Wstęp dla zaczynających

Załączniki

# Chcę grać … i co dalej?

Chcę grać na basie. Muszę zaczynać od gitary klasycznej?

Zaczynanie od gitary klasycznej to powszechnie znany, często cytowany mit. Gitara (klasyczna, akustyczna, czy elektryczna) to podobny instrument, jednak w technice grania widać wiele różnic. Znajomość gry na gitarze basiście przydaje się tak samo jak znajomość gry na perkusji – uczy podstaw rytmiki, pozwala się dogadać w zespole, podsuwa wiele pomysłów, ale w grze na basie nie jest konieczna.

Chce grać na basie 5cio/6cio strunowym. Muszę zaczynać od basu 4strunowego?

Nie ma absolutnie żadnego sensu zaczynać od „czwórki”, jeśli jesteś przekonany, że przyda Ci się więcej strun. Gra na basie 5-6 strunowym wymaga lepszej kontroli nad instrumentem, jednak można ją bez problemów zdobywać od razu na basie docelowym.
Jeśli na początku nie wiesz ile chcesz strun – nie martw się, późniejsze przestawienie się jest kwestią kilku dni/tygodni gry.

Jestem leworęczny, grać na basie leworęcznym czy praworęcznym?

Prawda jest taka, że na to nie ma reguły, niektórzy piszą lewą ręką, a bas trzymają „normalnie”. Jednak należy wziąć poprawkę na to, że nie żyjemy już w PRL-u i większość basów można dostać w wersji leworęcznej, więc nie ma sensu utrudniać sobie początku przygody z instrumentem.

Wątek na ten temat: 715#bas-dla-leworecznego Bas dla leworęcznego.

Potrzebuje teorii do gry na basie?

Kwestia bardzo sporna. Część osób zupełnie nie zagłębia się w teorię muzyki (np. skale, budowę akordów, czy nawet dźwięki na gryfie) i na podstawie intuicji oraz swojego słuchu są wstanie zagrać znakomite partie basowe, samemu i z zespołem. Inni z kolei wolą czuć się pewniej, trzymając się teorii niczym barierki przy schodach. Którzy z nich mają rację nie da się ocenić. Za to da się na pewno stwierdzić, że dobrze przyswojona teoria nie ogranicza osoby grającej „na czucie”.

Małe co-nieco o teorii znajdziesz w:
https://basoofka.net/forum/8069,sposob-na-skale/ nauka skal ,
https://basoofka.net/forum/684,skale/ skale do rocka , https://basoofka.net/forum/107,ostroznosci-nigdy-za-wiele/ tutaj ,

www.szkola.mayones.pl/lekb.html

Od jakich piosenek zacząć naukę gry?

6787#jakie-rockowe-kawa-ki-dla-pocz-tkuj-cego-basisty Rockowe kawałki dla początkujących , https://basoofka.net/forum/771,pierwsze-utwory/ Pierwsze utwory… , https://basoofka.net/forum/3884,bas-z-jakich-zespolow-na-poczatek/ Bas z jakich zespołów na początek… ,

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

Jak uczyć się grać?

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

Mam już sprzęt. Potrzebuję nauczyciela? Jakich błędów unikać?

Nauczyciel nie jest konieczny, jednak jest wielkim ułatwieniem. Dobry nauczyciel ostrzeże przed błędami i wyrobi dobre nawyki, co na początku jest niezastąpioną pomocą. Jednak jest wielu szczęśliwych samouków grających nie tylko poprawnie ale często bardzo dobrze.

Jeśli szukasz nauczyciela daj znać w wątku: Poszukuję nauczyciela / Mogę pouczyć

A tutaj znajdziesz informacje na temat podstawowych błędów popełnianych przez samouków, wystrzegaj się ich jak ognia, nawet w czasie zwykłych, codziennych ćwiczeń:
6791#najcz-stsze-b-dy-i-wpadki-m-odych-gniewnych-basist-w Najczęstsze błędy i wpadki młodych gniewnych basistów , https://basoofka.net/forum/3736,bledy-samoukow/ Błędy samouków

Nie mam nauczyciela. Skąd brać materiały do nauki?

Odpowiedź jest jedna i bardzo obszerna: Internet!
Jest wiele wartych uwagi stron, zaczynając od naszej basoofkowej Czytelni. Wiele osób chwali sobie i poleca:

www.szkola.mayones.pl/lekb.html
Wiele materiałów można również znaleźć na Youtube pod hasłami typu „bass lesson”.

