Tag: Preamp

Wstęp do świata Preampów Basowych
W Basoofka_NET skupiamy się na jednym z najważniejszych aspektów każdego zestawu basowego – preampie. Preamp basowy, będący nieodzowną częścią sprzętu dla basistów, pełni kluczową rolę w kształtowaniu tonu i dodawaniu dynamiki do granych linii basu.
Zakres tematyczny
W dziale prezentujemy obszerne recenzje preampów basowych różnorodnych marek, od kultowych modeli po nowości na rynku. Szczególne miejsce zajmują innowacyjne rozwiązania, jak pedały preampowe z dodatkowymi funkcjami EQ czy modeli oferujących symulacje słynnych wzmacniaczy. Ponadto, eksplorujemy akcesoria, które idealnie współpracują z preampami, by zapewnić basistom maksymalne możliwości brzmieniowe.
Definicja
Preamp (przedwzmacniacz) to urządzenie elektroniczne zapewniające wstępne wzmocnienie sygnału instrumentu basowego, zanim trafi on do wzmacniacza mocy lub bezpośrednio do systemu nagłośnieniowego. Oferuje regulację tonu oraz często zawiera inne funkcje, takie jak korekcja zakresu niskich i wysokich dźwięków, a nawet symulację akustycznych właściwości kabin głośnikowych.
Podsumowanie
Preampy basowe są kluczowymi narzędziami, które pomogają ukształtować charakterystyczne brzmienie instrumentu. W Basoofka_NET staramy się przybliżyć basistom ten fascynujący świat, prezentując najciekawsze modele, porady i techniki, które pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału ich sprzętu. W tej sekcji Basoofka_NET zgłębiamy świat preampów basowych, badając ich różnorodność, funkcje i innowacje. Preampy, jako kluczowy element wyposażenia każdego basisty, oferują regulację tonu i wzmocnienie, znacząco wpływając na końcowe brzmienie.

Nowy efekt z mojej stajni

Prezentuję efekt typu lekki overdrive, przypominający brzmienia lat 60-70-tych, nagrany przy wykorzystaniu basu Fender model Squier. Propozycje nazwy mile widziane, a za najciekawszą przewidziana jest nagroda.

Taurus Black Line MLO-Boost

Testowałem preamp/booster MLO-Boost z serii Black Line firmy Taurus, by ocenić, jak radzi sobie w praktyce. Przyjrzałem się unikalnemu systemowi MLO, który zapewnia wyjątkową kontrolę nad barwą dźwięku oraz sprawdzałem, jak efekt współgra z innymi elementami zestawu.

Eden WTDI.

Recenzja preampa Eden WTDI, który po eksperymentach z różnymi modelami preampów, w końcu przyniósł satysfakcję w brzmieniu basu. Podkreśliłem wady i zalety, porównując do innych modeli, a także przedstawiłem próbki brzmienia.

SWR SM-900 [1991]

SWR SM-900 to wzmacniacz basowy, który dzięki swojej rozbudowanej sekcji korektora, lampowemu preampowi i ogromnemu zapasowi mocy zapewnia wyjątkową klarowność i definicję brzmienia. Niestety, mimo swoich zalet, posiada kilka konstrukcyjnych niedociągnięć, które potencjalni nabywcy powinni wziąć pod uwagę.

Przebudowa Preampu Ibaneza BTB 675

Ibanez BTB675 napotyka na problemy z osiągnięciem miękkiego, bluesowego brzmienia z powodu wysokiego ustawienia pasma przetworników. Autorska modyfikacja preampu, przez dodanie kondensatorów i rezystorów, może radikalnie poprawić brzmienie i atak przy grze palcami.

Dunlop MXR M80 d.i.+

Przeanalizowałem preamp Dunlop MXR M80 d.i.+ po pół roku poszukiwań idealnego urządzenia. MXR M80 okazał się być solidnym i wszechstronnym narzędziem, pomimo kilku drobnych wad.

Massive Unity prezentuje preamp Dirty Boy

Massive Unity zaskoczyło uczestników Summer NAMM Show, prezentując preamp Dirty Boy. Urządzenie jest przeznaczone zarówno dla gitarzystów, jak i basistów, wykorzystujące własną technologię emulacji lampowej T.A.E. opracowaną przez inżyniera Danny'ego Gomeza.

