Tag: Defil

Defil, czyli Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie, produkowała przez wiele lat nie tylko gitary, ale i pianina, skrzypce oraz inne instrumenty, stając się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw państwowych w branży muzycznej w latach 1947-2005. Gitary Defil, cenione za unikalny charakter i masowo eksportowane, przyczyniły się do kształtowania polskiej sceny muzycznej. Defil, czyli Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie przez lata produkowała gitary, fortepiany, skrzypce oraz wiele innych instrumentów. To wielkie przedsiębiorstwo państwowe, które prężnie pracowało w latach 1947-2005. Gitary produkowane przez Defil cieszyły się wielką popularnością i były często pierwszymi instrumentami znanych później muzyków takich jak m.in. Waldemar Tkaczyk, Wojciech Pilichowski, Andrzej Nowak, Krzysztof Krawczyk, Ryszard Poznakowski, Waldemar Kuleczka.
Krótka historia firmy
Zarząd Zjednoczonych Zakładów Przemysłu Muzycznego postanowił przekazać na stworzenie firmy tereny przedwojennej niemieckiej fabryki elementów instrumentów Langera i Gadebuscha. Działalność Defil rozpoczęła kontynuacja pracy niemieckiej fabryki i skupiła się na produkcji mechanizmów pianinowych, które następnie były wysyłane do Legnicy i Kalisza, gdzie powstawały m.in. marki Legnica i Calisia. Produkcję w Lubinie  poszerzano o kolejne instrumenty m.in. gitary, skrzypce, mandoliny, aż w końcu całe pianina markowane nazwą Lubin. Ciekawostką jest, że powstało jedynie 1017 takich instrumentów. Obecnie są rarytasem dla kolekcjonerów. Gitary Defil były natomiast w czasie PRL-u masowo eksportowane na Kubę oraz do innych krajów bloku socjalistycznego.

Zamknięcie fabryki miało miejsce 30.08.2005 roku, a sam budynek został zamieniony w magazyny do wynajęcia.
Muzeum Gitar Defil
Mimo że fabryka Defil już dawno przestała produkować, Polacy nie przestali wspominać jej instrumentów. Z inicjatywy muzyka Emila Bonifaczuka, który jest też pasjonatem i kolekcjonerem gitar powstał projekt The Feel of Defil zawierający utwory wykonywane na instrumentach tej marki. Sentyment i pamięć o fabryce, a szczególnie gitarach jej produkcji sprawiła, że w 2016 r. powstało muzeum ku jej czci. Założycielem jest Waldemar Kuleczka, basista zespołu Papa Dance, który wpadł na ten pomysł podczas wycieczki do fabryki w roku 2000. Wycieczka była elementem trasy koncertowej z zespołem BIG BIT. Obejrzenie wzorcowych modeli oraz prototypów okazało się magicznym momentem będącym początkiem wszystkich dalszych wydarzeń. Pan Waldemar chciał wykorzystać swoje doświadczenie w Lubinie do organizacji wystawy, jednak pomysł przeciągał się w czasie. Fabryka została zamknięta i rozpoczęto poszukiwania instrumentów. Zdeterminowanie sprawiło, że zostało odnalezionych i naprawionych wiele modeli, które teraz można podziwiać na wystawie muzeum. Niestety jedyną pamiątką po wizycie muzyka w fabryce stały się zdjęcia prototypów, które udało mu się zrobić.
Duży sentyment
Waldemar Kuleczka należy do grupy muzyków, którzy uczuli się grać na gitarach firmy Defil. Mimo to ocenia je jako instrumenty niskiej jakości,  jednak budzące w człowieku wielkie uczucia.  Jak sam mówi „są elementem historii polskiej rzeczywistości, stanowią integralną część krajobrazu przeszłości i na stałe wpisały się w naszą polską atmosferę poprzez obecność na estradach, w domach kultury, szkołach, remizach, filmach, jednostkach wojskowych, domach prywatnych itd. To pomniki i element historii polskiego rock and rolla”. Myślę, że wielu z nas może się z tym zgodzić. I właśnie dlatego produkty Defil otacza ogromny sentyment.

