HATHOR Substance – humbuckery do basówek

Załączniki

HATHOR „Substance” to linia seryjnie produkowanych humbuckerów do basówek w skład której wchodzą dwie serie:

  • Substance Linear
  • Substance Quasar

Substance Linear

Seria ” Substance Linear” to przetworniki typu split-coil, które można porównać do rozciętego pośrodku singla, podzielonego na dwie osobne części. Dzięki temu otrzymujemy dwie cewki o odwrotnej polaryzacji magnetycznej, które współpracując ze sobą, eliminują zupełnie zakłócenia. Cechą ich jest rozmiar taki sam jak zwykłych singli, dzięki czemu zamontujemy je do gitar typu Jazz w których pokrywki są wąskie i przestrzeń dostępna dla przetwornika jest bardzo ograniczona.
Brzmienie tych przetworników jest zbliżone do singli. Podobne rozwiązanie stosuje się czasem również i w gitarach, choć tam jest to bardzo utrudnione ze względu na bardzo małą ilość miejsca dla drutu nawojowego.

Substance Quasar


Seria „Substance Quasar” to coś odmiennego. Tutaj ustawiamy dwa pełne single obok siebie równolegle, jak w klasycznym humbuckerze gitarowym. Również współpracują ze sobą w odwrotnej fazie magnetycznej oraz sygnału. Ten rodzaj przetwornika wymaga większej przestrzeni, dla tego nie zmieści się w obudowy typu Jazz, natomiast zmieści się do każdej innej pokrywki. Cechą charakterystyczną jest mocniejszy sygnał, pełniejsze pasmo brzmienia. Ten rodzaj przetwornika daje bardzo dużą uniwersalność, ponieważ z jednego przetwornika, łącząc uzwojenia różny sposób, uzyskamy kilka kombinacji połączeń:

  • Szeregowe
  • Równolegle
  • Singiel

Jeden przetwornik pozwala uzyskać trzy różne brzmienia a jedyne co potrzebujemy to dodatkowy mały przełącznik 3-pozycyjny typu On/On/On.

Każda z tych opcji brzmi inaczej a szeregowe oraz równoległe są pozbawione zakłóceń.

Połączenie szeregowe

Połączenie szeregowe to pełna moc drzemiąca w przetworniku. Rezystancja obu cewek się sumuje, indukcyjność mocno wzrasta co gwarantuje duży sygnał oraz pasmo wypełnione środkiem i basem. To połączenie bez problemu pozwoli burzyć mury i otwierać okna bez przekręcania klamek.

Połączenie równoległe

Połączenie równoległe to również jedna z opcji humbuckera, czyli połączenia bezszumowego. Rezystancja w porównaniu do opcji szeregowej spada 4x, indukcyjność również jest sporo niższa. To połączenie zapewni brzmienie lekko akustyczne z wycofanym środkowym pasmem, w zależności od modelu i mocy przetwornika może być podobne do singla lub nawet zbliżone do piezo ze względu na dużo większą ilość wyższych częstotliwości.

Połączenie do singla

Połączenie do singla to tak naprawdę wyłączenie z działania jednej cewki, rezystancja spada do połowy względem pełnego połączenia szeregowego i tutaj pojawiają się już zakłócenia znane z singli, co nie zmienia faktu, że jest to brzmienie charakterystyczne i wielu basistów gra na singlach w swoich Jazzbasach nie przejmując się lekkimi zakłóceniami.

-
Wpisy są prywatnymi opiniami poszczególnych autorów.