prostoliniowy, vintage'owy charakter.

Ashdown EB-15 180 – Gra za cicho.

Podczas ostatniej próby zauważyłem, że mój wzmacniacz basowy Ashdown EB-15 180 grał znacznie za cicho i brzmiał bezpłciowo, brakując dolnego pasma. Mimo prób różnych rozwiązań, nie udało się przywrócić pełnej mocy.

Bas, overdrive, combo i pierdzenie.

Artykuł opisuje problem związany z występowaniem niepożądanego efektu "pierdzenia" głośnika przy wyższym gainie na kostce overdrive w połączeniu z basami i combami. Autor testuje różne konfiguracje sprzętu, w tym basy Ibanez sr-955, Mayones B5 oraz comba EBS Classic Session 120 i Tonsil Bass 100, dociekając przyczyny problemu.

Nagłaśnianie pieca poprzez dibox

Naglasnianie Pieca Poprzez Dibox
Wojtek zmaga się z problemem zbyt słabego wzmocnienia swojego 60-watowego pieca basowego podczas koncertów. Rozważa użycie diboxa do nagłośnienia, zastanawiając się, jak najlepiej go podłączyć, i szuka tańszych rozwiązań.

Ampeg SVT3-PRO – zniekształcenia

Ampeg Svt3 Pro 8211 Znieksztalcenia
W artykule przedstawiono problem zniekształceń wykrytych w wzmacniaczu Ampeg SVT3-PRO. Autor podzielił się swoimi doświadczeniami, próbując uzyskać czyste brzmienie, co okazało się problematyczne przy wysokich rejestrach.

Orange Terror bass 500.. warte kupna?

Orange Terror Bass 500 Warte Kupna
Autor zastanawia się nad zakupem hybrydowego wzmacniacza basowego Orange Terror bass 500, ceniąc jego rozsądną cenę i poszukując informacji o brzmieniu, szczególnie przy użyciu przesterów. Pierwsze wrażenie jest pozytywne, jednak brakuje mu opinii osób, które miały okazję używać tego sprzętu.

Uszkodzony Behringer BDI

Uszkodzony Behringer Bdi
Po zakupie Behringera BDI i próbie włączenia overdrive'a, napotkałem problem powodujący spalenie elektroniki w urządzeniu. Overdrive nie działał, a z urządzenia wydobywał się dym.

Hartke: head 3500 + kolumna VX 410

Rozważam zakup zestawu Hartke składającego się z head 3500, kolumny VX 410 oraz specjalnie zamówionej case'y za 1700zł. Sprzęt będzie używany w amatorskim zespole grającym szeroko pojęty metal, potrzebuję go głównie na próby i koncerty dla niewielkiej publiczności.

Overdrive do mojego basu

Overdrive Do Mojego Basu
Autor poszukuje overdrive'u, który podkreśli agresję w jego progresywno-rockowym brzmieniu, wzorując się na Big Muff Germanium 4. Oczekuje pojedynczego efektu, bez dodatkowych funkcji, otwarty jest również na sprzęt gitarowy.

Magma 1.0 Bass Preamp / Sunn Beta Lead

Podczas przeglądania internetów, natrafiłem na interesującą stronę firmy Monolith Loudspeakers, która oferuje preamp Magma 1.0 będący klonem Sunn Beta Lead. Jest to interesująca opcja dla miłośników przesterowanego brzmienia basu, zwłaszcza że cena jest atrakcyjna.

Przesterowanie basu – wina gitary czy wzmaka?

Podczas ostatniej próby z zespołem zauważyłem przesterowanie na niektórych progach gitary basowej. Po wielu testach, które obejmowały różne ustawienia i sprzęty, zacząłem zastanawiać się, czy problem leży w gitarze czy wzmaku.

Jaką 2×10 lub 2×12 wybrać ??

Poszukiwanie mobilnej paczki głośnikowej 2x10 lub 2x12 to wyzwanie, zwłaszcza kiedy dostępność modeli Ampeg 210HE jest ograniczona. Rozważamy alternatywy dla tego popularnego wyboru, kierując się potrzebami basistów grających solo w rockowym stylu.

Adam Zieliński

Adam Zieliński, basista zespołu JAMUN, od 1988 roku tworzy muzykę zainspirowaną takimi gigantami jak Tool czy Iron Maiden. W swoim arsenale posiada szeroki zakres wysokiej klasy sprzętu - od basówek Mayones po system bezprzewodowy Line 6.