 

 

Mój arsenał

A tak chciałem się pochwalić całym sprzętem. Od lewej: – Marathone KRB-04 – Höfner HAS-DC01-BK – Washburn XB125 – Cort G200 – Gitara lutnicza stworzona przez Eberhard’a Kreul’a w NRD. – Kala KA-S – DEFIL Romeo

Zak, czyli polski Spector

Wyprowadziłem dzisiaj swoją gitarę na spacer. Nie jest to moja podstawowatowarzyszka, a gitara zakupiona z ciekawości. Ot chciałem się przekonać,jak to jest grać na bezprogowym basie. Jaka gitara jest- każdy widzi. Człowiek, od którego ją kupiłem, pomalowałprzystawki na dziwny, acz pasujący tutaj kolor. Plus do tego robił jakieścuda, typu malowanie korpusu, czy olejowanie gryfu oraz […]

stary defil

wiosło stare ale z włożoną nowa elektroniką, pickupy z Mayo.Pickapów nie kupowałem nowych, są używane bo raczej się nieopłacało do takiej deski kupować nowych. jakoś sobie gra:) według mniedużo środka. na sprzedaż

Hawajski Drooper z basem akustycznym

Oto i moje jakże sympatyczne oblicze! W rękach dzierżę bezprogowy basakustyczny powstały na basie antycznego DEFILa, który spędził ponad 20 latw wilgotnej piwnicy. Siodełko zniszczył mój brat, więc bas otrzymałręcznie robione z uwaga drewna do kominka, czyli z dębu. Struna jestnastrojona do A, na oktawie akcja wynosi jedyny 1cm. Wywaliłem progi izeszlifowałem brzegi podstrunnicy, bo […]

Fretles z tego co „znalazłem” w domu

Autor dzieli się doświadczeniem budowy własnej gitary fretless, korzystając głównie z części znalezionych w domu. Mimo pierwszej próby i pewnych niedoskonałości, gitara posiada długi sustain i brzmi zaskakująco dobrze.

Defil Mamba, czyli świetna zabawa:]

Niedawno podjąłem się renowacji ponad trzydziestoletniej gitary Defil Mamba, która odzyskała blask po wielu godzinach pracy. Wymagała ona licznych napraw, w tym dorobienia brakujących części z plastiku oraz odnalezienia zamienników dla uszkodzonych komponentów.

Defil Romeo

Defil Romeo to mój pierwszy bas, kupiony za symboliczną sumę od woźnego. Instrument ten, pochodzący z przełomu lat 70. i 80., jest nie tylko dekoracją, ale nadal sprawny i gotowy do gry.

Nowy Stary Defil

Postanowiłem przedstawić proces renowacji gitary Defil Malwa, zakupionej w 1985 roku, która przeszła kompleksową odnowę. Przedstawiam swoje doświadczenie od rozkręcenia, przez naprawy, aż po finalny etap polegający na ponownym złożeniu i testowym graniu.

Motley Drama v.1.0

DEFIL Lotos to mój unikatowy projekt inspirowany poezją Egdara Allana Poe. Mimo wad technicznych, ten bas posiada niepowtarzalny charakter i drewniane brzmienie.

mój nowy nabytek – Lotos [z Bydgoskiej Fabryki Akordeonów]

ostatnio wszedłem w posiadanie ciekawego instrumentu, który dostałem odkoleżanki. w jej szkole robili porządki, i znaleźli parę gitar, którezamierzali spalić, na szczęście koleżanka zagadała z kim trzeba i dwiebasoofki trafiły do mnie (drugą przedstawię jak ją ogarnę). ;> jedyne co musiałem zrobić to wyregulować, dać nowe struny i wyczyścićpotki. akcja – ok. 4mm. zamierzam jeszcze […]

DEfil Luna – pomysły ?

