Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zastanawiać, jak szybko rozpoznać, jakie nuty można wykorzystać przy grze na danym akordzie? Jeśli tak, to nie jesteś sam i mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek!
Trzecia duża = ♯11
Każdy typ akordu, który od swojej podstawy ma trzecią dużą, może zawierać nutę ♯11. Dotyczy to akordów takich jak durowy, dominujący czy zwiększony. Używanie ♯11 nie jest konieczne, ale otwiera drogę do bardziej 'jazzowego’ brzmienia.
♮9 = ♯9 i odwrotnie
Jeśli zapis akordu zawiera ♮ lub ♯ 9, możesz użyć obu tych modyfikacji dziewiątki, wedle uznania.
kazda modyfikacja ekstensji sugeruje ♯11
Innymi słowy, jeśli widzisz modyfikacje takie jak ♮ lub ♯ przy 9, 5, 6, czy 13, śmiało dodawaj sobie ♯11, jeśli masz na to ochotę.
Te proste zasady pozwalają dość szybko przejrzeć skale i określić, jakie skale pasują do danego typu akordu, zakładając, że masz solidne podstawy dotyczące podstawowych jakości każdego typu akordu (1,3,5,7).
Oto, jak można zdefiniować niektóre skalę akordowe, używając powyższych zasad:
- C7♭9 = C Db D♯ E F♯ G A B♭ C (podstawowa, ♭9, ♯9, tercja, ♯11, kwinta, szósta, ♯7)
- C♯7♭5 = C D E F♯ G♯ A B C (Lydian zwiększona, czyli trzeci stopień molowej skali melodycznej)
- I wiele innych przykładów wykorzystujących opisane zasady.
Podążając za tymi prostymi regułami, będziesz w stanie łatwiej orientować się w dostępnych opcjach skali dla różnych akordów. Pamiętaj, iż zdobywanie wprawy w rzeczywistym czasie wymaga regularnych ćwiczeń oraz wyczulenia swojego ucha na dane brzmienia.
Artykuł ten to zaledwie wstęp do świata akordów i skal. Istnieje znacznie więcej typów akordów i możliwych do nich skal, ale prezentowane tu zasady to dobry start.
Jak określić dostępne nuty dla danego akordu?, Jakie są proste zasady określania skal do akordów?, Czy istnieje szybki sposób na naukę skal do akordów?, Jak grać jazz na basie?, Jak poprawić swoje umiejętności teoretyczne na basie?