Czy powinienem rzucić granie na basie? Dyskusja o wypaleniu zawodowym i nie tylko
Jestem basistą semi-profesjonalnym od 15 lat, a grać zacząłem już 25 lat temu. Obecnie gram w zespole od prawie sześciu lat i właśnie mamy wydać nasz drugi album. Jednak od dwóch lat nie czuję już tej samej radości z grania. Pomimo inwestycji tak dużej ilości czasu w muzykę, dochodzę do punktu, w którym granie przestaje mi sprawiać przyjemność. Nie cieszę się już na próby ani występy, a nawet po udanym koncercie czuję pewien rodzaj smutku.
Być może tak jak wielu artystów, którzy z pasją podchodzą do swojej pracy, również ty przeżywasz okres frustracji, przygnębienia lub pewnego rodzaju znużenia. Przyczyn może być wiele i warto dogłębnie je zbadać. Czy te uczucia dotyczą także innych obszarów twojego życia, czy są specyficzne tylko dla tej grupy ludzi? Może chodzi o perspektywy (lub ich brak) kariery muzycznej? A może po prostu wkładasz w ten projekt więcej energii, niż byś chciał?
Niezależnie od problemu, z którego wynika twoja frustracja, rzucenie grania tylko dodałoby do twojego uczucia znużenia. Wygląda na to, że potrzebujesz pewnego rodzaju przesunięcia paradygmatu – czegoś nowego i ekscytującego. Jeśli odczuwasz koniec tego konkretnego projektu, może po prostu potrzebujesz odciąć się i znaleźć coś nowego.
Bycie w zespole można porównać do bycia w związku – każdy z was może mieć różne oczekiwania i poziom zaangażowania. Ale w przeciwieństwie do scenariusza randkowego, nie ma nic złego w poszukiwaniu i eksplorowaniu innych możliwości muzycznych. Jeśli twoje uczucia rozciągają się również na inne obszary twojego życia, zachęcam do jak największej eksploracji tego aspektu.
Podsumowując, nie radzę „po prostu rzucać” muzyki, zanim naprawdę nie zbadasz innych możliwości. Muzyka jest twoją pasją, a rzucenie jej tylko zwiększyłoby twoje uczucie frustracji. Poszukaj innych muzycznych możliwości, które mogą sprawić, że znów będziesz czerpać radość z grania. Miej zabawę! Jeśli nie bawisz się już dobrze, zmień kierunek, poszukaj nowej muzyki lub możliwości. Ale pamiętaj, jak powiedział Andy Samberg, „Nigdy nie przestawaj, nie przestawaj!”
Masz pytania do Damiana Erskine? Wyślij je na [email protected]. Sprawdź instruktażowe książki Damiana, „Right Hand Drive” i „The Improviser’s Path”.
Czy powinienem rzucić granie na basie?, Czy wypalenie zawodowe w muzyce jest częste?, Jak odnaleźć ponownie radość z grania?, Czy zmiana zespołu może pomóc?, Jak długo powinienem eksplorować nowe możliwości muzyczne?