Początkujący szuka opinii zaawansowanych

Jestem początkujący i zastanawiam się nad zakupem gitary basowej Ibanez GSR190J w zestawie z wzmacniaczem 15W i tunerem. Chciałbym uzyskać opinie, czy będzie to dobry wybór dla kogoś takiego jak ja.

Tłumienie strun.

W artykule poruszam problem tłumienia strun podczas grania na basie, szczególnie w przypadku, gdy występuje zmiana między strunami, w tym graniu na pustej strunie E, co często przynosi niechciane efekty dźwiękowe. Szukając rozwiązania, zastanawiam się nad techniką podobną do gitarzystów grających na przesterze, czyli tłumieniu dłonią położoną na mostku, ale jednocześnie rozważam inne metody, gdyż na cleanie efekt nie jest satysfakcjonujący.

Zoom B2, Digitech BP200 a może inny?

Standaryzując potrzeby basisty grającego w cover bandzie, analizujemy dwa popularne multiefekty: Zoom B2 i Digitech BP200. Kluczowe kryteria to jakość symulacji wzmacniaczy i kolumn, brak szumów oraz przystępna cena.

Mały wmacniacz basowy

Poszukuję niewielkiego i taniego wzmacniacza basowego do prób w garażu. Odnalazłem kilka ciekawych ofert na Allegro i proszę o pomoc w wyborze.

Problem z przesterem Sansampa.

Omawiam swoje doświadczenie z używaniem Sansamp Bass Driver, szczególnie problemy z uzyskaniem satysfakcjonującego przesteru z tego urządzenia. Mimo maksymalnych ustawień drive i blend, przester jest ledwo słyszalny, co nieco frustrowało mnie oraz innych użytkowników.

Cliff Burton

Dyskusja na temat Cliffa Burtona, basisty Metallica, skupia się na jego unikalnym stylu grania basu, w tym na charakterystycznym stosowaniu przesteru i efektów. Jego wkład w utwory zespołu i sposób wyrażania emocji przez muzykę są cenione przez fanów.

Problem z LDM ba 100

Ostatnio mój wzmacniacz LDM ba 100 zaczął głośniej grać, a następnie nagle zmniejszać głośność, co jest problemem niezależnym od używanych gitar czy kabli. Nawet po restarcie, problem pojawia się ponownie, z dodatkowym przesterem przy zagranie na wszystkich strunach.

Jakie kostki – fuzz, flanger, kompresor.

Autor poszukuje efektów basowych: fuzz/drive, flanger, kompresor. Zastanawia się nad modelami takimi jak: Wooly Mammoth, RAT, BF-2, BF-3, BF-2B oraz Joyo JF-10 i EBS multicomp, szukając porady na temat wyboru najlepszego kompresora i flangera do swego basu.

[schemat] Dr Boogie bass mod

Ostatnio postanowiłem zbudować przester Dr Boogie oparty na swoim starym schemacie. Po kilku modyfikacjach udało mi się uzyskać zadowalający efekt, chociaż nie dorównuje on w pełni oryginalnej lampowej wersji.

Używanie Preampu w kostce.

Preamp w kostce staje się coraz bardziej popularnym urozmaiceniem wśród basistów. Interesuje mnie, jak i kiedy muzycy wykorzystują te urządzenia, biorąc pod uwagę, że wiele wzmacniaczy basowych już oferuje bogate opcje brzmieniowe.

Charvette PJ ’81 + kostka + Slither

Po 12 latach przerwy wróciłem do grania na basie, tym razem na basie Charvette z przystawką P i nieco podbarwionym dźwiękiem przesterem własnej produkcji. Wideo z mojej gry umieściłem na YouTube, prosząc jednocześnie o wyrozumiałość ze względu na moje ponowne uczenie się.

Przerabiamy Boss ds-1 pod bass

W tym artykule opisuję, jak przerobić klasyczny pedał Boss ds-1, aby doskonale współgrał z gitarą basową. Możesz uzyskać potężny fuzz lub przester, wymieniając wybrane elementy.