Rocket Surgeon Starlifter Bass Preamp i DI: Przegląd

Rocket Surgeon wprowadza na rynek preamp basowy oraz DI Starlifter, wyróżniający się trzyzakresowym korektorem EQ z regulowanymi środkami oraz przełącznikiem konturu brzmienia. To narzędzie, które przenosi ton basowy na zupełnie nowy poziom.

Vintage Ultra Pedal od Darkglass Electronics

Vintage Ultra Pedal to najnowsze dzieło Darkglass Electronics, łączące w sobie czyste i nasycenie dźwięku w wygodnym, przenośnym preampie. Szczegółowo analizujemy jego możliwości.

Mayones prezentuje bas Jabba Hadrien Feraud PJ 4 Signature

Bas Jabba Hadrien Feraud PJ 4 to nowy model sygnowany przez Mayones Guitars and Basses, ujawniony tuż przed targami Winter NAMM Show 2020. Łącząc pasywne przetworniki Delano P/J z aktywnym/pasywnym preampem Mayones M-BP3, zapewnia niezrównaną wszechstronność.

Orange Amplification Prezentuje Wzmacniacz Little Bass Thing

Orange Amplification ogłosiło wprowadzenie na rynek wzmacniacza Little Bass Thing, lekkiego urządzenia o mocy 500 watów, zaprojektowanego z myślą o współczesnych basistach. Wzmacniacz oferuje prostotę obsługi w połączeniu z zaawansowanymi funkcjonalnościami.

EBS zapowiada wzmacniacz basowy Reidmar 752

EBS ujawnia swój najnowszy model wzmacniacza basowego, Reidmar 752, prezentowany na targach NAMM 2022. Ten lekki wzmacniacz głowicowy oferuje 750 watów mocy na 2 omach, dzięki zastosowaniu wzmacniacza klasy D.

Poznaj basówkę J Ferro Kilian Duarte KD-5ES

J Ferro Basses wprowadza na rynek model KD-5ES zaprojektowany we współpracy z Kilianem Duarte. Bas charakteryzuje się korpusem z mahoniu, pięciowarstwowym gryfem z klonu i mahoniu oraz elektroniką na światowym poziomie.

Bassics prezentuje nowe wzmacniacze basowe i efekty

Firma Bassics, znana z wysokiej jakości sprzętu dla basistów, zaprezentowała na Winter NAMM Show swój najnowszy asortyment produktów zaprojektowanych przez uznawanego inżyniera dźwięku Malcolma Tofta. W ofercie znalazły się nowe wzmacniacze basowe i efekty, w tym A900 oraz AH900 i cztery nowe pedały.

Nowość od EBS: Prezentujemy Pedal MicroBass 3

EBS poszerza swoją ofertę efektów basowych o MicroBass 3, analogowy multi-narzędzie dla basistów. Urządzenie to dwukanałowy preamp, który łączy w sobie funkcje z ich wzmacniaczy basowych HD360 oraz Fafner II.

Trace Eliot Gp 11 8211 Prosba O Wycene

Trace Eliot GP 11 – prośba o wycenę.

Sprzedaję TraceElliot GP 11, preamp używany przez basistę zespołu Dump z Poznania. Urządzenie wymaga dołączenia do końcówki mocy, jest wiekowe ale w pełni sprawne.

Przystawka do kontrabasu, proszę o pomoc :]

Poszukuję przystawki do kontrabasu, który montuje się między skrzydełka a nóżki. Rozważam 3 modele w ograniczonym budżecie do 500zł, zastanawiając się, która będzie najlepsza do jazzu i czy potrzebny mi będzie preamp.

B7K jako Di-Box?

Dyskutujemy o możliwości wykorzystania preampa B7K jako alternatywy dla Di-Boxa w studio nagraniowym. Czy to rozwiązanie sprawdzi się przy nagrywaniu gitary na dwóch ścieżkach: przesterowanej i czystej?

