Potencjometr

Share your love

problem z elektryką fender squier p-bass

Problem Z Elektryka Fender Squier P Bass
Opisano problem z elektryką basu Fender Squier P-Bass, który polega na generowaniu niepożądanych szumów w zależności od ustawienia potencjometrów volume i tone. Szumy zmniejszają się lub zanikają po dotknięciu strun lub metalowych elementów basu.

Q tron Volume modyfikacja

Artykuł opisuje prostą modyfikację efektu Auto Wah od EHX Q tron micro, polegającą na dodaniu potencjometru Volume, aby zredukować nadmierną głośność podczas jego używania. Wykorzystano poradę z forum basschat.co.uk, prezentując dokładne kroki modyfikacji.

wymiana nie działającego potencjonometru

Cześć, postanowiłem wymienić zepsuty potencjometr tone w swojej gitarze, lecz napotkałem problemy związane z brakiem wiedzy o właściwym modelu i miejscu zakupu. Układ obejmuje volume + 3 pozycyjny przełącznik + tune ze skomplikowanym schematem kabli.

marathone

bass marathone bardzo przyjemny instrument -pasywna elektronika 2xvol i 1xtone…

Mały problem

Przestał mi działać Potencjometr vol. Jakie mogą być tego przyczyny?

Trzy kable w przetworniku typu singiel.

Podczas wymiany trzeszczących potencjometrów w swoim jazz-basie, oczom autora ukazał się nietypowy widok - przetworniki z trzema kablami. W artykule dokonuje próby zrozumienia, jak podejść do ich podłączenia.

Drakoo

Nazywam się Krzychu ,93 rocznik i jestem prostakiem z Mysłowic…

Niedzialajacy przetwornik

W artykule opisano problem z niedziałającym przetwornikiem split w gitara Cort Action Bass 4 strunowa w pasywie. Autor zauważył, że tylko single coil działa poprawnie, podczas gdy split coil nie generuje dźwięku, pomimo iż jest ledwo słyszalny przy maksymalnym rozkręceniu potencjometru.

Skłajerek

Tak więc… Miałem zapapraną maskownicę i uszkodzony potencjometr. Więckupiłem w…

Wada fabryczna?! Washburn xb 120

Użytkownik internetowego forum szuka pomocy w sprawie problemu z gitarą basową Washburn xb 120, z którą związany jest pewien losowo odłączający się kabel. Wątpliwości dotyczą bezpieczeństwa gitary oraz właściwego podłączenia kabelka.

Schematy

Często pojawiają się pytania odnośnie schematów, potencjometrów,kabelków, oznaczeń.. Może zebrać…

Fender Jazz Bass Marcus Miller potencjometry – jakie w oryginale?

Autor opisuje swoje doświadczenia związane z próbą przywrócenia oryginalnego blasku swojego Fender Jazz Bass Marcus Miller, szczególnie skupiając się na brakujących potencjometrach z układu pasywnego. Zastanawia się, jakie były oryginalne potencjometry i szuka informacji, gdzie można zakupić odpowiednie części.

Mayones b4 potencjometry

Użytkownik próbuje wymienić potencjometry w swojej gitarze basowej Mayones B4, ale napotyka na problemy ze zrozumieniem, które dokładnie powinien kupić. Problemy z potencjometrami obejmują dziwne zachowanie tychże, w tym skoki i przerywanie tonu oraz trzaski.

Potencjometr

Witam 🙂 Podczas ostatniego treningu coś zaczęło nagle buczeć w…

Bednarek JB. Samick Korszarz

Odnawiam kultowy bas Bednarek JB. Samick Korszarz, wymieniając klucze, progi, elektrykę i wiele więcej, by przywrócić mu dawny blask. Gitarę budowałem ze szczególną starannością, kierując się pasją do vintage.

Problem z potencjometrem? Coś mi tu przerywa.

Czytelnik opisuje problem z gitarą, który objawia się przerywaniem dźwięku podczas gry, co przypisuje potencjalnej wadzie potencjometru. Wymienia próby diagnozowania problemu i zastanawia się nad słusznością swojej diagnozy.

Potencjometr głośności – 20k Omów [?]

Ostatnio natknąłem się na problem z moim basem Fender Precision Bass Lyte '94, gdzie potencjometr głośności o oporności 20k Omów zaczął generować problemy. Lutnik stwierdził, że taka sytuacja jest niezwykle rzadka i może być trudno znaleźć zamiennik.

