5-strunowa

Share your love:

Santana Jazz Bass MiJ + Handbox Fortec 150

Niedawno zamieniłem swój meksykański pięciostrunowy Jazz Bass na japońskiego Santanę z lat 70. Bas ten wyróżnia się nietypowym układem trzech przetworników, w tym dwóch minihumbuckerów oraz jednego typowego singla jazzowego.

Yamaha TRB-5

No i przyszła moja Yamaha TRB-5! To mój pierwszy 5 strunowy bas i jestem pod ogromnym wrażeniem. Mimo niewielkich mankamentów takich jak skorodowany mostek czy sycząca elektronika, bas brzmi fenomenalnie. Struny wymagają wymiany, ale mimo to dźwięk jest imponujący.

Witek!

5-strunowy precision bass w kolorze transparentnym czerwonym, charakteryzujący się ciepłym i 'szlachetnym' brzmieniem, zbudowany z wysokiej jakości komponentów. Jest to bas typu składak, zebrany z różnych części kupionych głównie na Allegro i w sklepach wysyłkowych.

Problem z nastrojeniem 5strun

Problem Z Nastrojeniem 5strun
Wymiana gitary 4-strunowej na 5-strunową przyniosła nieoczekiwane problemy z nastrojeniem. Autor szuka sposobu na dostrojenie gitary do C G C F A#.

przestrojenie 5tki do Cis

W artykule przedstawiono problem przestrojenia 5-strunowej gitary basowej Schectera Studio do tonacji Cis. Autor poszukuje porady dotyczącej wyboru odpowiednich strun, aby sprostać wymaganiom agresywnej muzyki w tonacji Cis.

Nowe struny do Washburn xb125.

Jako drugi właściciel basu Washburn xb125 poszukuję nowych strun, aby polepszyć brzmienie instrumentu. Chcę uzyskać brzmienie charakterystyczne dla muzyki Skid Row, Guns N' Roses, Flyleaf, Nirvana, mając budżet 150-200 zł.

Cwiczenie skalowe przez 5 strun – C dur [2 oktawy i tercja]

Ćwiczenie skali C-dur rozłożone na pięciu strunach gitary basowej, obejmujące dwie oktawy i tercję, może stanowić doskonałą pomoc dla osób mających problemy z orientacją na gryfie instrumentu. Opiera się na graniu trzech kolejnych dźwięków i powrocie do pierwszego, zaczynając od najniższego dźwięku H (pusta struna).

Wybór gitary do 800zł

Stojąc przed wyborem pierwszej gitary basowej z ograniczonym budżetem 800 zł, warto zastanowić się, czy wybrać model 4-strunowy czy 5-strunowy, a także jakie marki rozważyć, biorąc pod uwagę potrzeby muzyka aspirującego do grania hardrocka lub thrash metalu.

Łukasz Smoliński

Łukasz Smoliński podzielił się swoją historią muzyczną i wyjaśnił, na jakim sprzęcie gra od ponad 11 lat. Jego erudycja obejmuje szeroki zakres gatunków muzycznych, a liczba koncertów prawie osiągnęła już 400.

CORT Action bass V – pytania na temat tej gitarki

Omawiam swoje rozterki i pytania odnośnie gitary CORT Action Bass V, rozważając zakup tego modelu jako moje pierwsze narzędzie do grania hard rocka. Czy warto zainwestować w tę pięciostrunową gitarę basową za 648 zł?

Strings-Thru-Body – zrób to sam!

Autor opisuje plan przebudowy swojego 5-strunowego basu w styl Strings-Thru-Body, rozważając wywiercenie otworów w korpusie i stosowanie specjalnych rurek. Prosi o porady ekspertów, szczególnie tych, którzy już wykonali podobny projekt, oraz informacje o miejscach, gdzie można nabyć wymagane materiały.

Jaki preamp aktywny do basu ?

Autor rozważa instalację aktywnego preampa do swojego basu, przy czym zależy mu na osiągnięciu optymalnej jakości bez przepłacania. Rozważa wybór układów marki Noll i szuka dodatkowych rekomendacji opartych na doświadczeniach innych.

poczatkujacy nic nie umiejacy :D

Poczatkujacy Nic Nie Umiejacy D
Podjęcie decyzji o nauce gry na gitarze basowej może być wyzwaniem dla początkujących, szczególnie gdy chodzi o wybór pierwszego instrumentu. Poruszamy tematykę wyboru między 4- a 5-strunową basówką oraz sugerujemy modele odpowiednie dla nowicjuszy.

Potrzebna aktywna 5 nowa/używana

Po długiej przerwie w muzykowaniu, ze względu na przeprowadzkę i nowy start, planuję zakup nowej gitary basowej 5-strunowej. Rozważam kilka modeli, w tym Sire V7 sygnowany przez Marcusa Millera oraz możliwe zakupy wzmacniacza w przyszłości.

Pięć strun – nowoczesna Yamaha vs. klasyczny Sandberg.