Wydaje mi się, że gram równo, potrzebuję metronomu?

Oczywiście, nawet wprawni i doświadczeni muzycy ćwiczą z metronomem. Często tylko nam się wydaje, że wszystko gramy równo jak maszyna 😉

Grać palcami, klangiem czy piórkiem?

Wybór techniki jest kwestią indywidualną, różny jest feeling, różne jest brzmienie, nierzadko niektóre gatunku lepiej brzmią, gdy zastosuje się odpowiednią technikę.

Na temat gry palcami:
https://basoofka.net/forum/136,gra-palcami/ Gra palcami

Na temat gry klangiem:

https://basoofka.net/poradnik/2536,jak-grac-klangiem-2/ Jak grać klangiem , 8#klang KLANG

Na temat gry piórkiem: https://basoofka.net/forum/5131,jak-grac-kostka/ Jak grać kostką ?

Na temat gry samym kciukiem:
https://basoofka.net/forum/5016,kciuk-ale-nie-klang/ Kciuk, ale nie klang

Warto uczyć się grać trzema palcami?

Dobrze wyćwiczone dwa palce potrafią zagrać równie sprawnie co trzy, jednak ta technika ma grupę zwolenników.

Na ten temat:
https://basoofka.net/forum/12,granie-3-paluchami/ Granie trzeba palcami

Chcę zagrać znaną piosenkę, uczyć się grać z nut, tabów czy ze słuchu?

Nuty istnieją w muzyce od kilkuset lat, są więc najbardziej dokładnym jej zapisem. W związku z tym warto je umieć, zwłaszcza jeśli interesuje nas muzyka klasyczna, bluesowa czy jazzowa – często nie znajdziemy zapisu utworu czy nawet lekcji w innej formie.

Podstawowy kurs nut:
Jak czytać basowe nuty?

Gra ze słuchu jest na początku wielkim wyzwaniem, jednak warto ją ćwiczyć, ponieważ po niedługim czasie będziemy w stanie „z biegu” rozpoznać nawet bardziej zawiłe ścieżki basowe. Od czego zacząć? Prostych, przejrzystych melodii, typu dzwonki w telefonie, melodyjki z 8bitowych gier, piosenki ludowe. To trudne, ale warto poświęcić na to trochę czasu w swoim codziennym planie gry.

Co do tabów – jest to pewnego rodzaju chodzenie na łatwiznę. Tab jest bardzo łopatologicznym zapisem utworu, przez co jest niedokładny. Na początku daje dużo radości – nawet skomplikowane utwory czyta się w kilka minut. Jednak szybko zapamiętywanie samych „numerków na strunach” zaczyna bardzo ograniczać, dlatego taby polecamy jedynie jako sprawdzenie tego co wyłapaliśmy ze słuchu, lub ostatnia deska ratunku, w przypadku utworów, które nas przerastają.

Podstawowy kurs tabulatur:
Jak czytać basowe tabulatury?

Jeśli szukasz taba zaglądnij tutaj:
www.911tabs.com
, https://basoofka.net/forum/3490,tabulatury-zbior-z-mysongbook/ Tabulatury – zbiór z Mysongbook , https://basoofka.net/forum/266,szukam-tabulatury-do/ Szukam tabulatury do…

Jeśli chcesz wziąć udział w rozmowie na ten temat, wypowiedz się w wątku: Czytacie https://basoofka.net/forum/1909,czytacie-z-nut-czy-z-tabulatury/ z nut czy z tabulatury ?

Czy warto zakupić do ćwiczeń takie urządzenia jak GripMaster i Powerball?

Oczywiście, można je zakupić, ćwiczyć na nich ręce, nieco zwiększyć ich siłę i świetnie się bawić, ale z graniem na basie nie ma to wiele wspólnego.

Jak słusznie napisał Mazdah: „Chcecie lepiej grać na basie? Ćwiczcie granie na basie”.

Więcej na ten temat:

O trenowaniu ręki chwytającej bez gitary

Mówiąc o basie często mówi się o groovie, co to jest?


https://basoofka.net/forum/953,co-to-jest-groove/ Co to jest groove ?

