News

Przewodnik zakupowy efektów gitarowych

Przewodnik zakupowy efektów gitarowych

Każdy gitarzysta basowy wie, że bez odpowiedniego wyboru pedałów efektów jego zestaw narzędzi jest niekompletny. Pedal efektów to nie tylko złącze między gitarą a wzmacniaczem, ale przede wszystkim klucz do otwarcia nowych wymiarów dźwiękowych. Od przypadkowo odkrytego zniekształcenia dźwięku w latach 40., poprzez wzrost sprzedaży gitar, po rosnące zainteresowanie dodatkowymi akcesoriami – historia muzyki pełna jest zmian, które wpłynęły również na rozwój pedałów efektów.

Efekty przesterowania i zniekształcenia

Z pierwotnie niepożądanego, zniekształconego brzmienia wynikającego z nadmiernego wzmocnienia sygnału w lampowych wzmacniaczach, gitarzyści zaczęli czerpać nowe możliwości brzmieniowe. Zależnie od tego, jak intensywny i ciężki ma być dźwięk basu, efekty przesterowania i zniekształcenia stają się kluczowym aspektem wyboru odpowiedniego pedału.

Efekty analogowe i cyfrowe

Do początków lat 80. wszytstkie efekty dla pedałów realizowane były za pomocą układów analogowych, bezpośrednio modyfikujących sygnał dźwiękowy. Obecnie, dzięki rozwojowi technologicznemu, większość dostępnych efektów bazuje na cyfrowym przetwarzeniu sygnału, co umożliwia tworzenie efektów zmiany wysokości tonu, opóźnienia czy procesorów harmonii.

Presety

Wielu współczesnych pedalów efektów wyposażonych jest w presety, które pozwalają na szybki dostęp do gotowych ustawień różnorodnych efektów. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z efektami, wybór procesora z dobrze opracowanymi presetami może być dobrym punktem wyjścia. Pozwala to na eksperymentowanie z brzmieniem bez konieczności tworzenia własnych ustawień od podstaw.

Jakie rozważyć efekty przy zakupie pedału?, Analog czy cyfrowy – który wybrać?, Jakie są zalety presetów w pedalach efektów?, Czym różnią się pedały analogowe od cyfrowych?, Dlaczego warto zainteresować się efektami przesterowania i zniekształcenia?

Inni czytali również