struny do 1/8 oraz mostek

Jan, basista amator, podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi ze zmianą strun na nowe D'Addario Prelude na kontrabasie 1/8 oraz rozważa zmianę mostka. Wymiana strun wydawała się wpłynąć na trudność gry i brzmienie instrumentu, co skłoniło Jana do zastanowienia się nad innymi opcjami strun oraz możliwością wymiany mostka.

struny-do-18-oraz-mostek
Dzien dobry wszystkim, od okolo pol roku cwicze na kontrabasie 1/8 (bez smyczka), ostatnio wymienilem stare struny na nowe D’Addario prelude, medium tension i pierwsze moje wrazenie jest takie, ze sa twarde, gra mi sie duzo trudniej, rowniez brzmienie wydaje sie bardziej matowe, przygaszone (mostek zostal ustawiony tak samo jak poprzednio).

Czy struny low tension duzo zmieniaja, czy roznica jest odczuwalna, jakie sa Wasze doswiadczenia?

Jakie modele miekkich strun do 1/8 byscie polecili do cwiczenia pizzicato (blues, jazza, itp)?
Czy probowanie ze strunami od gitary basowej lub basu akustycznego ma sens? Ktos z Was probowal takich eksperymentow?

Mostek – korci mnie zeby wymienic mostek dla poprawy brzmienia – mam mostek bez stepla, nie wiem jaka to marka ani, jaki typ drewna. Pytanie: czy sprawdzi sie jakikolwiek (najtanszy) markowy mostek (jak Despiau,
wpadl mi w oko Despiau No.12 Bass Bridge 1/8) czy musze wydac 800-1200zl zeby poczuc roznice? a moze taka inwestycja w przypadku szkoleniowego kontrabasu nie ma sensu? znow pytam o Wasze doswiadczenia z przerobkami.

Pozdrowienia,
Jan

Czy od około pół roku uczę się grać na kontrabasie 1/8 i ostatnio wymieniłem struny na DAddario prelude z medium tension, ale wydają mi się one twarde. Jakie inne modele strun low tension polecicie do gry bez smyczka?
Jakie doświadczenia macie z różnymi rodzajami strun na kontrabasie 1/8? Czy rzeczywiście struny low tension sprawiają, że gra się łatwiej?
Czy próbowaliście kiedykolwiek eksperymentować ze strunami od gitary basowej lub basu akustycznego na kontrabasie 1/8? Czy to ma sens?
Czy wymiana mostka na Despiau No.12 Bass Bridge 1/8 poprawi brzmienie kontrabasu 1/8? Czy taka inwestycja ma sens w przypadku kontrabasu szkoleniowego?
Jakie macie doświadczenia z wymianą mostka w kontrabasie 1/8? Czy warto zainwestować w droższy mostek?
Czym się kierować przy wyborze miękkich strun do ćwiczenia pizzicato na kontrabasie 1/8? Jakie modele możecie polecić?
Czy możecie polecić jakiś konkretny model miękkich strun do kontrabasu 1/8 dla gracza bluesowego lub jazzowego?
Czy zauważyliście, że miękkie struny na kontrabasie 1/8 mają inny dźwięk niż twarde? Jakie macie wrażenia z grając na każdym z tych rodzajów strun?
Czy próbowaliście kiedykolwiek regulować mostek na kontrabasie 1/8, żeby poprawić jego brzmienie? Czy zauważyliście jakąkolwiek poprawę?
Jakie parametry najbardziej wpływają na brzmienie kontrabasu 1/8? Czy struny czy mostek mają większy wpływ na dźwięk instrumentu?

Podziel się swoją opinią