Posiadam basówkę DEfil Luna i planuję odnowić jej wygląd oraz poprawić elektrykę. Jedno z pokręteł trzeszczy, a pickupy wyglądają na zaśniedziałe. Zastanawiam się nad czarną bejcą i lakierem na połysk.

Defil Luna – fretless

Osiem lat temu kupiłem uszkodzoną gitarę DEFIL Luna wraz z innym modelem, za łączną kwotę 50zł. Przez trzy lata służyła mi na próbach i koncertach, a teraz zastanawiam się nad jej renowacją i przekształceniem w wersję fretless.

Robert

Robert przedstawia swoją imponującą kolekcję sprzętu muzycznego, składającą się głównie z basów marki Mayones oraz różnorodnego wyposażenia dodatkowego. Kolekcja zawiera zarówno aktualne elementy, jak i te, które posiadał w przeszłości.

WM

Od 1990 roku zbudowałem imponującą kolekcję gitar basowych i wzmacniaczy, która obejmuje modele od klasyków po niestandardowe zamówienia.

Staroć – Defil Lotos / Samba

Odwiedzając pewne miejsce, natrafiłem na stary bas, który najprawdopodobniej jest modelem Samba, ale z uszkodzonym oznaczeniem. Gitarę tę znalazłem wiszącą na ścianie, ale niestety jej właściciel nie był zainteresowany jej sprzedażą.

Defil Tele Bass Fretless by Herp :]:]

W tym artykule opisuję proces przerobienia starego basu Defil na fretless, co wymagało sporo pracy ręcznej oraz kreatywności, ale efekt końcowy okazał się być całkiem znośnym. Od zakupu za 40zł, przez usunięcie progów, do zaszpachlowania i lakierowania - dzielę się swoją przygodą z basem DEFIL, który na zewnątrz przypomina Fender Telecaster.

Przetwornik JCB-1

Autor artykułu podjął poszukiwania, aby odkryć tajemnice przetwornika JCB-1, który odnalazł w gitarze Epiphone Jack Casady Bass, zastanawiając się nad jego właściwościami i porównując go do pickupu w gitarze DEFILa Luna 2.

Bas Semi Akustyczny

Bas Semi-Akustyczny

Rozważając potrzebę posiadania basu, który sprawdzi się w podróży między dwoma miejscami zamieszkania bez konieczności stosowania wzmacniacza, autor dochodzi do wniosku, że bas semi-akustyczny może być idealnym rozwiązaniem. Między innymi rozważa zakup instrumentu marki DEFIL.

Defil Baston

Defil Baston

W artykule opisuję proces modernizacji mojego basu DEFIL Baston, na który wydałem już 500 zł. Proces ten obejmował wymianę mostka, kluczy, strun, progów, podstrunnicy, lakierowania oraz wprowadzenia nowych pickupów, ale poszukuję wskazówek do dalszej modyfikacji elektroniki.

moje 4 struny – nikt takiej nie ma :D

Moje ukochane 4 struny. A w zasadzie to 8, albo 4 podwójne. Wyprodukowane wDolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych „DEFIL” w Lubinie. Dataprodukcji już całkiem wyblakła z etykietki ale wydaje mi się że to byłbyrok 1976. Już moja mamusia na tym łoiła , to chyba po niej mam talent dogrania 😛 😉

Rozwalanie DEFILa jest ZŁE! To jednak kawał historii, a one…

Dyskutuję o znaczeniu zachowania marki DEFIL jako cząstki historii, skupiając się na negatywnych konsekwencjach jej niszczenia. Podkreślam również, z przymrużeniem oka, zasady bycia 'prawdziwym facetem', które pokazują humorystyczne podejście do męskości.

Defil Lotos

Tekst opisuje zdumiewający proces reanimacji gitary Defil Lotos, którą autor nabył na aukcji. W artykule podkreślono etapy remontu i konserwacji instrumentu, a także zaprezentowano zdjęcia przedstawiające skomplikowany proces odnawiania gitary do jej finalnego, kolekcjonerskiego stanu.

