W drugiej części artykułu poświęconej pentatonice analizujemy, jak skale pentatoniczne współgrają z akordami majorowymi i molowymi. Przyglądamy się zarówno pentatonice dur, jak i moll, podając przykłady ich zastosowania.
Autor dzieli się swoimi przemyśleniami na temat gry w alternatywnych strojeniach, szczególnie gdy bas jest strojony o pół tonu niżej. W artykule porusza kwestię, czy należy przearanżować skale, by pasowały do zmienionego stroju.
Autor, chcąc zostać zawodowym basistą i zarabiać na grze na basie, dostrzega swoje braki w teorii muzycznej i chce je nadrobić. Znane linie basowe z tabulatury to jedno, ale brak znajomości skal, akordów, czy interwałów stał się problemem do pokonania.
Nowa szkoła gry na basie autorstwa Kamila Skwary, przedstawiająca omówienie 41 skal muzycznych wraz z ćwiczeniami na basie, jest już dostępna w sklepach muzycznych. Książka, oprócz teoretycznego wprowadzenia, oferuje praktyczne ćwiczenia w notacji nutowej, tabulaturze oraz nagrania na dołączonej płycie CD.
Nowa szkoła gry na basie Kamila Skwary to kompleksowy przewodnik zawierający 41 skal muzycznych wraz z ćwiczeniami. Książka współpracuje z firmą P-Faktor i zawiera 40 stron A4 oraz CD z tabulaturami i nutami.
Użytkownik forum z dwuletnim doświadczeniem w graniu na basie szuka porad na temat improwizacji i teorii muzycznej. Mimo dobrych umiejętności podstawowych, staje przed wyzwaniem nauki skal i improwizacji.
Autorka wyraża swoje wątpliwości odnośnie gry na skalach muzycznych na gitarze, zastanawiając się, czy można zacząć grę na skali od dowolnego miejsca na gryfie i dowolnej struny, zachowując odpowiednie interwały.
UZEB przygotował dla was materiały o bluesie i jazzie w formacie cyfrowym o imponującej wielkości 650 MB, zawierające opracowania skal muzycznych, standardów i utworów artystów takich jak Pat Metheny. Ze względu na rozmiar plików, poszukuje sposobu na ich udostępnienie.