Magma 1.0 Bass Preamp / Sunn Beta Lead

Podczas przeglądania internetów, natrafiłem na interesującą stronę firmy Monolith Loudspeakers, która oferuje preamp Magma 1.0 będący klonem Sunn Beta Lead. Jest to interesująca opcja dla miłośników przesterowanego brzmienia basu, zwłaszcza że cena jest atrakcyjna.

Preamp w kostce, tani a dobry.

Autor zakupił bas gitarowy i zastanawia się, jak najlepiej go nagłośnić w domowych warunkach. Rozwiązaniem wydaje się być preamp, idealnie pasujący do lampowego comba z głośnikiem Celestion V30.

Czy warto i jak usunąc układ aktywny w Spectorze Rebopie

Pomysł usunięcia preampu w Spectorze Rebopie narodził się z powodu nieprzyjemnego pisku przy ustawieniu wysokich tonów na maksimum. Rozważam różne opcje naprawy, w tym wymianę na sprawny preamp lub przeprowadzenie modyfikacji na pasywny układ.

Elektronika NOLL i inne

W artykule poruszono temat elektroniki NOLL, w szczególności preampa, który zdaniem jednego z użytkowników brzmi słabo. Autor rozważa także alternatywy jak Aguilar OBP3 czy bartki aktywne.

szukam ciekawego preampu do bassu pasywnego:D

Posiadacz pasywnego Fendera Jazz Bass szuka ciekawego preampu outboard, aby wzbogacić jego brzmienie. Do tej pory grał na Radialu Bassbone i jest pod wrażeniem możliwości tego urządzenia, jednak poszukuje czegoś z bypass-em oraz rozważa Taurusa T-DI i Sadowsky preamp outboard.

Aktywna elektronika – schemat

Autor podzielił się swoim doświadczeniem z zakupem preampu na Allegro, wyrażając niezadowolenie i szukając porady oraz schematu na lepszy preamp do swojego basu. Oprócz tego, wyraża prośbę o zdjęcia układu elektronicznego po zmianie baterii, aby samemu spróbować stworzyć schemat.

Jaki preamp aktywny do basu ?

Autor rozważa instalację aktywnego preampa do swojego basu, przy czym zależy mu na osiągnięciu optymalnej jakości bez przepłacania. Rozważa wybór układów marki Noll i szuka dodatkowych rekomendacji opartych na doświadczeniach innych.

Preamp zamiast head+paczka

Omawiam swoje doświadczenie w przesiadce z tradycyjnego zestawu head+paczka na sam preamp z uwagi na brak potrzeby przemieszczania sprzętu i preferencje akustyczne. Rozważam zakup preampa ze względu na jego funkcjonalność głównie jako EQ i pytam o polecenia sprzętu w budżecie około 1k zł.

podłączenie wewnętrznego preampu

Autor opisuje plan podłączenia wewnętrznego preampu WSC RBA-04M do swojego basu typu Thunderbird, po wcześniejszej modyfikacji elektroniki i wymianie przetworników na Merliny Bassblaster. Rozważa usunięcie potencjometru blendu w zamian za instalację preampu z dodatkowymi potencjometrami.

Jaki preamp do jazza?

Rozważając zakup preampa do gitary basowej, szczególnie w kontekście muzyki jazzowej, autor zwraca uwagę na kilka kluczowych aspektów. Koszty, wygoda użytkowania oraz wpływ na jakość dźwięku przy pracy z interfejsami do nagrywania są głównymi motywacjami za wyborem preampa WSC Me-3 montowanego w basach Flame, oferowanego za około 150 zł.

Washburn Xb 600 Bantam Fretless Konwersja 2

Washburn XB-600 Bantam fretless [konwersja 2]

Pochwalam się kolejną odsłoną mojego Washburn XB-600 Bantam fretless, który przeszedł niezwykłą metamorfozę pod rękami lutnika z Szczecina, Radka Ligmana. Konwersja objęła między innymi odprogowanie, montaż nowych pickupów piezo i Merlin Custom Single, wymianę preampa na Bartolini NSTMB, co nadało instrumentowi niesamowitą uniwersalność.

Preamp Kompatybilny Z Emg 40dc

Preamp kompatybilny z EMG 40DC

Otrzymałem bas jako prezent od żony i zastanawiam się nad instalacją wewnętrznego preampa do poprawy charakterystyki brzmienia, szczególnie dla przetwornika EMG 40 DC. Instrument wymaga solidnej renowacji, zaczynając od rozebrania go na części, usunięcia starych warstw lakieru, po wymianę nieoryginalnych elementów jak klucze czy siodełko.