Problem z „ożywieniem” starej gitary basowej

Autor prosi o pomoc w ustaleniu, dlaczego jego stara gitara basowa marki DEFIL nie działa, mimo własnych prób naprawy. Zainteresowany jest wskrzeszeniem instrumentu bez konieczności dużej inwestycji czy oddawania go do lutnika.

Defil 2- brak płytki mostka

To moja pierwsza przygoda z kompleksową odbudową gitary. Kupiłem DEFIL romeo 2 w bardzo złym stanie i postanowiłem go na nowo ożywić - od zmiany koloru, przez elektrykę, aż po eksperymentalne modyfikacje.

Defil Mambo 1972

Opisuję mój bas Defil Mambo z 1972 roku, który przetrwał dekady i mimo swojego wieku, wciąż brzmi świetnie. Zmieniony pickup na Humbuckera Merlina dodaje mu świeżego brzmienia, chociaż instrument ma swoje uroki i wady.

Gitarra

Przedstawiam gitarę, która według poprzedniego właściciela pochodzi z lat 70. i ma za sobą historię pływania na statkach wycieczkowych oraz spotkań z arabami. Jest to kopia Gretscha White Falcon, która wymaga trochę pracy, ale gra wspaniale.

maup

Artykuł opowiada historię Maupa, basisty amatorka, który pomimo braku ambicji do bycia wirtuozem, znalazł swoją pasję w muzyce i przez lata był częścią zespołu Zły Pies. Jego życie pełne było zmagań z własnymi ograniczeniami i ostatecznie odcięciem się od muzyki, choć jego basówka zawsze czekała na niego.

Jacek W.

Jacek W., utalentowany basista, zabiera nas w podróż przez swoją muzyczną karierę rozpoczętą w 1990 roku, przedstawiając używany przez siebie sprzęt. Od pierwszego basu Defil, przez serię Ibaneza, aż po pełne lampowe wzmacniacze - Jacek dzieli się swoimi przemyśleniami na temat każdego kawałka sprzętu.

Basówka do ~650zł

Autor artykułu poszukuje basu do nauki gry, z ograniczonym budżetem około 650zł. Zainteresowanie basem wzrosło, gdy przypomniał sobie o starym DEFILu kupionym od menela, a także potrzebuje wzmocnienia do gry w domu i dżemowania z przyjaciółmi.

Defil Luna – Customowy

Artykuł opisuje proces customizacji gitary basowej Defil Luna, którą autor remontuje w swojej piwnicy. Przez kilka dni, bez dostępu do Internetu, autor pracuje nad gitarą, planując m.in. zmianę podstrunicy, kluczy i elektroniki.

Renowacja Defil Luna 22 kilka szybkich pytań

Niedawno otrzymałem od znajomego bas DEFIL Luna 22 do renowacji. Zainspirowany poprzednimi projektami, zabrałem się do pracy, planując między innymi wymianę mostka i malowanie korpusu na kolor czerwonego wina.

Stanisław Jakś

Stanisław Jakś, mimo braku umiejętności gry na instrumencie, z powodzeniem tworzy muzykę od 1988 roku. Jego unikalny zestaw sprzętu, który obejmuje zarówno klasyczne gitary, jak i niestandardowe urządzenia DIY, świadczy o kreatywnej pasji i wytrwałości.

Łukasz Mazurowski

Łukasz Mazurowski, basista z dwudziestoletnim doświadczeniem, dzieli się swoim imponującym zestawem sprzętu, który obejmuje głównie produkty renomowanych marek takich jak Fender, Ampeg, Boss i inne.

Bartosz Raducha

Bartosz Raducha, miłośnik różnorodnych gatunków muzycznych oraz student UW, podzielił się swoją pasją i ewolucją sprzętu basowego. Od początków z Defilem, przez Corta i MPG, aż po składaka z korpusu Ibaneza i gryfu Squiera.