Autor rozważa wybór między pięciostrunowymi gitarami basowymi - nowoczesną Yamahą TRBX 505 a klasycznym Sandbergiem California VS 5. Oba instrumenty oferują różne możliwości brzmieniowe, idealne dla muzyki doom i heavy metal.

Odkopanie gitary – działa czy ok???

Po wielu latach postanowiłem odkopać moją starą 5-strunową gitarę marki ZAK i sprawdzić, czy nadal jest w stanie służyć swoim dźwiękom. Napotkałem problemy z potencjometrami, które nie działają poprawnie.

5 strun do domowego projektu post-rockowo – djentowego

Rozważam wymianę mojego Washburna T14 na bas 5-strunowy, najlepiej w budżecie 800 zł, chociaż rozważę opcje do 1200 zł. Bas będzie służył przede wszystkim do nagrywania partii basowych w domowym studio, w muzyce post-rock, metal i djent.

Langowski JazzBass 5str PapaBear Blondyna2

W tej recenzji przedstawiam historię mojego niestandardowego zamówienia basu u pana Zdzisława Langowskiego - od pomysłu po realizację i ostateczne wykończenie modelu Blondyna 2. Bas wyróżnia się nie tylko niestandardową specyfikacją, ale również fenomenalnym wykonaniem i brzmieniem, które udało się osiągnąć dzięki precyzji i pasji twórcy.

PRZETWORNIKI DO 5-TKI – tanie, ale dobre?

Zastanawiam się nad wymianą seryjnych przetworników w mojej Yamaha BB G-5 na nowe, tanie, ale dobre pickupy. Rozważam konfiguracje humbucker bridge + single neck albo 2 X single-coils, szukam wśród marek takich jak Wilkinson, TESLA oraz inne.

Sylwester Kowalik

Sylwester Kowalik opowiada o swojej drodze do odzyskania sprawności ręki po poważnym wypadku, za pomocą gry na basie. Z czasem zdobył znaczące umiejętności i doświadczenie, używając do gry specjalistycznego sprzętu.

Grzesiek

Fascynat muzyki, Grzesiek, dzieli się swoją muzyczną drogą od pierwszego oldsqulowego basu Rockwood do światowej klasy basu Status Energy Artist 4 str. W swojej kolekcji posiada także solidne modele jak Peavey Grind Bass 5str i kultową piątkę Roter, a także dedykowane sprzęty do ćwiczeń jak combo Hartke 1415 oraz SWR 750X.

Niestandardowe strojenia

Artykuł zawiera szczegółową rozpiskę dźwięków na gryfie dla różnych niestandardowych strojeń, zarówno dla gitary basowej 4, jak i 5-strunowej. Przedstawia popularne strojenia, które mogą być wymagane w nowych zespołach.

Problem ze strojem

Czytelnik stoi przed dylematem dotyczącym przestrajania swojej 5-strunowej gitary Mayones B5, z uwagi na różnice w strojeniu między zespołami, w których gra. Zastanawia się, czy przestrajać instrument na każdą próbę, czy też przestroić tylko niektóre struny.

who cares?

Gram od 2010-04-30 Mój sprzęt? LTD B-50, Hughes&Kettner Basskick 515…

ray-colder

Mój sprzęt? gitary: Cort GB4 Custom, Cort GB74, Ibanez BTB…

Sławek

W 1991 roku gitarowy start. W 2005 roku kupiłem swój…

Grubość strun

Witam, Każdy basista wie, jaki wpływ ma na grę grubość…

Regulacja gryfu

Regulacja Gryfu

😕 Właśnie wziąłem się za regulowanie gryfu, gdyż mam bass…

z 4-ki 5-tka?

Z 4 Ki 5 Tka

Być może ktoś ma doświadczenie w tym temacie…czy myślicie że…

Ibanez vs Fender vs Warwick

Hello! Mam do wyboru 5 basówek www.guitarcenter.pl/catalog/basy/basy/basy-5-strunowe/fender-american-standard-jazz-bass-v-rw-3ts www.guitarcenter.pl/catalog/bas/basy/5-strunowe/ibanez-sr1805-ntf www.guitarcenter.pl/catalog/basy/basy/basy-5-strunowe/ibanez-sr1305-ntf www.guitarcenter.pl/catalog/basy/basy/basy-5-strunowe/ibanez-sr1205-vnf…

Cort C5Z

Co dużo mówić, 5 strunowy Cort, po małym tuningu.

Bas 6-strunowy

Bas 6 Strunowy

Witam wszystkich 🙂 Przymierzam się do przejścia z basu 5-strunowego…

Kroi sie nowa piatka

Zabralem się za nowa piatke , Tutaj foty: www.i209.photobucket.com www.i209.photobucket.com…

Ibanez BTB675

Myślę nad zakupem gitarki jak w temacie model 5 strun…

Ahoj !

Gram od miesiąca, mam basówkę 5 strunową, nie potrafię kompletnie…

A się przywitam ;]

bry wieczor. tu dziewczę z okolic torunia, posiadam pieciostrunowego corta…

Ibanez SR305 IPT – na scenę?