FEA Labs, przester Photon Fuzz

FEA Labs przedstawiło Photon Fuzz, rewolucyjny przester korzystający z promieni podczerwonych. Charakteryzuje się unikalną możliwością mieszania sygnałów oraz szerokim zakresem kontroli nad brzmieniem.

Konkurs…2 – Rozwiązanie

Autor zorganizował nietypowy konkurs, w którym uczestnicy mieli rozpoznać brzmienie różnych basów. Do wygrania był wspólny browar. Basami wykorzystanymi w konkursie były Customowy Stagg, Gibson EB-3 oraz Defil Luna.

Rozdzielenie sygnału gitary i ponowne zmiksowanie

W artykule opisuję swoje zmagania z uzyskaniem idealnego przesterowanego brzmienia basu, nie tracąc przy tym jego głębi. Wypróbowałem metodę znanych basistów, polegającą na rozdzieleniu sygnału na dwa wzmacniacze, z czego jeden zapewnia czysty dźwięk z wzmocnionym basem, a drugi – przesterowany.

To nie tak jak myślisz kotku! czyli MXR w skórze Kody

W ramach projektu Zrób to sam, zdecydowałem się na budowę kilku efektów-przesterów bazujących na dostępnych materiałach. Spośród nich, klon MXR El Grande Bass Fuzz okazał się być moim faworytem, choć jego budowa nie była pozbawiona wyzwań.

zestaw bass + piecyk

Rozważając zakup pierwszego zestawu basowego, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Z budżetem 1400zł, można znaleźć coś satysfakcjonującego, pamiętając o preferencji do jazz bass, elektroniki aktywnej i mocniejszym piecyku.

Immo

Immo, wielbiciel fantastyki i gier, z zamiłowaniem do tworzenia historii, jest także pasjonatem basu i vintage instrumentów. Posiada unikalną kolekcję basów i efektów, które używa do kreowania niepowtarzalnych dźwięków.

Zoom B2.1u

Zoom B2.1u to procesor efektów basowych, który sprawdzi się w wielu sytuacjach, od intensyfikacji brzmienia po użycie jako stroik i przester. Dzięki symulacjom takich efektów jak SWR i MXR oraz opcji homerecordingu z trialową wersją Cubase, sprzęt ten otwiera przed bassistami nowe możliwości.

pomysł/idea overdriwe do basu

Odkryłem koncepcję stworzenia unikalnego przestera do basu, inspirowanego zaleceniami Wrednego Igora i technologią lampową. Moim celem jest stworzenie urządzenia z regulacjami Volume, Mix/Blender i Gain, zdolnego do obsługi głębokich tonów basowych, nawet przy niskich strojeniach.

Hartke A25 vs. Orange Crush B20

Stojąc przed wyborem pierwszego piecyka basowego, nasz forumowicz boryka się z dylematem pomiędzy Hartke A25 a Orange Crush B20. W kontekście planów przyszłościowych i zakupu przesteru Elektro-Harmonix Russia Big Muff Pi, pojawiają się wątpliwości co do kompatybilności.

Recenzja Tech21 SansAmp VT Bass

Tech21 SansAmp VT Bass to sansamp z serii Character, dedykowany basistom, który wyróżnia się wszechstronnością i wspaniałym brzmieniem mimo trudności z dostępnością i wysokimi cenami spowodowanymi kryzysem i kursami walut. Po ciężkich poszukiwaniach udało mi się zdobyć ten efekt, który oferuje szerokie możliwości brzmieniowe i jest łatwy w obsłudze.

Jaka różnica i czy ktoś to ogrywał?

Autor zastanawia się nad wyborem między tanio-średnim multiefektem a kilkoma kostkami efektów do gitary basowej. Pod uwagę brane są cechy takie jak flanger/chorus, przester, autowah, delay/echo i tremolo.

Celowość kupowania MultiFX

Autor omawia kwestię opłacalności zakupu urządzeń MultiFX dla gitarzystów, argumentując, że są one nieopłacalne i generują brzmienie, które określa jako ‘plastikowe’. Podkreśla, że lepszym wyborem może być inwestycja w pojedyncze, wysokiej jakości efekty, tailored to the specific needs of the player.

Laney Ritcher R4 – problem

Laney Ritcher R4 8211 Problem
Na próbie mój wzmacniacz Laney Ritcher R4 nagle zaczął wydawać dziwne odgłosy, takie jak szmery, brzeczenia i sprzężenia, nawet bez podłączonego instrumentu. Po wizytach w sklepie muzycznym i u elektronika problem nadal pozostaje nierozwiązany.

