Basista i kompozytor James Singleton powraca z nowym solo albumem zatytułowanym „Malabar”, który został zrealizowany w towarzystwie wybitnych muzyków, tworzących jego sekstet. W skład zespołu wchodzą Mike Dillon (wibrafon i perkusja), Justine Peake (perkusja i elektronika), Rex Gregory (instrumenty dęte drewniane), Brad Walker (saksofon), oraz Jonathan Freilich (gitara).
Album „Malabar” to propozycja dla miłośników takich twórców jak Dave Holland w jego Conference of the Birds, Charles Mingus w Black Saint and the Sinner Lady, czy Charlie Haden i jego Liberation Music Orchestra. Nie jest to jednak retrospekcja do lat ’60 czy ’70. Utwory na płycie niosą znamiona współczesności, będąc wyrazem własnej, niepowtarzalnej wizji Singletona, która czerpie inspiracje zarówno z tradycji, jak i z eksperymentalnych brzmień Chicago, obok takich artystów jak Luke Stewart, Ken Vandermark czy Rob Mazurek. „Malabar” otwiera nowy rozdział w ewoluującej księdze utworów Singletona, która posiada głębię i ciężar emocjonalny.
Utwory na albumie przedstawiają szereg intrygujących aranżacji, gdzie bas Singletona, wzbogacony efektami, tworzy głębię i wagę muzyki, indukującą emocjonalną reakcję. Przykładem może być tytułowy utwór „Malabar”, gdzie możemy usłyszeć charakterystyczne, mocne przesterowanie już przy 0:27.
Album „Malabar” dostępny jest już teraz na winylu oraz jako cyfrowy download (Bandcamp, iTunes, Amazon MP3).
Lista utworów z albumu „Malabar”:
- Black Sheep Squared
- Malabar
- Where Where Is
- Nails of Martin
- So Long Tall Rex
- Monster Clause
- Bluebelly
- Lento
Co wyróżnia 'Malabar’ na tle innych jazzowych albumów?, Jakie emocje wywołuje muzyka na 'Malabar’?, Kto towarzyszy Jamesowi Singletonowi na albumie 'Malabar’?, Jaki wpływ na muzykę 'Malabar’ mają efekty basowe?, Gdzie można kupić album 'Malabar’?