Witam, Mam pytanie odnośnie tej gitarki: www.guitarcenter.pl/catalog/bas/basy/5-strunowe/ibanez-sr305-ipt Otóż, czy sprzęt…

michalnowak

Gram od 1989-09-01 Mój sprzęt? 4 strunowy lutniczy fretless 4…

czemu tak cicho?

witam, niedawno kupiłem fabrycznie nową aktywną „piątkę”, po podłączeniujej do…

Warwick corvette

Witka. mam pytanie. są 2 basy www.guitarcenter.pl/catalog/bas/basy/5-strunowe/warwick-corvette-std-ash-5-colour-active-pickup www.guitarcenter.pl/catalog/bas/basy/5-strunowe/warwick-corvette-std-ash-5-colour-active Jeden ma…

zmiana humbuckera

Witam. Posiadam kopię Musicmana-5 strunową z aktywną elektroniką.Mam zamiarwymienić humba-który…

Szybki strzał

Szybkie pytanko- Jest Thunderbird 5 strunowy? bo znaleźć takowego w…

5-strun

5 Strun

Zaraz mnie pewnie wyklniecie bo takich tematów było już w…

Basy 5 Strunowe
5-strunowa

Gitara 5-strunowa, choć rzadziej spotykana niż jej 4-strunowy odpowiednik, oferuje szereg możliwości i brzmień, które mogą wzbogacić twój muzyczny repertuar. Przeznaczona głównie dla bardziej doświadczonych basistów, dodaje głębi i dynamiki do gry. Najbardziej popularna jest tradycyjna 4-strunowa gitara basowa. To przecież od niej wszystko się zaczęło. Pierwsza konstrukcja elektrycznej basówki stworzonej przez Fendera nie zakładała jeszcze pięciu strun. Ale jak wszystko we wszechświecie bas ewoluował w miarę wzrostu potrzeb użytkowników i pomysłowości projektantów.
Różnice między 4-strunowymi i 5-strunowymi
Zasadniczo konstrukcja gitary i jej podstawowa niczym nie różni się od klasycznej wersji czterostrunowej, jaką dobrze znamy. Wiadomo, z racji dodatkowej struny poszerza się nieco gryf, aby pomieścić wszystkie dźwięki i pozostawić miejsce na wygodną grę oraz powiększony został przetwornik o pięciu nabiegunnikach. Nasza piąta struna to cudowny dodatkowy dźwięk dodający gitarze jeszcze więcej uroku brzmieniowego. O ile standardowy bas ma struny E1, A1, D, G to dodatkowa dolna struna daje nam dźwięk H0. Gitara pięciostrunowa daje nam możliwość wydobycia jeszcze głębszych dźwięków. Przy standardowym strojeniu daje nam to możliwość gry o 3 tony niżej niż dotychczas. Gra staje się bardziej wyrazista i dynamiczna. Istnieje również wersja zmienionego strojenia, często stosowana przez muzyków jazzowych do zaawansowanych solówek: E-A-D-G-C.
Dla kogo pięciostrunowiec?
Nie ukrywajmy, gitara pięciostrunowa rzadko jest instrumentem dla osoby początkującej. Warto zacząć od standardowego układy czterostrunowego i z czasem przejść level wyżej. Oczywiście rozpoczynając grę często mamy swoich ulubionych basistów i ulubione utwory, których chcielibyśmy się nauczyć. Warto podpatrzeć, na jakim instrumencie grają nasi idole i na jaką wersję basu są napisane takie utwory. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć od rozbudowanej wersji, choć trzeba się liczyć z tym, że będzie to trudniejsze.

Dla osób potrafiących już grać na standardowej wersji basu gitara pięciostrunowa to nie tylko coś nowego i nowa zabawa, ale również świetne pole do popisu. To możliwość osiągnięcia jeszcze większej ilości dźwięków i rozbudowania swojej muzyki o dodatkowe brzmienia. Osoby grające wcześniej szybko załapią, o co chodzi i jak poruszać i jak obchodzić się z piątą struną. Taką gitarę często doceniają muzycy grający zawodowo, którzy mogą pochwalić się własnymi solówkami i mocnym akcentowaniem niskich dźwięków.
Na co zwrócić uwagę przed wyborem?
Wybierając pięciostrunowca musimy pamiętać o trzech najważniejszych rzeczach.

Szerszy gryf może nie odpowiadać każdemu. Zanim kupisz poszerzoną wersję, może warto potrzymać wiosło w ręce i zobaczyć jak leży w dłoni. Jeśli masz krótkie palce, to gra może być trudna.

Większa ilość strun to większe koszty związane z ich wymianą. Jak wiemy, dobre struny zazwyczaj nie są tanie, więc trzeba pamiętać o dodatkowym budżecie.

Znalezienie gitary z dobrze brzmiącą struną H0. Wydaje się to oczywiste, ale nie każda gitara będzie brzmiała odpowiednio. Najlepiej chwycić bas w rękę i chwilę z nim popracować przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Znani basiści na swoich „piątkach”
Do znanych gitarzystów gitar pięciostrunowych należą m.in.: Gary Willis, David Ellefson, Will Lee, Tony Levin, Victor Brandt, Federico Malaman.