Pomocy! Potrzeba potencjometr blendu do Jazzbasa Deluxa V

Basista poszukuje specyficznego potencjometru blendu do Jazzbasa Deluxa V, który byłby kompatybilny z jego instrumentem. Napotkał problemy z ofertami dostawa od licencjonowanego dystrybutora Fendera oraz inne alternatywy nie spełniały jego oczekiwań.

Problem z potencjometrem

Doświadczyłem problemu z potencjometrem w mojej gitarze basowej Ibanez btb 405 Qm, gdzie dolna część potencjometru podwójnego obracała się o 360 stopni zamiast o 180. Szukam porady, jak mogę to naprawić samodzielnie, bez potrzeby korzystania z drogiego serwisu.

Epiphone Embassy Special IV

Epiphone Embassy Special IV to model basówki o zaskakująco unikalnych cechach, pomimo bycia najtańszą opcją w linii producenta. Znajdziemy tu nietypowo zastosowanego przetwornika typu Split Coil, wyjątkowo słabej jakości drewno laminowane na korpusie, oraz skąpo nałożony lakier.

Sklep internetowy

Pierwsze wrażenia po otrzymaniu zamówień z internetu; jedno z zakupów okazało się niezgodne z oczekiwaniami, ale szybka reakcja sprzedawcy zamieniła rozczarowanie w przyjemną niespodziankę.

Stary precel

Odkryłem na strychu 18-letnią gitarę Precla produkcji Japońskiej, która mimo swojego wieku zachowuje niesamowitą jakość dźwięku i głębię basu. Jednak napotkałem problem związany z potencjometrem, który wywołuje sprzęganie przy określonych ustawieniach.

Problem z potencjometrami

W moim posiadaniu jest gitara basowa Epiphone Embassy Standard IV, z którą pojawia się problem dotyczący działania potencjometrów. Mimo prób naprawy przez ponowne lutowanie kablami, problem z brzmieniem i głośnością pozostaje nierozwiązany.

Nietypowy potencjometr.

Witam Poszukuję potencjometru do gitary. www.banzaieffects.com Tego typu www.banzaieffects.com Wartości…

potencjometry

witam. mam pytanie odnosnie potencjometrow. kiedy zmieniam glosnosc slychaclekkie trzeszczenie.…

FAQ

Autor podjął się napisania FAQ skierowanego do młodych basistów, aby rozwiać ich wątpliwości i przewodnik po tym, co zrobić, gdy spotkają się z problemami typowymi dla początkujących muzyków, np. zerwana struna czy uszkodzone części instrumentu.

switch: trzask w głośniku

Autor boryka się z problemem nieprzyjemnego trzasku w głośniku przy zmianie pozycji switcha z trybu pasywnego na aktywny. Zastanawia się nad sposobami zminimalizowania lub zlikwidowania tego efektu, opierając się na schemacie Aguilara.

Problem z potencjometrami. – Kondensator.

Posiadacz gitary basowej Stagg BC-300 napotkał problem z potencjometrami, które nie zmieniają barwy dźwięku jak powinny. Zastanawia się, czy problem tkwi w potencjometrach, czy też przyczyną mogą być inne elementy gitary.

PEAVEY Cirrus BXP 5

PEAVEY Cirrus BXP 5 to instrument dla prawdziwych entuzjastów basu, łączący wysoką jakość wykonania z imponującymi możliwościami akustycznymi. Zegzotycznymi materiałami i wpełni aktywnym korektorem barwy, ten pięciostrunowy bas oferuje szerokie spektrum brzmień, od głębokich i zamulonych po jasne i szkliste.

Padnięty potencjometr

Odziedziczyłem bas, który sprawował się dobrze, dopóki nie pojawił się problem z potencjometrem. Stało się to dla mnie ogromnym zaskoczeniem, jako że jestem kompletnym laikiem w dziedzinie elektroniki i instrumentów.

potencjometry

Potencjometry

witam, potrzebuje jakiegoś schematu, który pomógł by mi w odpowiedni…

Dodatkowy potencjometr vol

Jakub z Rzeszowa postanowił zmienić układ potencjometrów w swoim lutniczym basie Langowskiego, zastępując ton potencjometrem głośności ogólnej. Zastanawia się, jaki potencjometr wybrać i jak przeprowadzić instalację.