Pare pytań odnośnie mojego efektu – Exar MT-1

Pare Pytan Odnosnie Mojego Efektu 8211 Exar Mt 1
Posiadam efekt gitarowy Exar MT-1, który przestał działać po przygodzie z nieodpowiednim zasilaczem. Zastanawiam się, czy jest możliwość naprawy i czy efekt ten jest dedykowany dla gitary basowej, czy też elektrycznej.

BOSS ODB-3 BASS OVERDRIVE-test i recenzja ;]

Boss Odb 3 Bass Overdrive Test I Recenzja
Miałem niedawno okazję przetestować efekt basowy BOSS ODB-3, który zakupiłem na Allegro za przystępną cenę 255 zł. Urządzenie zaskoczyło mnie swoją solidnością, jakością wykonania i przede wszystkim - wszechstronnością brzmienia.

MXR

Tak samo wspaniały jak Sansamp bas driver di, ciepłe pulchne…

Kamil

Mój sprzęt? Aktualnie: Gitara – Cort Action Bass WS Combo…

Miketwister

Gram na bassie od około 3 lat. Jestem wokalistą i…

Jaki distortion?

Jaki Distortion

Ostatnio zastanawiałem się kupnem efektu. Jaki według was jest najlepszydistortion?

Dusky Electronics prezentuje efekt Toasted

Dusky Electronics wprowadza na rynek zupełnie nowy efekt - Toasted. Jest to ulepszona wersja pedału Toasted Drive, oferująca szerszy zakres kontroli oraz bardziej satysfakcjonujące przesterowanie.

Walrus Audio prezentuje pedal Eras Distortion

Walrus Audio wprowadza na rynek nowy pedal Eras Distortion, oferujący pięć trybów przesterowania i możliwość mieszania sygnału. Jest to następca zeszłorocznego overdrive'a Ages, wprowadzając jeszcze więcej możliwości kształtowania brzmienia basu.

Electro-Harmonix prezentuje Ripped Speaker Fuzz Pedal

Electro-Harmonix wprowadza na rynek Ripped Speaker, pedał fuzz, który jest hołdem dla początków zniekształconych dźwięków gitary i basu. To urządzenie łączy w sobie nowoczesność z klasycznym brzmieniem.

Electro-Harmonix przedstawia pedał Nano Operation Overlord

Electro-Harmonix wprowadza na rynek Nano Operation Overlord, kompaktowe urządzenie połączenie przesteru i overdrive'u. Dzięki wszechstronnej aplikacji i możliwościom kształtowania brzmienia, pedał ten stanowi interesującą opcję dla gitarzystów, basistów i klawiszowców.

Aclam Guitars prezentuje pedał przesteru Dr. Robert

Barcelońska marka Aclam Guitars wprowadza na rynek nowy pedał przesteru dla gitary basowej i elektrycznej o nazwie Dr. Robert. Urządzenie, inspirowane słynną piosenką The Beatles i oparte na klasycznym wzmacniaczu z tamtej epoki, łączy w sobie historię z nowoczesnością.

Recenzja pedału Pure Drive od GR Bass – Więcej niż tylko przester

GR Bass rozszerza swoją linię sprzętu basowego wprowadzając pedał Pure Drive, łączący czterozakresowy ekwalizator z sekcją overdrive i wbudowanym tunerem. Pedał, zaprojektowany i produkowany we Włoszech, oferuje niezwykle elastyczne możliwości kształtowania dźwięku.

Darkglass Electronics prezentuje serię pedałów Microtubes X

Darkglass Electronics poszerza swoją ofertę pedałów basowych o serię Microtubes X, w skład której wchodzą pedały Microtubes X i Microtubes X7, wykorzystujące wielopasmowe przesterowanie dla odpowiedniej kontroli niskich i wysokich częstotliwości.

Recenzja wzmacniacza basowego Orange Terror

Recenzja wzmacniacza Orange Terror Bass, który powrócił w nowej odsłonie w 2018 roku. Wzmacniacz oferuje unikalne brzmienie i jest stworzony z myślą o mobilnych muzykach.