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

# Wybieramy gitarę wróć do spisu treści (#spis_tresci)


Jakie znaczenie w basie ma drewno? Jakie drewno jest w moim basie?


https://basoofka.net/forum/7352,dlaczego-drewno-wplywa-na-brzmienie/ Dlaczego drewno wpływa na brzmienie ??

https://basoofka.net/poradnik/12135,krotki-slowniczek-nazw-drewna/ Słowniczek nazw drewna.

Ogólny temat o drewnie: https://basoofka.net/forum/514,drewno/ Drewno a gitara

Jaki bas wybrać na początek?


Na początku należy wyprowadzić ludzi z błędu – zasada „kupie byle badziew, a jak się nauczę to zainwestuje w sprzęt” to pomyłka. Często w ten sposób trafia się na instrument, który jest wykonany tak fatalnie, że trwale zniechęca do ćwiczeń i gry. Z drugiej strony mało kto może sobie pozwolić na wyłożenie powiedzmy 4-5 tysięcy złotych na start. Za jakość niestety trzeba jednak zapłacić. Wszystko oczywiście zależy od naszego budżetu. Załóżmy, że jest dość ograniczony.
Na początek jednak da się za stosunkowo nieduże pieniądze dostać przyzwoicie grający bas. Generalna zasada to „lepsza używana gitara niż nowa za taką samą cenę”. Do polecanych używanych basów należy Mayones B4. Ponadto warto zainteresować się produktami firm Squier, Washburn, OLP, SX, Yamaha oraz Ibanez – to tanie i często przyzwoite instrumenty, jednak powinno się je „sprawdzić”, z osobą już grającą, przed zakupem – zawsze można mieć pecha i trafić na nieudany egzemplarz, szczególnie w produktach z tej póki. Odradzamy z kolei wszelkie pułapki w postaci gitar i basów SkyWay, Vision, Craftman, Sounder, Dimavery czy Everplay. Mając dużo szczęścia da się dostać przyzwoity egzemplarz, jednak średni poziom owych firm jest zastraszająco niski.
W sklepach można trafić na zestawy dla początkujących typu „bas+wzmacniacz+kabel+stroik za 1000zł”. Jest to oszczędność wysiłku w poszukiwaniu sprzętu, jednak kosztem jakości – taki zestaw jest zwykle na niższym poziomie niż podzespoły kupione za równowartość zestawu.
Jeśli wciąż masz dylemat co wybrać,

zapraszamy do pisania w wątku:
https://basoofka.net/forum/81,bas-na-poczatek/ Bas na początek

Jaki typ przetworników będzie najlepszy?


Sam musisz zadecydować jakie przystawki i w jakim układzie będą dla ciebie najlepsze – posłuchaj nagrań zamieszczanych w Internecie. O rodzajach pick-upów przeczytasz tu:
Budowa gitary basowej

Lepiej kupować sprzęt nowy czy używany?


Kupując nowy instrument zwykle płacimy za jego transport do sklepu, koszta magazynowania, reklamę, honoraria pośredników…
Używane instrumenty są tańsze od nowych, jedyne co tracimy to gwarancję. Co więcej, z wiekiem drewno staje się bardziej „rozegrane” – bardzo prawdopodobne, że dwa basy z tej samej póki cenowej i firmy – jeden ze sklepu, drugi używany z lat 90tych zagrają inaczej, na korzyść tego drugiego.
Dodatkowo, przy ewentualnej odsprzedaży na sprzęcie nowym trzeba liczyć na stratę 30-50% wartości, w przypadku rzeczy używanych ta strata może być nawet rzędu 0-10%, czasami zdarza się nawet na tym zarobić.

Pamiętajcie! Warto przed zakupem ograć instrument, niezależnie czy kupujemy nowy czy używany.

Pamiętaj – nie zakładaj wątku „Jaki bas do 1450
złotych?” – zaokrąglij sumę jaką posiadasz i poszukaj odpowiedniego
wątku.

Jaki bas do 500zł kupić?

https://basoofka.net/forum/1078,jaki-bass-za-okolo-500-zl/ Jaki Bass za około 500zł

Jaki bas do 1000zł kupić?

https://basoofka.net/forum/1514,wybor-gitary-basowej-do-1000-zl/ Wybór Gitary Basowej do 1000zł

Jaki bas do 1500zł kupić?

https://basoofka.net/forum/5133,bas-za-okolo-1500zl/ Bas za około 1500zł

Jaki bas do 2000zł kupić?

https://basoofka.net/forum/845,krotko-bas-za-2000-pytanie-jaki/ Bas za 2000zł , https://basoofka.net/forum/16865,bass-do-2000zl/ Bass do 2000zł , https://basoofka.net/forum/36585,jaki-bas-do-2000-2500zl-na-poczatek/ Jaki bas do 2000- 2500zł na początek

Jaki bas do 3000zł kupić?

https://basoofka.net/forum/8496,basidlo-do-3000/ Basidło do 3000zł

Jaki bas do rocka/metalu/funku/itd.?

