Pytanie Prawa Reka A Bass

Pytanie: prawa r臋ka a bass?

Pierwszy post na forum po艣wi臋cony technice prawej r臋ki podczas gry na basie, z zapytaniem o opieranie kciuka o przystawk臋 oraz t艂umienie strun. Autor inspiruje si臋 Flea z Red Hot Chili Peppers i szuka porad, jak unikn膮膰 napi臋cia w r臋ce podczas gry.

Witam i pozdrawiam wszystkich basowych maniak贸w! Na wst臋pie chcia艂bym zauwa偶y膰, i偶 jest to m贸j pierwszy temat i jednocze艣nie post na tym forum, tak偶e prosz臋 o wyrozumia艂o艣膰 馃槈 Chcia艂bym zapyta膰 o pewn膮 techniczn膮 spraw臋 dotycz膮c膮 prawej r臋ki (oczywi艣cie odno艣nie gry na basie). Czy opieranie kciuka o przystawk臋 graj膮c nawet na strunie G jest poprawn膮 technik膮, kt贸ra w przysz艂o艣ci nie przyniesie z艂ych skutk贸w (w rodzaju, i偶 nie b臋d臋 m贸g艂 np. zagra膰 czego艣 dostatecznie szybko lub dok艂adnie) ? Czy t艂umienie strun wy偶ej po艂o偶onych, o kt贸re mimowolnie uderzaj膮 palce, wejdzie mi z czasem w krew? I jak najlepiej to wy膰wiczy膰? Pytam poniewa偶 od jakiego艣 czasu zacz膮艂em szlifowa膰 owy styl, gdy偶, nie ukrywam, moim basowym idolem jest znany nam wszystkim 艣wir z RHCP Flea. Mo偶e to troch臋 dziecinne, zdaj臋 sobie z tego spraw臋, ale nic na to nie poradz臋 =] Gra艂em poprzednio tak, i偶 w og贸le trzyma艂em kciuk nad strunami b膮d藕 delikatnie go o nie opiera艂em. Niestety przy takim graniu moja r臋ka by艂a spi臋ta i nie radzi艂em sobie z d艂u偶ym „jednostajnym” graniem. Z g贸ry dzi臋ki za wszystkie opinie na ten temat! 馃檪 P.S. Naturalnie zdaj臋 sobie spraw臋, i偶 temat m贸g艂 by膰 ju偶 wielokrotnie poruszany na forum, aczkolwiek chyba orientacja w necie nie jest moj膮 najlepsz膮 stron膮 馃槈

Czy jako basista mog臋 opiera膰 kciuk na przystawce, graj膮c nawet na strunie G, bez negatywnych skutk贸w?
Czy t艂umienie g贸rnych strun, kt贸re uderzaj膮 palce, b臋dzie problemem w przysz艂o艣ci? Jak to trenowa膰?
Czy opieranie kciuka na strunach jest dobrym sposobem na rozwi膮zanie problemu ze spi臋t膮 r臋k膮?
Czy opieranie kciuka na przystawce jest technik膮 stosowan膮 przez Flea z RHCP?
Czy opieranie kciuka na przystawce jest dobrym sposobem na poprawienie szybko艣ci i precyzji gry na basie?
Czy opieranie kciuka na przystawce mo偶e prowadzi膰 do b贸lu w nadgarstku?
Czy opieranie kciuka na przystawce jest technik膮 polecana dla pocz膮tkuj膮cych basist贸w?
Czy s膮 inne sposoby, aby rozwi膮za膰 problem ze spi臋t膮 r臋k膮 podczas gry na basie?
Czy t艂umienie strun jest konieczne, aby uzyska膰 w艂a艣ciwy d藕wi臋k na basie?
Czy istniej膮 inne techniki, kt贸re mog膮 pom贸c w poprawie gry na basie, opr贸cz opierania kciuka na przystawce?

Podziel si臋 swoj膮 opini膮

12 komentarzy

  1. 1. osobi艣cie gram opieraj膮c kciuk o humbuckera i jak dot膮d jest to najlepsza
    opcyja.

    2.t艂umienie trzeba wycwiczyc i wtedy wejdzie w krew, nadal sam si臋 staram to
    wycwiczyc:)

    Witam na forum!!:)

  2. A t艂umisz struny, na kt贸rych zatrzymaj膮 si臋 palce, lew膮 艂apk膮 na gryfie,
    czy w jaki艣 spos贸b praw膮 ?

  3. r贸znie, zazwyczaj intuicyjnie:) kciukiem lewej r臋ki t艂umi臋, strun臋 E.
    Czasami si臋 nie udaje:) postaraj si臋 t艂umi膰 struny pierwszym wolnym palcem.
    pr贸buj pr贸buj pr贸buj!!:)

  4. Ja gram i tak i tak ..czasami opieram kciuk o przystawke a czasami o struny.
    Tyle 偶e ja trzymam r臋k臋 pod du偶ym k膮tem, tak 偶e czasami jak co艣 gram to
    gram nawet 4-tym najmniejszym palcem. Ale wiesz …tak mi jest wygodniej i
    takie to ju偶 moje g艂upie przyzwyczajenie. :):):)

  5. Mo偶e (to pewne…) si臋 nie znam, ale ka偶dy trzyma r臋k臋 tak jak mu wygodnie
    馃槈 Ja gram opieraj膮c si臋 o przystawki, a jak t艂umie? Nie wiem! Nigdy si臋
    nad tym nie zastanawia艂em, po prostu t艂umie;0

  6. Dzi臋ki za wypowiedzi, ju偶 mam og贸lny zarys jak to ma wygl膮da膰 馃檪

    A teraz jak zwykle… more, more, more!

  7. hm. ja mam 5 strun i jak gram na G i D i trzymam na pickupie kciuka to
    boli. Wtedy opieram o struny. Czasem nawet gram na E i kciuk o B opieram. W
    sumie ju偶 tego nie kontroluj臋. R臋ka mi si臋 sama uk艂ada, tak, 偶e jest
    wygodnie 馃檪 A czasami zda偶a mi si臋 gra膰 nawet z powietrza, np. na pocz膮tku
    Another brick part.2 Floyd贸w ude偶am raz w strun臋 B, pr贸g III to wtedy
    fajnie jest tak uderzy膰 z powietrza 馃榾 fajnie to po prostu wygl膮da 馃榾

  8. kurde ten temat ju偶 by艂 zobacz w archiwum, kto艣 nawet dawal linka z jakim艣
    japoncem co na 6 gra i raz trzyma na przystawce a jak wchodzi wyzej to na
    strunie opiera. a poza tym to rzecz gustu. pozdr

  9. Ten japoniec to zapewne John Myung . Proponuje poszuka膰 na necie tego
    filmiku… to si臋 nazywa chyba John Myung – Progressive Bass Concepts

  10. Ja graj膮c na RBXie opieram albo na pickupie albo na strunie, r贸偶nie jak
    mi wygodniej 馃檪 Graj膮c na strunie G opieram ju偶 zawsze na strunach, nigdy na
    prztworniku. Natomiast graj膮c na Mensfeldzie (te偶 ma 5 strun) opieram zawsze
    na wci臋ciu – on ma taki kapitalny patent – wg艂臋bienie na kciuk sprawdza si臋
    doskonale 馃榾 – kiedy艣 chyba ka偶e sobie co艣 takiego w jamaszcze wyci膮膰 馃槢

Mo偶liwo艣膰 komentowania zosta艂a wy艂膮czona.