Kciuk Lewej Reki

Kciuk lewej r臋ki

Od kilku miesi臋cy zg艂臋biam tajniki gry na basie, stosuj膮c technik臋 om贸wion膮 w ksi膮偶ce "Gitara basowa bez tajemnic". Zastanawiam si臋 nad poprawno艣ci膮 u艂o偶enia kciuka podczas grania szybkich riff贸w.

YouTube Kciuk lewej r臋ki
Witam wam ponownie drodzy basoofkowicze! Gram na desce z czterema drutami potocznie zwan膮 bas贸wk膮 od 8 miesi臋cy (do艣膰 intensywnie). Mimo tego perkusista mojego zespo艂u (gra od 4 czy 5 lat) twierdzi, 偶e mimo, 偶e poprzedni grali kostk膮 i do tego d艂u偶ej to z rytmik膮 mi idzie najlepiej ze wszystkich, wi臋c chyba z technik膮 藕le nie jest. Zacz膮艂em przerabia膰 lektur臋 „Gitara basowa bez tajemnic” autorstwa pana Andrzeja Pluszcza. Jest opisana poprawna technika trzymania gryfu. „Kciuk (tak jak po偶膮dane jest to w technice gitarowej) powinien, dociskaj膮c palce 1, 2, 3, 4 znajdowa膰 si臋 w okolicach osi symetrii gryfu.” Dobra, z tym nie mam problemu, ale jest dodane zdj臋cie. (Robione od strony plec贸w bassmana), gdzie wida膰, 偶e kciuk jest ustawiony prostopadle do gryfu. Podczas grania utwor贸w w stylu „Dani California” Red hot贸w nie mam z tym problemu, ale gdy na przyk艂ad gram Iron Maden – „Invaders”
https://www.youtube.com/watch?v=H6rkCrNJFOU – riff o kt贸ry mi chodzi zaczyna si臋 od 30 sekundy. Co prawda kciuk trzymam na osi symetrii gryfu, ale jest on wychylony o k膮t oko艂o 30 stopni (w ekstremalnych przypadkach do 45-60 stopni). Oczywi艣cie w strone g艂贸wki. Czy jest to b艂膮d?

Czy powinienem trzyma膰 kciuk na osi symetrii gryfu podczas grania riff贸w Iron Maiden?
Jak poprawnie trzyma膰 kciuk przy graniu na bas贸wce?
Czy ustawianie kciuka prostopadle do gryfu to b艂膮d w grze na basie?
Czy trzymanie kciuka wychylonego podczas gry na basie jest dopuszczalne?
Czy powinienem przestrzega膰 zasad trzymania kciuka opisanych w ksi膮偶ce Gitara basowa bez tajemnic?
Czy trzymanie kciuka na osi symetrii gryfu jest wa偶ne dla poprawno艣ci grania na basie?
Czy kciuk trzymany w k膮cie podczas grania na basie wp艂ywa na jako艣膰 d藕wi臋ku?
Jakie powinny by膰 ustawienia kciuka podczas gry na basie?
Czy basista powinien trzyma膰 kciuk prostopadle do gryfu w ka偶dych warunkach?

Podziel si臋 swoj膮 opini膮

9 komentarzy

  1. Graj tak, 偶eby by艂o Ci wygodnie, a r臋ka 偶eby nie bola艂a przy d艂u偶szych
    膰wiczeniach – to najwa偶niejsza zasada ;]

  2. Nie jest to 偶aden b艂膮d, przy szerszym rozstawie palc贸w kciuk musi lekko
    si臋 obr贸ci膰, ew. lekko przesun膮膰, ale to by by艂o niepraktyczne.

  3. Naturalnym jest, 偶e jak wi臋cej „gonisz” po gryfie, to pozycja kciuka b臋dzie
    Ci si臋 zmienia膰. Pr贸buj膮c za wszelk膮 cen臋 utrzyma膰 jedn膮 pozycje,
    b臋dziesz wp艂ywa艂 tylko niekorzystnie na swoj膮 gr臋, po prostu szybciej
    zacznie Ci臋 艂apa bole膰. Jak powiedzia艂 „Stachu1988” Graj tak, 偶eby by艂o
    Ci wygodnie 馃槈 co艣 o tym wiem, bo grywam po weselach i kondycja r膮k na tak
    d艂ugich graniach, jest bardzo wa偶na.

  4. Kciuk nie powinien si臋 rusza膰, jak zmienia si臋 pozycje na gryfie. To nie s膮
    skrzypce.

  5. @Szergiel: Kciuk nie powinien si臋 rusza膰, jak zmienia si臋 pozycje na gryfie. To nie s膮 skrzypce.

    Akurat w w tym miejscu utworu, gdzie wskazuje autor te frazy grane s膮 w jednej
    pozycji i to, 偶e jest ona szeroka, wymaga od autora lekkiej zmiany k膮ta
    kciuka. Ponadto zmiana nachylenia kciuka to nie jest zmiana pozycji. Je艣li
    kto艣 ma d艂ugie palce, to kciuk pozostanie w jednym miejscu, je艣li kr贸tsze,
    to nieruszanie by艂oby to wr臋cz niemo偶liwe.

  6. Dzi臋ki wam. Co prawda palc贸w rekordowych nie mam, ale kr贸tkie te偶 nie s膮.
    Wszystkie w膮tpliwo艣ci rozwiane :]

  7. @mihal277:
    Akurat w w tym miejscu utworu, gdzie wskazuje autor te frazy grane s膮 w jednej pozycji i to, 偶e jest ona szeroka, wymaga od autora lekkiej zmiany k膮ta kciuka. Ponadto zmiana nachylenia kciuka to nie jest zmiana pozycji. Je艣li kto艣 ma d艂ugie palce, to kciuk pozostanie w jednym miejscu, je艣li kr贸tsze, to nieruszanie by艂oby to wr臋cz niemo偶liwe.

    Na ile prog贸w jest ta pozycja? Je艣li na 5 nawet na ko艅cu gryfu, mo偶na
    艣mia艂o 膰wiczy膰, 偶eby r臋ka wszystkie obj臋艂a. Nie m贸wi臋, 偶e to
    konieczne, ale jak masz du偶膮 d艂o艅, to bez problemu wy膰wiczysz 艂apanie
    pi臋ciu prog贸w w jednej pozycji. Proponuj臋 szk贸艂k臋 Pastoriusa Modern
    Electric Bass.

  8. Tylko po co tak meczy膰 艂ap臋? Z reszta opalcowywanie numer贸w to inny
    temat.

    A propos kciuka w jednym miejscu, to tylko punkt wyj艣cia.

  9. Podpisuje si臋 pod opinii膮 Stacha, najwa偶niejsze 偶eby gra艂o Ci si臋
    wygodnie. Pluszcz do艣膰 „konserwatywnie” podchodzi艂 do techniki (kciuk na osi
    symetrii, „graj膮ce” tylko dwa palce prawej r臋ki) wi臋c radz臋 poszukiwa膰
    natchnienia w technice w艣r贸d wsp贸艂czesnych tw贸rc贸w 馃檪

Mo偶liwo艣膰 komentowania zosta艂a wy艂膮czona.