Generalnie nie stosuje się rozgraniczeń, że jakiś konkretny bas pasuje tylko do określonego gatunku muzyki, albo dany gatunek można grać tylko i wyłącznie na określonej basówce. Obserwujcie jak grają basiści, których brzmienie się wam podoba i zwróćcie uwagę na jakich gitarach grają. Mocno zainteresowanych tematem odsyłamy choćby tu:
https://basoofka.net/forum/7448,bas-do-metalu/ Bas do metalu

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

# Wybieramy wzmacniacz

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

Jaki wzmacniacz wybrać na początek?

To zależy od tego, do czego go potrzebujesz – inne rozwiązania są korzystne i konieczne do grania z zespołem, inne w zaciszu domowym.
Co do mocy:

Oraz zbiór cennych porad na temat samego kupowania:

https://basoofka.net/poradnik/2531,kupowanie-pieca-basowego/

Czy do gitary basowej nada się wzmacniacz gitarowy?

Nie – po pierwsze, przy graniu głośniej bardzo łatwo o uszkodzenie głośnika. Poza tym, wzmacniacz gitarowy ma zupełnie inną charakterystykę i rozpiętość pasma niż wzmacniacz basowy – będzie to brzmiało co najwyżej słabo. Mit prawdopodobnie wziął się z tego, że czasami gitarzyści korzystają ze wzmacniaczy basowych (da się i brzmienie jest wcale niezłe), w drugą stronę w 99% przypadków to nie działa. Wyjątek stanowią najczęściej bardzo solidne, stare lampowe wzmacniacze z czasów, gdy producenci nie oszczędzali na komponentach.

Chce grać w zespole, jaki wybrać wzmacniacz?

Podobnie jak w przypadku basów, i wśród wzmacniaczy wszystko zależy od tego ile chcemy na niego przeznaczyć. Nie ma ścisłej granicy mocy, jaką potrzeba do grania w zespole, jednak zwykle „punktem przełomowym” jest 100W RMS. Wszystko jednak zależy od rodzaju muzyki jaką gramy, oraz od muzyków. Niektórych perkusistów i zakompleksionych gitarzystów nawet 300 W nie przekrzyczy 😉 Należy pamiętać, że lampowy wzmacniacz bywa najczęściej znacznie głośniejszy od tranzystorowego o takiej samej liczbie watów, jest jednak dużo trudniejszy do zdobycia i podatny na awarie z racji delikatniejszej konstrukcji układu wzmacniającego.
Za nieduże pieniądze można dostać klasyczne, polskie rozwiązanie: LDM Ba100 (lub podobne modele, produkowane na przestrzeni lat w Polsce) – jest to niemal niezawodna konstrukcja, o przyzwoitej mocy, stosunkowo dobrym brzmieniu i naprawdę dobrych głośnikach na pokładzie. Z innych firm warto poszukać produktów Ashdown, Laney, Peavey, Hartke. Przy naprawdę niskim budżecie nie zaszkodzi spróbować starych konstrukcji typu Vermona czy Unitra (zabrzmią dużo gorzej niż „prawdziwy” sprzęt basowy, ale będą od niego dużo tańsze). Raczej unikaj produktów firm Dimavery, Ever Play, Power Sound, Mega Amp, Vision, High Power.
Przy sprawdzaniu wzmacniacza w miarę możliwości sprawdź, czy pokrętła nie trzeszczą kiedy się nimi kręci, głośnik chodzi „miękko”, nie wydaje z siebie dziwnych szumów.
Poczytaj również wątek:

https://basoofka.net/forum/1277,jaki-wzmacniacz-na-proby/

https://basoofka.net/forum/874,jaki-piec-basowy-do-500-zl-na-proby/

Chce grać w domu, potrzebuje wzmacniacza? Jeśli tak jakiego, jeśli nie to czego?