Head Harely Benton Hb3000bt

Head Harely Benton HB3000BT

Autor zastanawia się nad zakupem wzmacniacza Harley Benton HB3000BT, potrzebnego mu do testów oraz poszukuje informacji i opinii na temat tego sprzętu, z uwzględnieniem ograniczonego budżetu.

Jaki niedrogi preamp?

Autor rozważa różne opcje modyfikacji swojego basu, w tym dodanie preampa. W tekście wspomina o różnych modelach i markach, które go zainteresowały, w tym o 'Mings Preamp' znalezionym na AliExpress.

Boost+EQ+kompresor=preamp?

W poszukiwaniu idealnego brzmienia basu, autor analizuje możliwość zastąpienia preampa kombinacją już posiadanych efektów - boostera, kompresora, i (potencjalnie) equalizera. Dyskutuje o zmianach brzmienia w zależności od kontekstu muzycznego i zespołu.

Interfejs I Dobre Nagranie Dzieki Preampowi

Interfejs i dobre nagranie dzięki preampowi?

Autor dzieli się doświadczeniami związanych z problemami jakości nagrywania basu, korzystając ze Squiera VM 70's Jazz Bass oraz interfejsu Line6 Pod Ux1. Zastanawia się, czy kluczem do uzyskania lepszego brzmienia jest użycie preampu, na co wskazuje filmik demonstrujący użycie EBS MicroBass.

Ibanez SR vs Spector

Stoję przed wyborem między basem Ibanez SR600 a Spectorem Legend Custom 4. Obecny bas, Ibanez SR600 z pasywnym układem PJ MIJ i przesterem sansamp, służył mi dobrze, ale szukam czegoś z więcej 'pazurem'. Spector zawsze mnie przyciągał swoim wyglądem i brzmieniem, ale ciekaw też jestem, jak Ibanez poradzi sobie z aktwyną elektroniką i preampem EMG.

Ibanez SR886 – słaby sygnał na wyjściu

Własnoręczna analiza problemu ze słabym sygnałem wyjściowym mojego Ibaneza SR886 po 22 latach użytkowania. Rozważanie możliwości wymiany komponentów preampu, aby przywrócić mu dawną moc.

Ibanez SR886 – Nowa Elektronika?

Właściciel Ibanez SR886 rozważa wymianę całego aktywnego układu ze względu na problemy z oryginalną elektroniką. Rozważa użycie preampu Glockenklang 2-band electronic ze względu na pozytywne recenzje i przejrzystość dźwięku.

Która z końcówek?

Autor rozważa zakup końcówki mocy do swojego zestawu audio, mając na uwadze kolumnę Ampega b410 hlf 400W na 4 om. Analizuje możliwości i eksploruje różne marki takie jak t.amp, ADS i Crown, zastanawiając się także nad kwestiami technicznymi związanymi z podłączeniem preampów.

Combo, head, a może…

Stoję przed wyborem zakupu nowego sprzętu i analizuję trzy główne opcje: kombajny, zestawy head + paczka oraz innowacyjne podejście z paczką, końcówką mocy i preampem/kartą muzyczną. Każda opcja ma swoje plusy i minusy.

MXR M-80 i Presonus AudioBox – Pytanka

Marcin, początkujący basista, po urodzinowym przypływie gotówki zastanawia się nad zakupem MXR M-80 i Presonus AudioBox. Ma kilka pytań dotyczących kompatybilności sprzętu i najlepszego sposobu połączenia.

Combo do syntezatora

Adam, basista klawiszowy syntezatora analogowego Moog'a, szuka idealnego comba dostosowanego do jego potrzeb. Rozważa kilka opcji, ale jest otwarty na sugestie społeczności.

