Witam Basoofkowiczów.
Wiem ze temat tego serwisu parę razy się już tutaj przewinął, ale jako że udzielam się tam już od jakiegoś czasu trochę aktywniej, a postępy w mojej nauce gry na basiku dosyć mocno się poprawiły, postanowiłem trochę dokładniej opisać sposób w jaki działa wikiloops.
W sieci istnieje już kilka opcji jamowania online. Według mnie wikiloops.com jest niesamowite, głównie ze względu na swój niezbyt komercyjny charakter oraz świetna atmosferę tworzoną przez wielu uzależnionych od jamowania muzyków dosłownie z całego świata. Oprócz tego Richard – administrator i twórca, od kilku lat buduje niesamowicie sprawna maszynę, gdzie wszystko jest jasne i doprecyzowane.
Strona nie jest przesycona reklamami i w tej chwili utrzymuje się głównie dzięki aktywnym użytkownikom (supporting members). Po wyłączeniu adblocka, nie zostaniemy z pewnością zbombardowani setką reklam. Jako że sam korzystam z serwisu dosyć aktywnie, w pewnym momencie postanowiłem również dokładać swoją cegiełkę. Nie jest to warunek konieczny, by korzystać z tego serwisu, ale biorąc pod uwagę fakt że wszystkie pliki znajdują się na prywatnych lub dzierżawionych serwerach, a kolejne wersje strony są jeszcze bardziej funkcjonalne, poczułem że to właściwe wesprzeć coś co pozwala mi się sprawnie rozwijać w znacznie szybszym tempie niż wcześniej.
MUZYKA I PRAWA AUTORSKIE
Główną zasadą na „loopsach”, jest zasada NO COVERS. Jak wspomniałem wcześniej, serwis ma charakter niekomercyjny, więc ze względu na atmosferę tam panująca, ale i bardziej przyziemne argumenty, takie jak brak środków oraz chęci do prowadzenia batalii o prawa autorskie z fonograficznymi gigantami, na loopsach gramy jedynie muzykę autorską. W przypadku nagrania swojej linii na bazie wcześniejszych dokonań innych użytkowników, stajemy się współwłaścicielami wersji utworu z naszą linią. Należy jednak pamiętać o tym, że publikując nagranie ( w innych serwisach), warto mieć zgodę pozostałych twórców. W przypadku płatnych serwisów, zgoda ta jest konieczna. Publikowanie nagrań za pomocą linków do sesji na wikiloops, jest mile widziane. Zwłaszcza że nie trzeba być zalogowanym, by móc nagranie odsłuchać.
LICZBY I LUDZIE
W tej chwili na serwerach wikiloops.com, znajduje się 91 867 jamów, nagranych przez 2 336 użytkowników ze 168 krajów. Loopersi z całego świata chętnie witają nowych użytkowników. Zarówno starych wyjadaczy, jak i tych którzy dopiero co złapali za swój instrument. Liczy się GOOD FUN i miłość do muzyki. Bardzo cieszą się widząc postępy swoich kolegów i koleżanek. Nie znęcają się na tych, których wrzuty być może nie nadają się jeszcze do radia.
REASUMUJĄC
Jeżeli grasz w zaciszu domowym do metronomu lub youtubowych backing tracków, koniecznie musisz odwiedzić ten serwis. Jeżeli chcesz poznać podejście do muzyki ludzi z praktycznie każdej części naszego globu, też zajrzyj.
Jeżeli już coś nagrałeś na loopsach, zapodaj linkiem…
Oto moje sesje. Uwaga… nie jestem wirtuozem basoofki… jeszcze 🙂
Czy korzystasz z wikiloops.com do jamowania online?
Co sądzisz o atmosferze na wikiloops.com?
Czy warto wesprzeć serwis wikiloops.com?
Jakie są zasady dotyczące muzyki i praw autorskich na wikiloops.com?
Jakie są liczby użytkowników i jamów na serwisie wikiloops.com?
Jakie korzyści przynosi korzystanie z wikiloops.com dla basistów?
Jakie są opinie innych użytkowników na temat wikiloops.com?
Czy poleciłbyś wikiloops.com innym basistom?
Czy udzielasz się aktywnie na wikiloops.com?
Jak wpłynęło korzystanie z wikiloops.com na Twoją naukę gry na basiku?
Dzięki za podzielenie się, wygląda fajnie (choć sama strona jest raczej toporna). Jak tylko będę miał chwilę wolnego, spróbuję coś ponagrywać. To może być fajna motywacja do ćwiczenia nagrywania.
Jak by nie patrzeć Richard to w końcu Niemiec 🙂
Myślę jednak, że jej funkcjonalność wynagradza być może mało atrakcyjny wygląd.
Kilka na pozór głupich funkcji, mocno uprzyjemnia i ułatwia jamowanie.
Na przykład wrzuty są zapętlone. Oznacza to że po uruchomieniu któregoś z jamów, będzie on odtwarzany w kółko tak długo, aż go nie wyłączymy sami. Można więc skupić się na graniu, bez potrzeby odrywania się od instrumentu, by puścić play.
Do niedawna swoją zgrywkę, trzeba było konwertować na mp3. Teraż wystarczy załadować wav, który strona sama przekonwertuje na mp3. Oprócz tego sporo śladów jest dostępnych jako czyste ślady wav.
Tak na marginesie, jezżeli szukacie tam dobrych bębnów, polecam wyszukać wrzuty użytkowników:
shumdrummer, mpointon, dafunkydrummer
Dobry groove i świetny sound
Trzeba zorganizować wielki basoofkowy jam 😀