Siedem P艂aszczyzn Ruchu Smyczka – klucz do mistrzowskiej techniki na kontrabasie

Dla ka偶dego basisty, bez wzgl臋du na do艣wiadczenie, znajomo艣膰 i praktyka siedmiu p艂aszczyzn ruchu smyczka jest kluczowa do osi膮gni臋cia jednolitego, czystego brzmienia. Dowiedz si臋, jak prosty zestaw 膰wicze艅 mo偶e znacz膮co ulepszy膰 Twoj膮 technik臋.

Siedem P艂aszczyzn Ruchu Smyczka

Siedem P艂aszczyzn Ruchu Smyczka – klucz do mistrzowskiej techniki na kontrabasie

Aby osi膮gn膮膰 jednolite i czyste brzmienie na kontrabasie, niezb臋dne jest utrzymanie odpowiedniego kszta艂tu r臋ki, niezale偶nie od tego, na kt贸rej strunie lub kombinacji strun gramy. Kluczowym elementem jest tu zdolno艣膰 do odpowiedniego pozycjonowania naszego smyczka – a w艂a艣ciwie ca艂ego ramienia – wzgl臋dem korpusu instrumentu, co jest zale偶ne od gry na konkretnej strunie.

Do precyzji tego zadania przyczynia si臋 znajomo艣膰 i praktyka siedmiu podstawowych p艂aszczyzn geometrycznych, na kt贸rych operuje nasze rami臋 podczas gry. Ka偶da z tych p艂aszczyzn odpowiada jednej z czterech strun kontrabasu oraz trzem kombinacjom dw贸ch strun: E-A, A-D, D-G. Jest to fundament techniki smyczkowania, kt贸ry warto regularnie powtarza膰 i doskonali膰 podczas ka偶dej sesji 膰wicze艅.

Sugeruj臋 wykonanie serii 膰wicze艅 na otwartych strunach. Mog膮 by膰 one dowolnie skomplikowane lub proste, w zale偶no艣ci od preferencji. Ja osobi艣cie stosuj臋 膰wiczenie z 7. strony metody Simandla „Nowa Metoda Ksi臋ga 1”. Ostatnio upro艣ci艂em je do poni偶szego 膰wiczenia, na kt贸rym koncentruj臋 si臋 podczas pracy nad siedmioma p艂aszczyznami ruchu mojego ramienia:

Za pomoc膮 pe艂nych smyczkowa艅 na ka偶dej nutie, wykonuj臋 to 膰wiczenie przynajmniej raz na pocz膮tku moich sesji 膰wiczeniowych.

Kluczem do skorzystania z tego prostego 膰wiczenia jest skupienie si臋 na:

  • P艂aszczy藕nie, na kt贸rej umieszczamy nasze rami臋
  • Utrzymywaniu sta艂ego kszta艂tu ramienia dla ka偶dej p艂aszczyzny
  • Odczuciach naszego ramienia w ka偶dej p艂aszczy藕nie
  • Oddaleniu naszego 艂okcia od torsu dla ka偶dej p艂aszczyzny
  • Odczuciach naszego ramienia w r贸偶nych punktach smyczka (np. przy 偶abce, w 艣rodku i na ko艅c贸wce)
  • Minimalizowaniu wysi艂ku potrzebnego do przej艣cia ramienia z jednej p艂aszczyzny na drug膮
  • Unikaniu przesadzenia lub niedoci膮gni臋cia odleg艂o艣ci mi臋dzy p艂aszczyznami
  • P艂ynnym i odpowiednio szybkim przesuwaniu ramienia mi臋dzy zmianami strun, tak aby nie by艂o „luki” w tonie mi臋dzy zmianami strun, a atak by艂 kontrolowany i natychmiastowy
  • Dokonywaniu niezb臋dnych dostosowa艅 w ci臋偶arze, a tak偶e ruchach nadgarstka i palc贸w, aby d藕wi臋k by艂 jednolity na ca艂ej d艂ugo艣ci smyczka

Sp臋dzenie kilku minut na tym 膰wiczeniu powinno pozwoli膰 na osi膮gni臋cie bardziej zniuansowanej kontroli smyczka na reszt臋 sesji. Kiedy opanujesz podstawy, nie jest generalnie konieczne sp臋dzanie du偶o czasu ka偶dego dnia na takich 膰wiczeniach, kilka minut w ka偶dej sesji powinno wystarczy膰, aby utrzyma膰 technik臋 na odpowiednim poziomie.

Jak osi膮gn膮膰 jednolite brzmienie na kontrabasie?, Jaka jest rola siedmiu p艂aszczyzn ruchu smyczka?, Jakie 膰wiczenia pomagaj膮 w doskonaleniu techniki smyczkowania?, Jak cz臋sto nale偶y wykonywa膰 膰wiczenia na otwartych strunach?, Na czym skupi膰 si臋 podczas 膰wicze艅 na siedmiu p艂aszczyznach?

Podziel si臋 swoj膮 opini膮
Basoofka_NET
Basoofka_NET
Artyku艂y: 3402