Czy warte jest to, co otrzymuję? Rozważania muzyka na temat własnej wartości
Zastanawiając się nad czasem spędzonym na doskonaleniu swojego rzemiosła w porównaniu do zarobków, wielu artystów może czuć się nieco oszukanych. Ta frustracja jest zrozumiała, gdy kontrastuje się godzinową stawkę muzyka z zarobkami profesjonalistów takich jak lekarze czy prawnicy. Jednak takie porównanie jest jak zestawienie jabłek z betonowymi bloczkami.
Należy raczej porównać się z poetami czy malarzami olejnymi, gdzie jedynie nieliczni osiągają znaczące sukcesy finansowe.
Powiedzmy to wprost: jesteśmy muzykami. Kultury mogą wymagać sztuki, ale nie jest ona absolutną koniecznością dla przetrwania społeczeństwa. Twórcy będą tworzyć niezależnie od wynagrodzenia, co jest fenomenalne, ale również oznacza, że wiele z nich zrobi to za niewielkie wynagrodzenie lub nawet za darmo.
To, co sprawia, że nasza praca jest wartościowa, to miłość do tego, co robimy. Nie wszyscy lekarze czy prawnicy podjęli swoją ścieżkę kariery z pasji. Wiele decyzji zawodowych jest podyktowanych potrzebą finansowej stabilności.
Niestety, artysta, który wchodzi w świat sztuki w poszukiwaniu finansowej bezpieczeństwa, może szybko doświadczyć rozczarowania. Artysta jest:
- Gwarantowany niczym za swoją sztukę, bez względu na talent.
- Wysoce zastępowalny.
- Często bez pracy, poszukujący kolejnych zleceń.
Poszukiwanie zadowolenia i radości z tego, co osiągnęliśmy, jednocześnie będąc świadomym, że ścieżka wciąż przed nami, jest kluczem do zadowolenia z życia. Chodzi o znalezienie radości w obecnym momencie i jednocześnie motywację do dążenia do 'następnego poziomu’.
Jeśli prawdziwie kochasz to, co robisz, to tak naprawdę 'praca’ staje się czymś więcej – pasją i sensem życia. Może to nie przynieść finansowego zabezpieczenia na poziomie lekarza czy prawnika, ale zadowolenie i szczęście, które z tego wynikają, są bezcenne.
Podsumowując, miłość do muzyki powinna być głównym motorem napędowym dla każdego twórcy. Finanse są ważne, ale nie powinny one przesłaniać radości płynącej z tworzenia i dzielenia się sztuką z innymi.
Czym różnią się zarobki artysty od innych profesji?, Czy warto być artystą dla pieniędzy?, Jak znaleźć satysfakcję w pracy twórczej?, Jakie są rzeczywiste zarobki muzyków?, Czy miłość do sztuki jest ważniejsza niż wynagrodzenie?