Przesterowanie

Witam wszystkich. Po krotce opisze swoj problem. Otoz zmienilem ostatnio…

Marshall MB4210 problem

Cześć Mam niestety problem ze wzmacniaczem Marshall MB4210. Mianowicie wzmacniaczprzesterowywuje…

Wprowadzamy na rynek Wampler Pedals Low Blow: Pedal Basowy

Wampler Pedals wprowadza na rynek niesamowicie uniwersalny pedal basowy Low Blow, zaprojektowany z myślą o miłośnikach przesterowanych tonów. Posiada dwa tryby przesterowania, trzybandowy korektor i przełączalny filtr Notch, co czyni go idealnym narzędziem do kształtowania brzmienia.

Maxon prezentuje BD10 Hybrid Bass Driver

Maxon wprowadza na rynek BD10 Hybrid Bass Driver, overdrive do basu charakteryzujący się symetrycznym obwodem przycinania dla ciężkiego, ale wyraźnego zniekształcenia. Przy współpracy z japońskim basistą Masaki, udało się stworzyć efekt spełniający wymagania współczesnych technik gry.

Bas Sprzęga

Bas Sprzega

Mam małą prośbę o pomoc lub wyjaśnienie 🙂 Używam jednocześnie…

Boss ogłasza premierę pedału BB-1X Bass Driver

Boss wprowadza na rynek BB-1X Bass Driver, kompaktowy pedał ulepszający brzmienie basu z wykorzystaniem innowacyjnej technologii MDP. Pedał oferuje szeroki zakres brzmień od naturalnie czystych po ciężkie przesterowania.

Head

Head

Czesc w obecnej chwili uzywam Sansamp VT na nim ustawiam…

Wounded Paw Effects prezentuje Black Sheep Bass Preamp

Wounded Paw Effects wprowadza do sprzedaży Black Sheep Bass Preamp, preamp montowany w racku, zaprojektowany z myślą o elastyczności brzmieniowej. Jego unikatowe brzmienie opiera się na sześciu równoległych przesterowaniach koncentrujących się na sześciu różnych pasmach częstotliwości.

Seria wzmacniaczy basowych Fender Rumble odnowiona na rok 2014

W 2014 roku, Fender całkowicie odświeżył serię wzmacniaczy basowych Rumble, prezentując modeli lżejsze, głośniejsze i z większą ilością funkcji. Nowości obejmują lekkie obudowy z płyt pilśniowych, niektóre modele z wymiennymi ramami drewnianych grilli, przetworniki Eminence i ulepszone tweetry kompresyjne.

Boss FS-5L

Witam. Ostatecznie zakupiłem combo Fender Rumble 350. Combo ma wbudowany…

Rafał Jękot

Mój sprzęt? Fernandes Atlas 4x TBS Ampeg BA-115 Warwick 030-090;…

Overdrive

Siema wszystkim. Mam dwa pytania. 1. Czy w przedziale 600zł…

Sev

Mój sprzęt? GMR Bassforce V Custom Jakiś J&D.. Defil Orlik…

Michał

Mój sprzęt? Spector Q5 Pro Ampeg SVT3 Pro + SVT…

Behringer overdrive

Witajcie kupiłem sobie kilka dobrych miesięcy temu kosteczkę behringera jakobudżetowy…

Paweł Kuś

Mój sprzęt? Kiedyś: Cort GB34a + Ashdown EB 180 (combo)…

b_b

Gram od 2000-11-10 Mój sprzęt? Squier Vintage Modified Jazz Bass…

Przesterowanie

Witam Mam pewnien problem.Posiadam heada Taurusa SL300.Wczoraj podczas gry zauwazylemze…

Marcin Sz

nie chce mi się ;]Gram od 2005-07-21 Mój sprzęt? Ibanez…

Szukam efektu

Witam poszukuję dobrego efektu basowego do muzyki rock/metal nie chcęoverdrive…

Który overdrive?