Zawsze gdy ćwiczymy powinno się słyszeć swój instrument – bas sam z siebie gra dość cicho, więc czymś go trzeba nagłośnić, nawet w domu. Jest sporo możliwości rozwiązania tej kwestii:
o combo poniżej ~30 W – większa moc jest nam zbędna, więc po co za nią płacić. Konstrukcje Hartke, Yamaha, Ashdown, Laney, Hiwatt, Orange. Nie polecamy jednak piecyków z głośnikami mniejszymi niż 10” – przy niskich częstotliwościach, a takowe jednak na basie się trafiają, mają tendencje do „pierdzenia”, co nie brzmi ładnie, a nawet irytuje. Warto wziąć pod uwagę małe piece, które posiadają regulację nie tylko głośności, ale i gainu (współczynnika wzmocnienia), co pozwala nie tylko lepiej regulować fizyczną głoścność, ale i lekko przesterowywać brzmienie.
o Wzmacniacz słuchawkowy – ostatnio pojawiło się kilka zabawek, np. wzmacniacz firmy Vox typu amPlug – urządzenie wpinamy w bas, do niego słuchawki i gramy. Cena takiego urządzenia jest sporo niższa niż wzmacniacza, jednak ogranicza nas do grania na słuchawkach
o Karta dźwiękowa komputera – jest dostępne wiele rodzajów zewnętrznych kart dźwiękowych do komputera przystosowanych do instrumentu. Ich wielką zaletą jest możliwość nagrywania motywów oraz ćwiczeń, wielką wadą uwiązanie do komputera.
o Granie przez wieżę stereo – często wybierane przez początkujących, wymaga jedynie przejściówki z dużego na mały Jack. Jednak jakość dźwięku zależy wtedy od jakości wieży, do której się wpinamy. Warto również zauważyć, że głośniki wieży nie są przystosowane do gry na basie i można je uszkodzić przy zbyt głośnym graniu.
Jeśli wciąż masz dylemat co wybrać poczytaj wątki:

https://basoofka.net/forum/16951,vox-amplug-bass-czy-komputer/ (komputer vs wzmacniacz słuchawkowy)

https://basoofka.net/forum/2731,maly-piecyk-do-nauki-w-domu-10-20-wat/ (małe comba)

Na co muszę zwrócić uwagę dobierając wzmacniacz do paczki głośnikowej?

Jest kilka parametrów (i ogólne zasady doboru):
o Moc (są dwie „szkoły” – jedna mówi o mocniejszej kolumnie i jest polecana początkującym gitarzystom ze względu na mniejszą możliwość uszkodzenia sprzętu; druga to odwrotna kombinacja, raczej dla świadomych muzyków:
https://basoofka.net/forum/14161,regulacja-input-volume/
o Oporność (artykuł o doborze:
https://basoofka.net/poradnik/6044,opornosc-a-podlaczanie-paczek-do-heada/ )
o Rodzaj wtyków (w sumie kosmetyka, ale potrafi czasami załamać, jak nie wzięliśmy tego pod uwagę przy zakupie/doborze sprzętu na koncert)

Które głośniki są dobre?

https://basoofka.net/forum/1759,najlepsze-glosniki-wdlg-was/

https://basoofka.net/forum/882,glosniki/

Wzmacniacz – lampowy, tranzystorowy czy może hybrydowy?

https://basoofka.net/forum/1609,wzmacniacz-lampa-czy-tranzystor/

Jaki wzmacniacz do 500zł kupić?

https://basoofka.net/forum/874,jaki-piec-basowy-do-500-zl-na-proby/

Jaki wzmacniacz do 1000zł kupić?

https://basoofka.net/forum/3716,jaki-najlepszy-wzmacniacz-za-ok-1000zl/

Jaki wzmacniacz do 1500zł kupić?

https://basoofka.net/forum/56199,jaka-glowa-head-wzmacniacz-do-1500zl/

https://basoofka.net/forum/5304,dobry-piecyk-do-1500-zl-co-polecacie/

Jaki wzmacniacz do 2000zł kupić?

https://basoofka.net/forum/16186,wzmacniacz-do-2000zl/

Jaki wzmacniacz do 3500zł kupić?

https://basoofka.net/forum/12750,glowa-do-gitary-basowej-do-3-5tys-moze-troche-przekroczyc/

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

# Jaki efekt, kostkę, … ?

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

Czy grając na basie potrzebuje efektów? Jakich?

