Basiści, którzy zasługują na uwagę: Norbert Putnam

Norbert Putnam to legendarny basista, którego muzyczne ścieżki przecinają się z największymi gwiazdami światowej sceny. Przez lata związany z najważniejszymi studiami nagraniowymi, wpłynął na brzmienie wielu znaczących albumów.

W świecie muzyki nie brakuje baśniowych opowieści o artystach, którzy swoim talentem przekształcili pejzaż muzyczny. Jedną z takich historii jest życiorys Norberta Putnama, basisty, który swój ślad zapisał nie tylko poprzez swoje niezwykłe umiejętności wykonawcze, ale i dzięki swojej pracy w studio nagraniowym jako producent i wydawca.

Kim jest Norbert Putnam?

Urodzony w Florence, Alabama, Putnam pochodził z muzycznej rodziny. Jego ojciec grał na basie w zespole strunowym, więc naturalnym wydawało się, że i Norbert pójdzie w jego ślady. Jego kariera nabrała tempa, gdy wraz z zespołem stał się pierwszą sekcją rytmiczną w studiach FAME w Muscle Shoals. Sukcesy płytowe Artura Alexandra oraz Jimmy’ego Hughesa i Tommy’ego Roe skłoniły Putnama do przeprowadzki do Nashville w roku 1965, gdzie szybko zyskał renomę żądanego muzyka sesyjnego.

W Nashville Putnam pracował z wieloma sławami, takimi jak Elvis Presley, Joan Baez, The Monkees czy Linda Ronstadt. W 1971 roku otworzył wraz z Davidem Briggsem wydawnictwo muzyczne i studio nagraniowe Quadrafonic Studios. Jako producent miał swój debiut przy albumie Joana Baeza 'Blessed Are…’, co otworzyło mu drzwi do dalszych projektów z Danem Fogelbergiem, The Nitty Gritty Dirt Band oraz Jimmy’m Buffett’em.

Styl Putnama

Norbert Putnam zasłynął swoją zdolnością do łączenia gatunków muzycznych, co nadało unikatowy charakter wielu nagranym przez niego utworom. Jego gra na basie łączyła bluesowe groovy i R&B z precyzją typową dla nagrań country z Nashville. Jest twórcą prostych, ale energetycznych linii basowych, które nie boją się korzystać z ghost notes czy szybkich przejść pomiędzy oktawami.

Gdzie możemy usłyszeć Putnama?

’Steal Away’ (Jimmy Hughes: Steal Away)

W tym klasycznym utworze duszy z FAME Studios, Putnam prezentuje prostą, ale charakterystyczną linię basu. Wykorzystuje chodzące linie basowe oraz tradycyjne bluesowe wzory, prowadząc zespół przez progresję akordów.

’Polk Salad Annie’ (Tony Joe White: Black and White)

Tutaj Putnam prezentuje energetyczną linię basu, która podwaja gitarę, skacząc potem do oktawy, tworząc niezapomniany groove.

’Help Me Make It Through The Night’ (Joan Baez: Blessed Are…)

Putnam nie tylko gra tutaj na basie, ale również produkuje ten album, prezentując tradycyjną linię basu country, która ewoluuje w bardziej duszny, swingujący nastrój w refrenach.

Jeśli jesteście ciekawi innych utworów i albumów z Norbertem Putnamem, zajrzyjcie do dalszej części artykułu.

Kim jest Norbert Putnam?, Jakie były początki Norberta Putnama?, Z kim współpracował Norbert Putnam?, Jaki styl muzyczny reprezentuje Norbert Putnam?, Na jakich nagraniach można usłyszeć Norberta Putnama?

Podziel się swoją opinią
Basoofka_NET
Basoofka_NET
Artykuły: 3402