Po pierwsze, witam wszystkich basoofkowiczów! 😀 Teraz moje pytanie: zastanawiam…

Przester w basówce

Witam, Słyszałem, że przester basowy typu overdrive czy distortion jest…

overdrive behringera

Overdrive Behringera

Witam Co myślicie o o tym sprzęcie www.[sklep zamknięty2013]/index.php?goto=shop&man_id=29&cat_id=4&prod_id=1952 ?…

Przester

Przester

Jak w temacie, ostatnio dużo słyszałem o przesterze – czy…

Nowość na rynku: BC1 Bass Master Compressor od Caveman Audio

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak poprawić jakość swojego basowego brzmienia, nie tracąc przy tym na dynamice? Caveman Audio prezentuje rozwiązanie - BC1 Bass ‘Master Compressor’, kompresor basowy zaprojektowany z myślą o profesjonalistach.
Przester

Przesterowanie jest procesem celowego lub niecelowego zniekształcania sygnału w układach elektronicznych, stosowanym głównie do modyfikowania dźwięku w muzyce. Jego zastosowanie znajduje się w wielu stylach muzycznych, oferując szeroki wachlarz możliwości brzmieniowych. Przesterowanie to nic innego jak podanie na wejście liniowego obwodu elektronicznego sygnału, który ma wyższe napięcie, niż obwód może przetworzyć bez zniekształceń. W rezultacie pojawiają się dodatkowe alikwoty, czyli składowe harmoniczne. Wtedy przesterowany układ przestaje też być układem liniowym. Zazwyczaj przesterowanie jest efektem niepożądanym, ale czasami stosuje się je celowo np. w układach elektronicznych, które modyfikują dźwięk.
Większość gitarzystów nie wyobraża sobie palety brzmień bez “przesteru”
Brzmienie o tym charakterze znajdziemy niemal w każdym stylu muzycznym – jazz, blues odmiany rocka po ciężki, ekstremalny metal. Prawie wszędzie jest to niezbędny rodzaj przełamania dźwięku.

Efektów, które przesterowują gitary jest na rynku ogromna liczba. Wykorzystując różne z nich, gitarzysta może uzyskać niezliczoną ilość brzmień.
Jak wybrać odpowiedni dla siebie?
Są trzy najbardziej popularne rodzaje efektów tego typu – efekt gitarowy distortion, fuzz i overdrive.

Efekt distortion całkowicie zmienia brzmienie wzmacniacza, narzucając mu swoje własne. Z reguły brzmi zdecydowanie bardziej piaszczyście, brudno i twardo. Ma jedno zadanie – przesterować maksymalnie gitarę. Charakteryzuje się stosunkowo agresywnym brzmieniem. Powoduje metaliczny, charakterystyczny dźwięk gitary. Efekt ten jest idealny dla fanów rocka, metalu i zdecydowanie cięższych gatunków muzycznych. Świetnie nada się do ekstremalnie trashowych gitar lub do wolnych czy szybkich, leadowych długich solówek.

Efekt fuzz to prekursor overdrive i distortion. Efekt był z początku implementowany za pomocą uszkadzania membrany głośnika, a następnie na drodze elektronicznej, przez obcinanie wierzchołków sygnału na półprzewodnikowych elementach germanowych. Uzyskane brzmienie jest skompresowane i ziarniste. Efekt ten idealny jest dla gitarzystów grających post punk, grunge i endrixowskie klimaty, jak i tych, którzy chcą dodać element nieprzewidywalności do swojego brzmienia.

Efekt overdrive to efekt podobny do distortion, choć mniej agresywny w brzmieniu. W głównym zamyśle ma symulować przesterowany wzmacniacz lampowy. Nie posiada grubego ziarna, jest z reguły miękki brzmieniowo i pozwala osiągnąć bardzo przyjemny efekt. Overdrive jest idealny dla gitarzystów rockowych, bluesowych jakże tych, którzy chcą tylko delikatnie zabarwić swoje brzmienie, nie tracąc podstawowego dźwięku swojej gitary czy wzmacniacza.

Przede wszystkim trzeba wybrać taki “przester”, który będzie pasował do naszego stylu muzycznego, nie będzie gryzł się z resztą instrumentów i będzie zgodny z naszymi indywidualnymi preferencjami. Ustawienie każdego przełącznika oraz pokrętła wpływa na barwę tonu, podobnie jak wpływa na niego technika gry, którą stosujemy. Pamiętajmy, że im więcej dajemy przesteru, tym bardziej nasza gitara wtapia się w tło – czy to w nagraniach, w grze na żywo lub w ogólnym miksie. Mniej przesterowania oznacza większą dynamikę, warto, więc określić swoje wymagania, co do finalnego efektu, jaki chcemy osiągnąć.