problemy z elektroniką

Problemy Z Elektronika
Mam pewien problem z elektroniką w moim Precission Bass, który dotyczy podłączenia przetworników i niesprawnego potencjometru. Próbowano samodzielnie naprawić problem, lecz bez znajomości schematu elektrycznego do Fendera Precission Bass jest to trudne zadanie.
Galy Juz Tylko Basowe Galy8230
Potencjometr

Potencjometr to niezbędny komponent w większości urządzeń elektronicznych, pozwalający na płynną regulację różnych parametrów, takich jak głośność czy balans tonów. Urządzenie to, chociaż niepozorne, ma kluczowe znaczenie dla jakości i komfortu użytkowania sprzętu audio. Potencjometr nieoficjalnie i „łopatologicznie” to pokrętło lub suwak, dzięki, któremu możemy np. zmienić poziom głośności, balans, wysokość tonów itd. Możemy ją spotkać w dużej części urządzeń elektronicznych. W czysto technicznym spojrzeniu to rodzaj rezystora nastawnego, który tworzy dzielnik napięcia.

Jak to działa?
Każdy z nas używa potencjometrów na co dzień, ale nie każdy ma świadomość, na jakiej zasadzie działają. Prawie każde urządzenie jest wyposażone w pokrętło, pozwalające na regulacje oporu między dwoma nóżkami potencjometru. To element, który jest znany wszystkim. Część, która zazwyczaj jest schowana pod obudową, a pozwala na prawidłowe podłączenie, wyposażona jest w trzy wyprowadzenia. Dwa z nich połączone są na stałe i stanowią tzw. ścieżkę oporową. To początek i koniec naszej warstwy rezystywnej. Trzecia odnoga (środkowa) podłączona jest do ślizgacza, który za pomocą gałki przesuwa się po tej właśnie ścieżce. W ten sposób ścieżka dzielona jest na dwa połączone szeregowo rezystory, których suma zawsze zostaje taka sama, ale dzięki suwakowi zmienia się stosunek poszczególnych części. Co za tym idzie, zmienia się również napięcie wyjściowe. Należy pamiętać, że każda wartość napięcia i natężenia prądu wymaga odpowiedniego potencjometru dostosowanego bezpośrednio do tych wartości.

Rodzaje potencjometrów
Podstawowe potencjometry, których najwięcej w świecie gitar i audio zawierają elementy analogowe opisane wyżej. To najpopularniejszy i najprostszy z potencjometrów. Wykonywane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego, zwojów drutu, węgla, cermetu lub spieku ceramiczno-metalowego. Zaletą analogowego potencjometru jest płynne regulowanie proporcji między oporami. Niestety, jak wszystko, to rozwiązanie też ma wady. Szczególnie w wypadku tańszych komponentów mogą występować zakłócenia i charakterystyczne trzeszczenie podczas zmian pozycji pokrętła.

Potencjometry – różne typy
Wśród wersji analogowych potencjometrów spotkamy się jednakowo często z wersją obrotową, czyli pokrętłem lub liniowym, czyli suwakiem. Najpowszechniejsze są pokrętła z zakresem obrotu 300°. Istnieją także potencjometry wieloobrotowe pozwalające na kilkukrotny obrót pokrętła i tym samym uzyskanie dokładniejszej regulacji i większego zakresu. Potencjometr linowy zbudowany jest analogicznie do obrotowego, który omawialiśmy wcześniej, jednak opór zmienia się w linii prostej za pośrednictwem przesunięcia suwaka. Ten rodzaj ma zastosowanie m.in. w profesjonalnym sprzęcie audio przy dokładnej regulacji parametrów dźwięku.

Potencjometr cyfrowy
Potencjometry cyfrowe to bardziej skomplikowany. To zespół szeregu rezystorów i przełączników CMOS oraz logicznego układu sterującego z licznikiem elektronicznym. Prawidłowe działanie zależy od odpowiedniego zaprogramowania układu sterującego. Zaletą jest brak szumów i zakłóceń, o których mowa w potencjometrach analogowych oraz powtarzalność ustawień. Wada to ograniczenie płynności zmian do określonej liczby kroków. Z tego typu potencjometrem możemy spotkać się m.in. w sprzęcie elektroakustycznym, typu wzmacniacze czy miksery. Oczywiste jest, że ze względu na koszty poszczególnych potencjometrów droższa jest wersja cyfrowa i z tego względu jest rzadziej spotykana niż analogowe.