Pozycja kciuka poniżej połowy struny na kontrabasie
Pozycja kciuka poniżej połowy struny na kontrabasie – przewodnik
Chociaż czasami stosuję technikę użycia palców 1-2-3-4 poniżej połowy struny (czyli 12. progu, gdybyśmy mieli progi), często odkrywam, że pozycja kciuka jest bardziej efektywna, łatwiejsza dla dłoni i co najważniejsze – dokładniejsza.
Wielu basistów pierwszy raz uczy się pozycji kciuka, zaczynając od połowy struny (harmonicznej G na strunie G). Jest to łatwe miejsce, aby ją pojąć, a pozycja kciuka to najczęściej używany system palcowania od tego punktu struny i wyżej. Dlatego warto mieć kilka wstępnych ćwiczeń na używanie kciuka w niższych pozycjach
Dla tych, którzy dopiero zaczynają korzystać z pozycji kciuka poniżej struny G, poniższe ćwiczenia będą dobrym wprowadzeniem. Są proste i tonalne, co pomaga zapewnić odpowiednie rozstawienie palców. Pozwalają pracować obszar pomiędzy połową struny (12. progu, gdybyśmy je mieli) a tradycyjną 4. pozycją (7. progu, gdybyśmy mieli progi).
Oto one:
- Większość dłoni będzie wymagała użycia małego 'pivot’u dla drugiego i trzeciego palca.
Po osiągnięciu komfortu z tymi ćwiczeniami, możesz śmiało rozwijać je i włączać te pomysły do swoich praktyk skal. Użycie kciuka w niższej pozycji otworzy przed Tobą mnóstwo możliwości na kontrabasie.
Dr Donovan Stokes jest wykładowcą na Uniwersytecie Shenandoah-Conservatory. Odwiedź go online na www.donovanstokes.com i sprawdź Bass Coalition na www.basscoalition.com.
Jak używać pozycji kciuka poniżej połowy struny na kontrabasie?, Czy pozycja kciuka jest efektywna?, Jakie są proste ćwiczenia na naukę pozycji kciuka?, Czy użycie kciuka w niższej pozycji wpływa na grywalność kontrabasu?, Skąd mogę czerpać wiedzę na temat zaawansowanych technik na kontrabas?