Basoofkowy Preamp Lampowy … Schemat blokowy

Przedstawiamy koncepcję budowy preampa do basu, wykorzystującego lampy EF86 oraz EM84 w celu osiągnięcia regulowanego wzmocnienia i implementacji kompresji. Ponadto, proponujemy innowacyjny układ barwy dźwięku bazujący na pięciu filtrach z regulowaną częstotliwością graniczną, który oferuje niespotykaną dotąd kontrolę nad ostatecznym brzmieniem.

zamiana elektroniki aktywnej na pasywną

Maciek rozważa usunięcie preampu z jego Ibaneza SR505 wyposażonego w przystawki Bartolini MK1 oraz 3-pasmowy equalizer. Uważa, że wbudowany equalizer jest niepotrzebny i zastanawia się nad możliwością konwersji na system pasywny.

Sonic Maximizer

W artykule opisuję swoje doświadczenia z Sonic Maximizer od firmy BBE, pokazując, jak ten efekt potrafi wzbogacić brzmienie basu, czyniąc je potężniejszym i bardziej mięsistym. Polecam także spojrzenie na ofertę BBE, zwłaszcza na model BBE 362, który zakupiłem za 400zł na Allegro, oraz na preampy przeznaczone wyłącznie dla basistów.

Nagłośnienie wokalu – jakieś propozycje?

Dyskusja na temat konieczności dokupienia preampa i procesora efektów do istniejącego systemu nagłośnieniowego w sali prób. Rozważania dotyczące wyboru między kombajnami a osobnymi urządzeniami oraz możliwości zachowania Alesis Nanowerb.

Sesja nagraniowa w Modemie

Pierwsze kroki zespołu w studiu nagrań rozpoczęły się od wielu przeszkód, ale ostatecznie udało się zarejestrować perkusję do dwóch utworów. Pomimo ograniczeń i śmiesznych sytuacji, poczucie humoru i pasja do muzyki pozostają niezmienne.

Budowa Pieyka do Basu

Autor opisuje, jak podjął się zadania zbudowania piecyka basowego z części starych, lampowych telewizorów dla brata, który jest gitarzystą. Poszukuje porad dotyczących wyboru preampa i głośnika do tego projektu.

Przerobić Corta?

Autor dzieli się swoim doświadczeniem powracając do gry na basie i nabywając Cort Action. Rozważa możliwość wymiany pickupów w swoim instrumencie, zastanawiając się nad potencjalnymi korzyściami brzmieniowymi i poszukuje porad.

Kolumna basowa z preampem Bassbone, co wybrać?

Rozważam zakup kolumny basowej z preampem Radial ToneBone BassBone, idealnej do koncertów rockowych z czterema głośnikami 10" i tweeterem, w budżecie 2500 zł. Zastanawiam się między modelem Hartke 4.5XL, Box BS-10, Warwick WCA 411-4 Pro, a EBS EBS-410CL.

Czy jest sens kupować drogi sprzęt

Autor zastanawia się, czy warto inwestować w drogi sprzęt muzyczny, zwłaszcza kiedy tanie preampy i kombosy oferują porównywalną jakość dźwięku. Rozważa zakup preampa oraz niewielkiego kombosa, zamiast ciężkich i drogich wzmacniaczy.

Recenzja pedału SolidGoldFX Beta-V Bass Preamp

SolidGoldFX odnowiło swoją ofertę pedałów basowych, prezentując model Beta-V – preamp, który zdecydowanie daje kopa. To kontynuacja ich pierwszego pedału specyficznie dla basu, zachowując ciepło i szorstkość vintage'owych lampowych wzmacniaczy.

Przedstawiamy Pedal Mo Bass od Lounsberry Pedals

Lounsberry Pedals wprowadza na rynek pedal Mo Bass, preamp/overdrive stworzony z myślą o basistach. Projektowany w współpracy z Derekiem 'Mo'Moore'em z zespołu Nektar, pedał obiecuje oferować overdrive z czystym basem i naturalną, lekką kompresją.

Walrus Audio prezentuje Badwater Bass Preamp i DI

Firma Walrus Audio, znana z efektów gitarowych, wprowadza na rynek swój pierwszy produkt dedykowany basistom - preamp i DI Badwater. Urządzenie, pełne nowoczesnych funkcjonalności, jest odpowiedzią na potrzeby nawet najbardziej wymagających basistów.