Wielu basistów gra bez żadnych efektów ani symulacji, brzmiąc i grając znakomicie. Reszta jednak lubi ubarwić swoje brzmienie różnymi modulacjami, których jest od groma, a niektóre dają niesamowite rezultaty, choć kosztują często niemało.

W kategorii pojedynczych efektów popularne są urządzenia firm Boss, Digitech, Electro Harmonix, Ibanez, Markbass, Ashdown, Tech21, Line6, EBS, Dunlop, MXR. Przy zakupie efektu, poza brzmieniem należy sprawdzić, czy efekt posiada tzw. true-bypass – który sprawia, że gdy efekt jest wyłączony nie zniekształca sygnału idącego z naszego basu. Z racji braku true-bypassu nie polecamy efektów firm Exar oraz Behringer.

Dostępne są również tzw. multiefekty – zwykle cyfrowe urządzenia posiadające wiele pojedynczych efektów i symulacji, które można ze sobą łączyć na różne sposoby. Są dużo tańsze niż zestaw efektów zapewniających możliwości w nich zawarte, jednak często kosztem jakości brzmienia. Do popularnych multiefektów należą urządzenia firm Zoom, Korg, Digitech oraz Boss.

Jeśli nie wiesz jakiego efektu potrzebujesz – prawdopodobnie nie potrzebujesz żadnego.
Jeśli usłyszałeś gdzieś świetnie brzmiący bas i nie wiesz, czy to za sprawą efektów, lub jakie to efekty, napisz w temacie:

https://basoofka.net/forum/9258,jaki-efekt-do-uzyskania-takiego-brzmienia/

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

Gdzie kupować?

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

Chce bas lutniczy, gdzie mogę znaleźć jakiś lutników? Kogo polecacie?

https://basoofka.net/forum/729,polscy-lutnicy/

Czy internetowy sklep xxx jest bezpieczny, czy opłaca się w nim kupować?

606

Jak, będąc początkującym, rozpoznać czy sprzedający w internecie nie chce mi sprzedać tandety? Na co zwracać uwagę?

W internecie należy zawsze przyjąć tak zwaną „zasadę ograniczonego zaufania”. Nawet jeśli sprzedawca na portalu aukcyjnym ma dużo pozytywnych komentarzy, nie musi koniecznie oznaczać, że wszystko co sprzedaje jest wysokiej jakości: komentarze mogą wynikać ze świeżej ekscytacji nowym sprzętem i braku doświadczenia. Najlepiej upewniać się co do sprzętu na forum, szukając w wyszukiwarce nazwy instrumentu bądź samej jego marki. Lub zadać pytanie o tu:

https://basoofka.net/forum/7767,aukcje-gitary/
Uwagę należy zwracać na szczególnie wysublimowane opisy, w których ktoś porównuje swój sprzęt dostępny za mniej niż 600zł do dużo droższego, powołując się przy tym na bliżej nieokreślonych „profesjonalnych muzyków”. Cuda się zdarzają, ale nie tak często, jak niektórzy sprzedawcy starają się nam wmówić. Argument „wiem, że te instrumenty są takie sobie, ale mój jest wyjątkiem” też najczęściej należy włożyć między bajki, choć jeśli istnieje możliwość sprawdzenia na własne oczy i uszy – czemu nie?

Jak, będąc początkującym, rozpoznać czy sprzedający w fizycznym sklepie nie chce mi sprzedać tandety? Na co zwracać uwagę?

W sklepach muzycznych, gdzie sprzęt możemy zobaczyć i dotknąć, musimy się kierować podobnymi zasadami, jak w internecie. Możemy jednak dokonać podstawowych oględzin. Nawet największy laik może się upewnić po podpięciu basu, czy wszystkie struny brzmią jednakowo głośno na każdym progu. Przy kręceniu potencjometrami nie powinny one trzeszczeć. Poza tym, można sprawdzić, czy gryf nie jest krzywy, patrząc równolegle do jego płaszczyzny od strony mostka. Ujmując gryf tak, żeby kciuk opierał się na górnej krawędzi, a reszta palców na dolnej i przejeżdżając dłonią wzdłuż całego gryfu, można się upewnić, że progi nie wystają poza podstrunnicę i nie ranią palców. Warto także upewnić się, czy nie brakuje żadnej śruby/wkrętu. W wypadku uszkodzeń mechanicznych nie umniejszających jakość brzmienia, a jedynie ujmujących jego estetyce, jak obicia czy rysy, nie trzeba się martwić – wręcz przeciwnie, takie drobiazgi pozwalają często uzyskać rabat na dobrze grający instrument. Gdy nie wiemy, na jakie szczegóły przy oględzinach mamy jeszcze zwrócić uwagę, zawsze warto też pamiętać o doświadczonych koleżankach czy kolegach z Basoofki, których można poprosić i asystę przy wizycie w sklepie.