Immo Custom Shop – prolog

Odkryj moją podróż, jak przechodzę od zwykłego posiadacza DEFILa do twórcy niestandardowego basu w stylu Immo Custom Shop. Ta opowieść to prolog pełen pasji, drewna i elektroniki.

tubas – gitary mojego życia…

Opisuję swoje doświadczenia z różnymi gitarami basowymi - od domowej roboty, przez DEFILy, po Fendera. Każda z nich miała swoje unikalne cechy i historie, z którymi wiązały się wspomnienia z wieloletniej kariery.

jak zdobyłem pierwsze wiosło

Podzielam wspomnienia z lat 90., kiedy to z zamiłowania do muzyki i pomimo braku doświadczenia, udało mi się zdobyć pierwszy bas. Dzięki pomocy nieznanych mi wtedy muzyków, którzy bezinteresownie zaoferowali swoje wsparcie, wkroczyłem w świat muzyki.

Klub Taniego Wiosła

Opisuję swoją pasję do tworzenia unikalnego brzmienia gitarowego na tle dyskusji o wartości instrumentów 'z dolnej półki'. Zainicjowałem pomysł stworzenia Klubu Taniego Wiosła, gdzie miłośnicy niedrogich basów mogą dzielić się doświadczeniami, nie obawiając się krytyki.

Moje boje z basem [2]

Opowiadam o moim drugim, niezwykłym spotkaniu z gitarą basową, które było pełne niespodzianek i wyzwań. Od improwizowanych ćwiczeń na akustycznej gitarze po nagrania w profesjonalnym studiu z zespołem.

[sodexho]Czy zna ktoś sklep muzyczny?

Autor zastanawia się, gdzie w Polsce można kupić gitarę basową płacąc bonami sodexho. Wspomina o sklepie muzycznym w Bydgoszczy, ale narzeka na wysokie ceny i mały wybór.

Długa droga.. do Basu..

Przedstawiam swoje pierwsze doświadczenia z gitarami basowymi, począwszy od dzieciństwa po dorosłość. Historia pełna pasji, upadków i ponownie odnalezionej miłości do muzyki, zawiera również zabawne anegdoty związane z poszukiwaniem idealnego instrumentu.

Regulacja pręta napinającego i związane z tym trudności

W artykule opisano problemy związane z regulacją pręta napinającego w basie marki DEFIL, w tym trudności wynikające z przestarzałej konstrukcji i zużycia komponentów. Autor opisuje swoje doświadczenia i szuka rozwiązań dla dwóch głównych problemów - wyrobnionej nakrętki i niewydolnego pręta.

Defil. Ostatnia metamorfoza

Historia nieplanowanego projektu lutniczego, który rozpoczął się od spotkania z przyjacielem i kilku piwek. Przez pomysłowość i kreatywność, zwykły bas przeszedł niezwykłą metamorfozę.

D.I.Y. maskownica a akustyczne walory instrumentu

Rozważam stworzenie podwójnej maskownicy dla mojego starego basu DEFIL, aby poprawić jego walory akustyczne, jednocześnie zachowując estetykę. Projekt obejmuje połączenie tradycyjnej sklejki z metaliczną warstwą na wierzchu.

[z warsztatu u healfwera] Kurdebele. Nowe zadanie.

Autor opisuje swoje najnowsze nabytki – bas z stajni DEFIL, model Rytm 2, oraz dołącza do niego żartobliwą historię zakupu. W planach ma przerobienie tego instrumentu, zastanawia się nad kolorami i potencjalnym przekształceniem w fretless.

Kurdebele. Defil is bak.

Wpis poświęcony jest mojemu projekcie gitary DEFIL, włączając w to zdjęcia gitary między malowaniami oraz tuż przed kolejnym etapem prac. Opisuję również moje doświadczenia związane z nagraniami utworów na tej gitarze.

Czołem Grupa !

Opowiadam o mojej długiej przerwie w graniu na basie i ponownym odkryciu pasji do tego instrumentu. Otrzymałem nowy Warwick Blue Cab 60, co oznacza kompletny powrót do gry.

Hohner na początek?

