Bunny Brunel – basista, którego warto znać

Bunny Brunel to postać nie do przecenienia w świecie jazzu i fusion. Odkryj historię tego francuskiego basisty, który współpracował z największymi legendami muzyki.

Bunny Brunel to imię i nazwisko, które każdy miłośnik jazzu i muzyki fusion powinien znać. Ten francuski basista zbudował sobie renomę współpracując z takimi gigantami sceny muzycznej, jak Chick Corea, Herbie Hancock, czy Stanley Clarke. Ale kim jest Bunny Brunel i jakie były jego muzyczne początki?

Kim jest Bunny Brunel?

Brunel dorastał we Francji, gdzie jako nastolatek rozpoczął swoją przygodę z basem. Mimo że był w większości samoukiem, uczęszczał do konserwatorium muzycznego, by doskonalić technikę na kontrabasie, a później zajął się grą na bezprogowym basie elektrycznym. Silnie inspirowany jazzem i muzyką brazylijską, przez większość swoich dwudziestych lat pracował z różnymi artystami, tourując po Europie. Podczas występu w londyńskim Ronnie Scott’s został przedstawiony Chickowi Corei, który zaprosił go do Stanów Zjednoczonych. Brunel dołączył do zespołu Corei i nagrał albumy takie jak Secret Agent czy Tap Step, szybko ugruntowując swoją pozycję na jazzowej scenie.

W latach 80. i 90. Brunel współpracował również z artystami takimi jak Allen Vizzutti i Kazumi Watanabe. Z czasem zaczął rozwijać się jako kompozytor i producent, wydając solowe płyty, takie jak Ivanhoe czy For You To Play. Na początku lat 2000 współtworzył projekt CAB z takimi tuzami jazzu, jak Tony MacAlpine czy Dennis Chambers, zdobywając kilka nominacji do nagród Grammy. Kontynuując pracę z CAB, solowe projekty i inicjatywy 'Bunny Brunel & Friends’, w których uczestniczą artyści tacy jak Stanley Clarke, Victor Wooten, czy Steve Bailey, Brunel pozostaje wybitną postacią w świecie muzyki.

Styl gry

Brunel jest technicznym wirtuozem, który nieustannie przesuwa granice jazzu i fusion. Jego oryginalne kompozycje i współpraca z CAB koncentrują się na integracji różnych technik prawej ręki, od swobodnej gry palcami, przez szybkie, szesnastkowe przebiegi, po slap i pop. Brunel dodaje kolejną warstwę złożoności rytmicznej dzięki niezwykle wszechstronnej lewej ręce; jego groove’y slap i pop opierają się głównie na hammer-onach, pull-offach i otwartych strunach. Wykorzystując pełny zakres instrumentu, jego linie basowe są skomplikowane, chwytliwe i kreatywne.

W swoich kompozycjach eksploruje soniczne możliwości różnych instrumentów – kontrabasu, basu elektrycznego i bezprogowego. Jako gracz na basie bezprogowym, wykorzystuje unikatowe możliwości instrumentu – harmoniki, długie slajdy i charakterystyczny ton. Kompozycje Brunela przesycone są rytmami latynoskimi i afrykańskimi, jeszcze bardziej podkreślając ton i wyrazistość basu bezprogowego. Styl Brunela przywodzi na myśl Jaco, Bonę czy Clarke’a, choć odzwierciedla również jego własną osobowość i głos jako wybitnego instrumentalisty.

Kim jest Bunny Brunel?, Jakie są główne wpływy muzyczne Brunela?, Z kim współpracował Bunny Brunel?, Jakie są charakterystyczne cechy stylu grania Brunela?, Gdzie mogę usłyszeć muzykę Brunela?

Podziel się swoją opinią
Basoofka_NET
Basoofka_NET
Artykuły: 3402