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

# Obsługa i konserwacja sprzętu

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

Mam już bas, czy wymaga on jakiegoś przygotowania do gry?

Jak każde urządzenie bas należy na początku ustawić zgodnie ze swoimi predyspozycjami, dokładny opis ustawiania basu znajduje się w czytelni:

Mój bas gra strasznie cicho, z pieca wydobywają się dziwne dźwięki, co się dzieje?

Prawdopodobnie posiadasz aktywny instrument – sprawdź czy masz sprawną baterię zasilającą preamp.
Drugą sprawą może być kwestia uziemienia:

https://basoofka.net/forum/206,brzeczenie-uziemienie-masakra/

https://basoofka.net/forum/842,uziemienie-pieca-a-sprawa-chlopska/
Trzecią kwestią może być też złe wyekranowanie basu:

027

https://basoofka.net/poradnik/3436,ekranowanie-basu/
Jeżeli to żadne z powyższych, przed zadaniem pytania sprawdź gitarę na innym wzmacniaczu, na innym kablu, albo spróbuj podłączyć inna gitarę do wzmacniacza, którego używasz. Zawęzi to krąg podejrzanych i ułatwi wszystkim chętnym nieść pomoc użytkowników życie.

Jak ustawić equalizer?

https://basoofka.net/forum/963,equalizer-to-dla-mnie-czarna-magia/

Jakiej grubości struny wybrać?

https://basoofka.net/forum/9156,grubosc-strun/

https://basoofka.net/forum/193,struny/

Nie wiem jakiej marki mam instrument, można to jakoś ustalić?

Zapytaj tu:
https://basoofka.net/forum/6993,problemy-z-identyfikacja-gitar-i-elementow/
Możliwe, że ktoś będzie wiedział co za cudo posiadasz.

Czy bas akustyczny jest głośny? Czy można na nim grać z gitarami akustycznymi bez nagłośnienia?

W basie, żeby brzmiało przyzwoicie pudło potrzebne jest dużo większe niż w gitarach akustycznych. Niewielu producentów się na to decyduje, bo basik staje się niepraktyczny. Ale jest kilku którzy mimo wszystko próbują. Taki instrument można zobaczyć np. u Flea na teledysku „Road Trippin”. Nie są one jednak popularne, ani też tanie.
Zasadniczo bas akustyczny bez nagłośnienia jest bardzo podatny na zagłuszenie, więc w kwestii „grania przy ognisku z kolegą gitarzystą” to rozwiązanie się nie sprawdza

Czy do basu 4 strunowego można zakładać struny z basu 5 strunowego?


Można, o ile:
– strój basu będzie dostosowany do strun (strun BEAD lepiej nie stroić do dźwięków EADG);
– zostanie wykonana korekta napięcia pręta w gryfie oraz regulacja na mostku;
– w niektórych przypadkach możliwe, że konieczne będzie poszerzenie rowków w siodełku, co jest nieodwracalne.

Widziałem chromowane blachy na pickupami i mostkami – do czego służą, gdzie można je kupić?


Blachy (pickup covers), zwane również popielniczkami (ashtrays) są elementem występującym nad pickupami i/lub mostkami niektórych modeli basów. Historyczne były one używane jako część ekranowania instrumentu, z racji bardzo niedoskonałych konstrukcji przetworników. Obecnie, gdy owe szumy są już usunięte w praktycznie każdej konstrukcji blachy są elementem ozdobnym.
Możne je zakupić w takich sklepach jak: Thomann, GuitarProject. Warto również szukać na aukcjach allegro i Ebay. Ponadto blachy można zamówić w każdym sklepie muzycznym który współpracuje z Fenderem. Warto napisać do dystrybutora (Aplauz Audio) zapytanie o sklepy z Twojego miasta które z nimi współpracują.
Niestety montaż takich blach bez wiercenia jest niemożliwy. Wszelakie kleje mogą narobić więcej szkód niż śrubki. Do blachy dodają rysunek – schemat, który przykłada się do dechy i wierci, co umniejsza ryzyko wywiercenia dziury nie tam, gdzie trzeba.