Tsunami Cables prezentuje wzmacniacz V-15 Preamp

Tsunami Cables wprowadza na rynek nowy, wszystko lampowy klasa A preamp V-15 z dwoma mieszalnymi kanałami, zaprojektowany przez Bruce'a Egnatera. Inspiracją dla urządzenia był kultowy wzmacniacz basowy B15.

Jackson Guitars prezentuje basy Pro Series Spectra

Jackson Guitars rozszerza swoją linię basów o modele Pro Series Spectra, dostępne zarówno w wersji cztero-, jak i pięciostrunowej. Każdy model wyróżnia się kształtem korpusu Spectra, wielowarstwowym drewnem i konstrukcją przez korpus z pięcioczęściowym, wzmocnionym grafitowo klonowo-orzechowym gryfem.

Warwick przedstawia sygnowane basy Rexa Browna

Warwick wypuszcza na rynek nowe basy z sygnaturą Rexa Browna, dostępne zarówno w linii Custom Shop, jak i bardziej przystępnej cenowo Rockbass Artist Line. Oba modele opierają się na wyjątkowym modelu Reverso z charakterystycznym przesuniętym korpusem i wydłużonym górnym rogiem.

Caroline Guitar Company Prezentuje Efekt Delay Megabyte

Caroline Guitar Company wprowadza na rynek efekt delay Megabyte, rozszerzając ofertę swojego modelu Kilobyte o funkcję tap-tempo, obsługiwaną przez dodatkowy przycisk nożny. Efekt został stworzony we współpracy z Johnem Snyderem z Electronic Audio Experiments i Scottem McCombs z McCohms Labs.

Trickfish Amplification Minnow Bass Preamp Pedal

Trickfish Amplification rozszerza swoją ofertę o nowy preamp do gitary basowej – Minnow. Posiada on sekcję EQ Bullhead znanej z większych wzmacniaczy firmy, co pozwala na precyzyjną kontrolę nad brzmieniem instrumentu.

T.A.E. 10th Anniversary Preamp od Massive Unity – Nowa Era Dźwięku

Massive Unity świętuje 10-lecie swojej obecności na rynku, wprowadzając preamp T.A.E. 10th Anniversary, zaprojektowany przez Danny'ego Gomeza zarówno dla gitarzystów, jak i basistów. Urządzenie korzysta z technologii Tube Amp Emulator, aby w kompaktowej formie odtworzyć realistyczne brzmienia wzmacniacza.

Jerzy Drozd ogłasza Copperstone 3-Band Bass Preamp

Jerzy Drozd, renomowany twórca basów, właśnie zaprezentował swoje najnowsze dzieło - Copperstone, czyli wymienną 3-pasmową przedwzmacniaczkę do basu. Ten innowacyjny preamp można teraz montować w dowolnej gitarze basowej.

Wkrótce premiera Tech 21 Acoustic Fly Rig

Tech 21 rozbudowuje swoją ofertę pedałów Fly Rig o wersję akustyczną. Acoustic Fly Rig to zaawansowane urządzenie wyposażone w flagowe obwody firmy wspierające instrumenty strunowe, gitarę i bas.

Providence prezentuje Brick Drive BDI-1: Recenzja

Providence rozszerza swoją linię przedwzmacniaczy basowych o model Brick Drive BDI-1. Urządzenie łączy w sobie 3-pasmowy EQ z regulowanymi środkami i kontrolą Presence, overdrive oraz DI z obwodem Vitalizer B.

Ibanez prezentuje sygnaturową basówkę Adama Nittiego ANB1006

Ibanez po latach rozwoju prezentuje sygnaturową basówkę ANB1006 Adama Nittiego, zaprojektowaną z myślą o idealnej równowadze tonu, grywalności, ergonomii oraz rozszerzonej skali. Instrument wyróżnia się nietypowym rozmieszczeniem przetworników Bartolini i niestandardowym preampem ANB

LedBelli Bass Guitars prezentuje bas „Jonah Thin Wing”

Cleve Johnson, lutnik z LedBelli Bass Guitars, wprowadza do swojej oferty model Jonah „Thin Wing”, bas o smukłym profilu i nietypowej konstrukcji. Waga tego instrumentu, wykończenie oraz elektronika czynią go wyjątkowym wyborem dla basistów.