W tym artykule dzielę się swoimi pierwszymi krokami na drodze do zostania basistą. Zastanawiam się nad wyborem pierwszego basu i rozważam zakup modelu marki Hohner.

New Wolf In Wolverine’s Cave ]:-]

Jestem nowy na tej stronie i chciałbym się przedstawić jako basista z trzyletnim doświadczeniem, grający w różnych zespołach i aktualnie posiadający kopię spectora ZAK. Przygoda z basem przyniosła mi wiele różnorodnych doświadczeń, począwszy od grania na samodzielnie skonstruowanym instrumencie po niefortunną awarię na koncercie.

Aster Bass

Aster Bass ??

Pewien muzyk opowiada swoją historię zakupu basu marki Aster i pieca Crate 30W za zaledwie 200 zł. Chociaż jest samoukiem i jako student nie stać go na drogie sprzęty, jego niewielki budżet nie przeszkadza mu w tworzeniu unikatowej muzyki.

Defil Lotos custom

Przedstawiam Wam efekt mojej parotygodniowej pracy, pozostało jeszczepołożyć lakier bezbarwny, polutować bebechy i założyć osprzęt.

Defil luna 22…

Leży w szafie, ale szkoda mi go sprzedać, kiedyś będzie zabytek…. Podobnogra ale nie miałm jeszcze okzaji sprawdzić…trza zlutować kabel…

Moje dziabki, spis powszechny czyli złomiarnia!

Z racji tego, że w ostatnich paru dniach/tygodniach kolekcja się trochęrozrosła dzięki paru dobrym ludziom, postanowiłem obfotografować co mam.Niestety aparat wyciągnął kopyta, więc musiałem zrobić kanapką. Teraz zabieramy się powolutku za remonty 😉

Defil x 666

Mój zacny, stary, kooooochany DEFIL za którym wskoczyłabym w ogień ; D Zdjęcia autorstwa hiper utalentowanej kumpeli XD

Tomasz Lewandowski

Gram od 14 roku życia, pierwszą gitarą jaka miałem był 4 strunowy basowy„DEFIL” z odstającymi na centymetr jak nie więcej strunami od progu:),później zmieniałem gitary w poszukiwaniu tej swojej no i od 10 lat nierozstaję się ze swoim Fenderem Jazz Basem V Delux. Wzmacniam się MarshallemMB4410. Grałem w kilku zespołach m.in. w Koma3, Catharsis, O […]

sprzęt

Znalazłem kilka zdjęc w internecie. Umieszczam je tak trochę z przekory – dla wielbicieli super sprzętu. Panie i Panowie. Na zdjęciach grupa SBB. Oczywiście z początku ich działalnosci. Zwróćcie uwagę na: – bas na pierwszyzm zdjęciu – jeden z pierwszych Mayones-ów (może ktoś maresztki takie instrumentu i chciałby się pozbyć?) – zdjęcie drugie – DEFIL […]

3x Graty.

Washburn Force 8 BBR (1984r) + Harley Benton + DEFIL Luna 22 fretless.

Cabana96

Mój sprzęt? Defil Baston po wymianie pickapów na P, Washburn bb-4

Paweł Szczypka

preferuję death, melodic death, brutal death, techdeath, blackended death,thrashdeath, thrash, ew. Black. może być także folk metal 😉 gram w Melodeathowym bandzie, Thrashowym bandzie, a jako odskocznię i hm..źródło dodatkowego dochodu gram w blues/funk/fusionowym składzie 😉Gram od 2007-02-04 Mój sprzęt? – Hohner B Bass V – Squier Jazz Bass V – Bydgoska Fabryka Akordeonów (Defil) […]

pablohlca

Zaczynałem od punk rocka, przez połamany death metal, rock i pop, askończyłem na weselach 😉 Mogło być gorzej. Pierwsze wiosło- lata 90-te- DEFIL w kształcie jazz bassa, z przystawką jakw preclu. I od tamtego czasu poszło, i tak idzie do tej pory. Pozdrawiamwszystkich basistów. Mój sprzęt? Fender Jazz Bass (US) 1974 Music Man Stingray V […]

