Potencjometr 25k vs pasywne przetworniki

Potencjometr 25k vs pasywne przetworniki
Dobry, jak wiadomo pickupach aktywnych stosuje się potencjometry 25k, gdzie 250/500k nie dają rady. Jak to wygląda w drugą stronę?
Kupiłem potka typu stack w mayshop i zamiast vol/vol b500k/b500k dostałem vol/blend b500k/a25k+c25k. Szczerze nawet lepszy dla mnie wariant, no ale czy i jak to zagra?

Jakie jest wrażenie dotyczące potencjometru 25k w porównaniu z 250/500k?
Czy potencjometry 25k są odpowiednie do pickupów aktywnych?
Jaki jest wpływ potencjometru 25k na dźwięk pickupa?
Czy potencjometr stack z mayshopu zastępuje vol/vol b500k/b500k?
Co się stanie, jeśli użyję potencjometrów 250/500k zamiast 25k?
Czy zmiana potencjometru na stack wpłynie na brzmienie basu?
Jakie są zalety stosowania potencjometru 25k z pasywnymi pickupami?
Czego można spodziewać się po użyciu potencjometru blend b500k/a25k+c25k?
Jakie są różnice między potencjometrem 25k a 250/500k?
Jakie są opinie na temat zastosowania potencjometru stack w porównaniu z vol/vol b500k/b500k?

Podziel się swoją opinią

6 komentarzy

  1. 'Nie dają rady' to niezbyt trafne określenie (raczej dają – aż za bardzo!). 😉 Wg zasady, gdzie wzrostowi wartości potka towarzyszy "rozjaśnienie' brzmienie obciązonego nim pickupa, pickupy aktywne byłyby rażąco jasne. Dlatego stosuje się potki o małych wartosciach rzedu 25-50kOhm. Pasywne pickupy wymagają dla odmiany wiekszego obciążenia, aby "nie zmulały" i nie brzmiały zbyt ciemno. To czego potrzebowałeś – czyli stackowany 2xvolume 500k, było diametralnie rózne od tego, co żeś sobie kupił. Po jaką cholere potrzebny Ci stackowany poczwórnie (potrójnie?) potek o bardzo specyficznej charakterystyce?? Założe się, że to jakiś customowy element bardzo specyficznej elektroniki MEC-a albo coś w tym rodzaju… Napisz co chcesz osiągnać, to się coś dobierze. 🙂

  2. Kwestia wygląda tak: 3 otwory na potencjometry i mało miejsca vs Darkglass Tone Capsule (3 potki), do tego przydałby się jakiś volume i blend (kolejne 2). Żeby było mało, przy gryfie jest singielek DP122, przy moście humbucker DP127.
    Udało mi się zredukować darkglassa do 2 potków (stackowany 2xB50K), ale zostaje kwestia volumo-blenda. Znalazłem jeszcze w amptone 500k/250k i chyba tam uderzę, chociaż wolałbym ostatecznie z blendem.

  3. Czekaj, bo troche mieszasz. 😉 DP122 to P, tak samo jak DP127, ale mniejsza o to. Jak to ma byc wszytsko aktywne, to (zrozumiałem, ze preamp po zredukowaniu jest na jednym normalnym potku i na drugim stackowanym, tak?) musisz obsadzić stackowany volume 25k lub 50k (MUsic Man '76 ma pasyny pickup i aktywny preamp i tam idzie potek niskiej wartosci na volume). Wyjdzie całośc na 3 otwory w desce. Moim zdaniem rozbijanie kontroli pickupów na volume i blend sie nie uda bez ingerencji w korpus.

  4. Albo wypieprz ten obsrany ToneCapsule i zrób sobie normalną elekktrykę: Master Volume A500k, Blend MN500k i tone A250k z Orange Drop ,047uF. Preamp zapakuj sobie w stompboxa i po wielkich przebojach z poszukiwaniem swietego graala 😉

Możliwość komentowania została wyłączona.