Widziałem czarne „klocki” montowane powyżej lub poniżej strun – do czego służą, gdzie można je kupić?


Te klocki to tzw. thumbresty (dosł. podparcie dla kciuka; taki montowany poniżej strun nazywany jest „tug bar”, dosł. sztabka do zahaczenia) służą jako wygodny punkt podparcia pod palec. Zazwyczaj podpierają kciuk, dzięki czemu można swobodnie szarpać struny pozostałymi palcami dłoni. Montowany poniżej strun tug bar służy do „zakotwiczenia” palców, gdy struny szarpiemy kciukiem (daje to brzmienie bardziej ciepłe, przytłumione i „kontrabasowe”. By je zamontować, należy – niestety – wywiercić otwory w korpusie. Do thumbresta dodawany jest zazwyczaj rysunek, który pozwala wykorzystać już istniejący w basie typu Precision lub Jazz otwór pod jeden z wkrętów maskownicy i zredukować o połowę konieczność wiercenia w instrumencie.
Co do miejsca zakupu – patrz punkt wyżej.

Mam aktywny bas, który szybko zużywa baterię, czy to normalne? Ile powinna wytrzymywać bateria?


Bateria średnio powinna „trzymać” przynajmniej parę miesięcy, niekiedy nawet rok i więcej. Jeśli Twój instrument szybko zużywa baterię upewnij się, że:
– używasz porządnych, firmowych baterii;
– w czasie gdy nie grasz wyjmujesz z basu kabel – z kablem w basie obwód jest zamknięty i prąd z baterii płynie niepotrzebnie

Jeśli pomimo powyższych zabiegów bateria dalej pada bardzo szybko warto udać się do elektronika i sprawdzić czy okablowanie basu nie jest uszkodzone.

Jeśli brzmienie Twojego aktywnego basu jest przesterowane, cichsze bądź przerywa spróbuj wymienić baterię – to często rozwiązuje problem.

Chciałbym nagrać swoją grę na basie na komputerze, jak to zrobić?


Rozwiązań jest co najmniej kilka: najprostszym, a przy tym bardzo efektywnym jest wpięcie się w kartę dźwiękową przez wejście liniowe (niebieskie) komputera. Potrzeba tylko basu, kabla i przejściówki na mały jack (2-3 zł w każdym sklepie elektronicznym). Należy pamiętać, żeby w panelu sterowania dźwiękiem wyłączyć wyciszenie wejścia liniowego.
Na pewno kilka porad i odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w wątku:

952

wróć do spisu treści (#spis_tresci)

Przydatne poradniki wróć do spisu treści (#spis_tresci)


autorstwa Tubasa:  • Bardzo krótki poradnik dla początkującego klezmera

  • https://basoofka.net/img/intext/pdf/3482-co_chcielibyscie_wiedziec_o_basowaniu_01.pdf Co chcielibyście wiedzieć o basowaniu – cz 01

  • https://basoofka.net/img/intext/pdf/3483-co_chcielibyscie_wiedziec_o_basowaniu_02.pdf Co chcielibyście wiedzieć o basowaniu – cz 02

  • https://basoofka.net/img/intext/pdf/3484-co_chcielibyscie_wiedziec_o_basowaniu_03.pdf Co chcielibyście wiedzieć o basowaniu – cz 03

  • https://basoofka.net/img/intext/pdf/3485-co_chcielibyscie_wiedziec_o_basowaniu_04.pdf Co chcielibyście wiedzieć o basowaniu 04

  • https://basoofka.net/img/intext/pdf/3486-slowniczek_leniwego_basisty.pdf Słownik leniwego basisty
  • https://basoofka.net/img/intext/pdf/3487-sciaga_dla_leniwych_basistow_podstawy.pdf Ściąga dla leniwych basistów -podstawy
  • https://basoofka.net/img/intext/pdf/3488-sciaga_dla_leniwych_basistow_akordy.pdf Ściąga dla leniwych basistow – akordy
  • https://basoofka.net/img/intext/pdf/3489-leniwy_basista_gra_walking.pdf Leniwy basista gra walking

Ocena Społeczności :


Ocena: ☆ 4.9 Głosujących: 24