Defil Lotos

stan bardzo dobry parę kosmetycznych rzeczy do poprawy 🙂

romex

Absolutnie nieprofesjonalny wielbiciel niskiego brzmienia. W latach 80-tychpunk rock na strunie E, po prawie 30-tu latach przerwy zaczynam odkrywaćistnienie innych strun. Z moimi (nie)zdolnościami muzycznymi powinienemtrzymać się z daleka od wszelkich instrumentów ale granie na basie sprawiami frajdę niesamowitą. Mój sprzęt? Sire V7 4 i 5, Epiphone Toby Delux IV (odprogowany), Encore PB, Defil Baston, […]

Rekonstrukcja starego Defila

Witam wszystkich, Moja przygoda z basem trwa już kilka lat. Mimo, że najlepszym basistą niejestem, samo granie sprawia mi przyjemność a o to chyba chodzi 🙂 ale do rzeczy, dorwałem w swoje ręce starą, podniszczoną basówkę DEFILLuna. Akcja w cyklu „leżała na strychu, za flaszkę oddam”. Chciałbymprzywrócić jej stan używalności ale niestety totalnie się na […]

Sounder odprogowany domowym sposobem na przetworniku Defila

Wrzucam próbkę brutalnie odprogowanego wiosła znanej wszystkim markiSounder, w które to z kumplem pozwoliliśmy sobie brutalnie wspawać posiadanygdzieś w czeluściach moich szuflad przetwornik z Bydgoskiej FabrykiAkordeonów. Jako że był to chyba pierwszy kontakt mój z czymś co nieposiada progów proszę szanownych basoofkowiczów o wstrzymanie się odnatychmiastowego linczu, gdyż nagranie to miało na celu przedstawienie tylkoi […]

Wolficzek

Mój sprzęt? ESP LTD B-206 Zmodyfikowany Harley Benton JB-75 Defil Rytm 2 Ashdown MAG300 EVO2 Hartke 4×10 400W LDM 1×15 100W Custom Danelectro Echo Warwick P-Tuner Sprzedane: BC Rich Virgo Celtic Epiphone Toby IV Deluxe Cort Action V LDM-KB8

stary bas

Witam, mam okazję kupić po okazyjnej cenie stary bas, a dokładnie DEFILMamba lata 60-70’s. Gitara leżała bez strun(tzn. miała struny[3 sztuki,jedna gdzieś się zawieruszyła 😀 ] z czego nie były naciągnięte, poprostu sobie wisiały) ponad 20 lat, ma odklejony mostek oraz w pickupachbrakuje po jednym „kółeczku”(metalowa elipsa znajdująca się na samej górze pickupa). Nie mam […]

cameleon

Po 10 latach przerwy zaczynam na nowo oswajać się z basoofką. Mam nadzieję, że mnie nie pogryzie … 🙂 Mój sprzęt? Warwick Corvette Proline 1995r. Marshall B65 Yamaha RBX 375 RM Ibanez GSR 205 Ibanez GSR 200 Hohner SL 300 B Defil Romeo 2

Bas DEFIL Romeo 2

Nabyłem starego DEFILa Romeo 2. Na co dzień gram na elektryku i akustykuwięc brak mi doświadczenia z basem. Wydaje mi się jednak, że jest kłopot.Problem jest taki, że struny mają strasznie wysoką akcję. Grałem nafenderze znajomego i struny były niżej. Może ktoś ma doświadczenie zDEFILem? To wada egzemplarza, czy one już takie są? Proszę o […]

Wiktor Różański

Gram od 2006-11-25 Mój sprzęt? Miałem: bas Jolana Defil po przeróbkach, bas LTD B-50, bas Aztec P-bass 1977 z fabryki Matsumoku, bas Falcon (no name?) P-bass – fretless, kopię Rickenbacker MIJ Greco JB wzmacniacz Ashdown Mag 300h evo II, wzmacniacz Trace Elliot AH500 series 6 GP12. wzmacniacz SWR Headlite wzmacniacz SWR SM 400s, kolumna Ashdown […]

Defil Rytm- KLUCZE!

