Wprowadzenie do kompresji równoległej
Wiele osób nie miało okazji używać lub badać kompresji równoległej. Kiedy zaczniecie szukać informacji na ten temat po raz pierwszy, znajdziecie wielu inżynierów miksujących, którzy używają wielu wersji tej techniki, a także takich, którzy nigdy jej nie stosują. Jak więc zdecydować, co jest poprawne i jak włączyć to do ścieżek basowych?
Jak w większości rzeczy związanych z miksowaniem, jeśli to działa dla Ciebie, to jest to poprawne rozwiązanie. Pozwólcie, że podzielę się z Wami, jak ja używam kompresji równoległej i co dla mnie działa.
Czym jest kompresja równoległa?
W najprostszej formie:
- Zgrupuj dwie lub więcej ścieżek razem na nowej ścieżce
- Dodaj kompresję do tej nowej ścieżki
- Następnie zmiksuj tę skompresowaną ścieżkę z powrotem z oryginalnymi ścieżkami
Zawsze używam tej techniki na moich perkusjach. Jest to prawdopodobnie najczęściej stosowana forma kompresji równoległej. Po prostu grupuję wszystkie ścieżki perkusyjne i kieruję je do stereo aux track (lub dodatkowego stereo kanału na konsoli). Na tym stereo aux track, następnie kompresuję wszystkie perkusje dość mocno. Preferuję ustawienie 4:1 i około 5dB redukcji gainu. Wiele osób stosuje jeszcze większą kompresję.
Kiedy używam tej techniki na basie, nie robię tego zawsze, ale jak wspomniałem, jeśli bas nie pasuje mi z kopniakiem, próbuję tego. Dobrym przykładem może być, kiedy nie możesz dobrać balansu między basem a kopniakiem. Jest to dobra technika do wypróbowania.
Podsumowanie
Jak wspomniałem na początku, wielu mikserów przysięga na tą technikę, a wielu jej nie stosuje. Jednak, jeśli masz trudności z uzyskaniem mocy sekcji rytmicznej składającej się z perkusji i basu, warto to wypróbować!
Czym jest kompresja równoległa?, Jak stosować kompresję równoległą na ścieżkach basowych?, Dla kogo przeznaczona jest kompresja równoległa?, Jakie są korzyści ze stosowania kompresji równoległej w miksowaniu?, Czy kompresja równoległa działa na wszystkie instrumenty?