Witam, Nabyłem niedawno Defila rytm (przeciwnikow defila prosze o nie komentowanie, wiem ze to sie do pieca nadaje i takie inne bla bla bla). Jedynym moim problemem jest wymiana kluczy. I tu zadaje pytanie, jakie klucze będą mi służyły jako zamienniki i będą pasowały?

Nie Podam

Gram od 2009-03-28 Mój sprzęt? Gmr Bassforce V Stagg BC300 (fretless) Defil Rytm2 Behringer BASS V-amp Ldm Ba-100 (head) Ldm na Celestionach 200W (kolumna)

Sev

Mój sprzęt? GMR Bassforce V Custom Jakiś J&D.. Defil Orlik Fender BXR 100 Polish Love Overdrive

Defil Cha-Cha. Problem z PRLowską elektroniką ;]

Witam. Mam DEFILa Cha-Cha, z oryginalną elektroniką (tj. potencjometry +przetworniki). Niestety jeden z nich jest w niesprawny – rozlutowany, lekko przerdzewiały.Dodatkowo potencjometry trzeszczą i i działają skokowo, przekręcę lekko todziała, minimalnie dalej i cisza. Czy ktoś może zajmował się renowacją tego, czy się opłaca? Ewentualnie –jakie pickupy można wrzucić do takiego semi-akustyka? www.img801.imageshack.us/img801/8332/imag0317x.jpg Potencjometry: www.img835.imageshack.us/img835/769/imag0323u.jpg […]

adam74

Mój sprzęt? DEFIL LUNA 17 STRUNOWA I ELTRON 2500 WATT

Problem z mostkiem.

Witam! Jestem początkującym basistą, zakupiłem używany bas „Orlik” firmy „Defil”. Wszystko było fajnie, miło się na nim ćwiczyło do dzisiaj. Odłożyłem gitarę na 10 minut, po czym podczas ćwiczeń stwierdziłem, że gitara zaczęła brzęczeć na 5-8 progu (każda struna), niby nie przeszkadzało, ale 20 minut wcześniej nie brzęczało. Postanowiłem założyć jeszcze raz struny, aby się […]

michalnowak

Gram od 1989-09-01 Mój sprzęt? 4 strunowy lutniczy fretless 4 strunowy lutniczy progowiec 4 strunowy akustyk morrison 4 strunowy defil orlik (w trakcie remontu) 5 strunowy ibanez (na sprzedaz) 4 strunowy kontrabas akustyczny, czeska manufaktura ok 1950 (po renowacji podstrunnicy) 5 strunowy lutniczy kontrabas elektryczny (w trakcie)

BAS GRA ZA CICHO

Witam! Posiadam gitarę DEFIL Lotos jest to bardzo stary bas. Problem jest takiże jak gram z kumplami to gram cicho. Normalnie podłączam do wzmacniacza basi jest cichutko ;/ .A jak podłączamy do tego samego piecyka bas mojego kumplato jest pięknie.A w tym moim lipa moglibyście podpowiedzieć co jestprzyczyną może trzeba kupić jakiś przedwzmacniacz no nie […]

Defil Lotos-Naprawa

Witam chciałbym się dowiedzieć czy jest sens reperowania starego basu jakimjest DEFIL Lotos.Znalazłem go u siebie na strychu no i obejrzałem godokładnie i wywnioskowałem że cała elektronika poszła :), wejście nakabel jest wyrwane i nie ma jednego klucza ,ale jeżeli chodzi o gryf i korpusto wszystko jest Ok.I teraz nasuwa się pytanie czy da się […]

Kuba B.

jestem kuba, rocznik ’96, bas od pazdziernika ’09.Gram od 2009-10-15 Mój sprzęt? Slammer Blitz Bass ( Jazz Bass ) Behringer bxl 900a Defil Baston